přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

14. listopadu 2016, 15:16

Králové a královny - překážky a víceboje

V naší pravidelné rubrice se tentokrát věnujeme vládcům letošního roku nad překážkami a ve vícebojích.

Jamajka vládne i překážkovému sprintu

Krátkým překážkám jasně kraloval Jamajčan Omar McLeod. V průběhu celé sezóny byl jen těžko k poražení. Patři mu šest z osmi nejlepších světových časů roku. Letošním tabulkám vládne časem 12.98 ze Šanghaje a je jediným překážkářem, který pokořil v roce 2016 hranici třinácti vteřin. Radoval se také ze zlaté olympijské medaile. Přidal i titul halového mistra světa na šedesátce překážek. Stříbro bral v Riu Španěl Orlando Ortega, který v průběhu sezóny předváděl vysoký standard, což mu vyneslo diamantovou trofej. Je také jediným, kdo letos dokázal porazit McLeoda. Pokud se tedy jedná o závody, které Jamajčan dokončil. Nejlepším Evropanem byl Dmitri Bascou. Na olympijských hrách vystoupal na bronzový stupínek a papírové předpoklady potvrdil i v Amsterdamu, kde se stal evropským šampionem. Z HMS si odvezl bronz. Američanům se v letošním roce tolik nedařilo. Devon Allen sice figuruje svým časem 13.03 ve světových tabulkách na druhém místě, ovšem pod pěti kruhy zrovna nezazářil.

Zámořská velmoc zpět na vrcholu

Čtvrtka překážek je v posledních letech velmi otevřenou disciplínou. Každou sezónu se objeví nová jména. Letošním králem ovšem není žádný nováček. Je jím zkušený Američan Kerron Clement, jenž v Riu triumfoval v nejlepším světovém čase sezóny 47.73. Opanoval též celkové pořadí Diamantové ligy. To olympijské stříbro dalšího keňského objevu Boniface Mucheru Tumutiho bylo poměrně překvapivé. Tumuti si výrazně vylepšil osobní maximum a za vítězným Clementem zaostal o pouhých pět setin. Pozici nejlepšího „Evropana“ potvrdil Turek s kubánským původem Yasmani Copello, který se též radoval z evropského titulu. Posledním, kdo se letos dokázal dostat pod 48 vteřin je Ir Thomas Barr, čtvrtý muž olympijských her. Naopak jedinou setinu za touto hranicí zaostal pátý muž světových tabulek a loňský mistr světa Nicholas Bett z Keni, kterému hrubě nepovedlo zejména vystoupení na olympiádě.

Neporazitelný Eaton

Trůn světového desetibojařského vládce je již od roku 2012 obsazen stejným mužem. Američan Ashton Eaton obhájil své olympijské zlato z Londýna a výkonem 8893 bodů dokázal vyrovnat olympijský rekord Romana Šebrleho. Zároveň jde i o nejlepší desetibojařský výkon roku. Stříbro vybojoval v olympijském měření sil Francouz Kevin Mayer a z bronzu se těšil Kanaďan Damian Warner, který si v letošní sezóně připsal i vítězství na prestižním vícebojařském mítinku v Götzisu. Vítězem desetibojařské Challenge se stal Němec Kai Kazmirek. Vysoké postavení ve světových tabulkách má i Kazmirkův krajan Arthur Abele. Vítěz závodu v Ratingenu je v letošních světových statistikách čtvrtý za zisk 8605 bodů.

Královna bez titulu

Na trati 100 metrů překážek jasně dominovala Američanka Kendra Harrisonová. Patří jí sedm z osmi nejlepších světových výkonů roku. Již na Diamantové lize v Eugene, zaostala jedinou setinu za světovým rekordem Bulharky Donkovové. O několik týdnů později v Londýně již světové historické maximum pokořila, když proběhla rovinku s ploty za 12.20. Suverénně ovládla celkové pořadí Diamantové ligy a v sezóně utrpěla jen jedinou porážku. K její smůle se tak stalo na americké olympijské kvalifikaci a díky tomuto výpadku chyběla v Riu, kde se tak z titulu olympijské šampionky radovala její krajanka Brianna Rollinsová, která v podstatě ve všech závodech v průběhu sezóny dobíhala vždy druhá za Harrisonovou. Americkou dominanci v Brazílii potvrdily druhým místem Nia Aliová (stala se i halovou světovou šampionkou na 60 metrů překážek) a třetí Kristi Castlinová. Američanky okupují prvních sedm míst v letošních světových tabulkách. První neamerickou překážkářkou je mistryně Evropy Cindy Rolederová z Německa

Muhammadová dosáhla na Olymp

Americkou vládkyni má i čtvrtka překážek. Dalilah Muhammadová je jedinou ženou, která letos dokázala zaběhnout tuto distanci pod třiapadesát vteřin, když při amerických „Trials“ zaznamenala čas 52.88. Roli favoritky pak potvrdila i na olympijských hrách, kde s jistotou zvítězila za 53.13. Pro stříbro si doběhla v novém národním rekordu 53.55 Dánka Sara Petersenová a bronz vybojovala v posledních metrech další zástupkyně Spojených států Ashley Spencerová, která odsunula naší Zuzanu Hejnovou na čtvrté místo. Diamantovou trofej získala Američanka Casandra Tateová. Druhou ženou světových tabulek je pak její týmová kolegyně Shamier Littleová (53.51), které se však nepodařilo probojovat na olympijské hry.

Belgická kometa

Možná trošku překvapivou, ale zaslouženou královnou sedmiboje se stala Nafissatou Thiamová. Mladá Belgičanka si v olympijském závodě dokázala vylepšit hned pět dílčích rekordů a při svém triumfu vylepšila belgický národní rekord o více než 300 bodů na 6810. Žádná jiná vícebojařka letos nesložila více. Stříbro si na krk pověsila Britka Jessica Ennis-Hillová (vítězka z Ratingenu) a bronzová skončila Kanaďanka Brianne Theisen-Eatonová (vítězka z Götzisu). Za touto trojicí figuruje na čtvrtém místě světových tabulek nizozemská mistryně Evropy Anouk Vetterová. Vícebojařská Challenge se stala kořistí Němky Carolin Schäferové. 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Vytisknout