přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

7. prosince 2015, 18:03

Králové a královny IV: skoky

Nejlépe naladil Kanaďan

Světová výška mužů byla letos velmi vyrovnaná a okruh favoritů pro světový šampionát byl poměrně široký. S nejlepší formou však přijel do Pekingu Kanaďan Derek Drouin, který si z „Ptačího hnízda“ odvezl po dramatickém souboji zlatou medaili. Slibnou formu naznačil již před MS, když dokázal též ovládnout Panamerické hry v Torontu ve třetím nejlepším výkonu letošních světových tabulek 237, tuto hodnotu překonal ještě jednou pár dní poté na výškařském mítinku ve švédském Eberstadtu. Nejlepší světový výkon roku patři Mutazi Essa Barshimovi, který se dokázal v Eugene přenést přes laťku ve výšce 241 centimetrů a stal se tak jediným výškařem letošního sezóny, který se dostal přes 240. V hale se mu to podařilo ještě dvakrát. Mladý Katařan též ovládnul celkové pořadí Diamantové ligy. V Pekingu ovšem zůstal těsně pod stupni vítězů. Tam se radovali s děleného stříbra Bohdan Bondarenko z Ukrajiny a objev letošního roku Číňan Zhang, kterému též patří druhé místo ve světových tabulkách výkonem 238 též z Eugene.

Suverén opět bez světového zlata

Tak, jako v posledních několika letech, byl i letos jasným leadrem světové tyčky Francouz Renauld Lavillenie. S přehledem získal svůj další celkový primát v Diamantové lize. Byl opět jediným tyčkařem, který se dokázal dostat přes šest metrů. Jeho nejlepší světový výkon letošního roku má hodnotu 605 centimetrů a skočil ho v Eugene. Na DL v Londýně skočil 603. V hale se mu dokonce podařilo tuto magickou hranici překonat hned pětkrát a vybojoval titul halového mistra Evropy v Praze, kde zvládnul 604. Světové zlato pod otevřeným nebem je mu však snad zakleté. Ani v Pekingu totiž nevystoupal na nejvyšší stupínek a musel se spokojit „pouze“ s děleným bronzem, společně s Poláky Pawlem Woiczechowskim a Piotrem Liskem. Mistrem světa se stal totiž mladý Kanaďan Shawnacy Barber. Ten přidal také na své konto ještě triumf na Panamerických hrách a výkonem 593 z DL v Londýně mu patří třetí místo ve světových tabulkách. Druhé místo v letošních statistikách totiž patří Němci Raphaelu Holzdeppemu (594 v Norimberku), který opět dokázal parádně naladit formu směrem k mistrovství světa a z Pekingu si odvezl stříbro.

Rutherford zkompletoval svou sbírku

Králem dálkařského sektoru pro letošní rok nemůže být nikdo jiný než britský dálkař Greg Rutherford. Na mistrovství světa přidal ke svému zlatu z olympiády i z ME i titul světového šampiona a jeho sbírka zlatých medaili z velkých akci pod otevřeným nebem je tak kompletní. V Pekingu zvítězil výkonem 841. Během roku také posbíral nejvíce diamantových bodů, když dokázal vyhrát na mítincích ve Stockholmu, Birminghamu, Oslo a Curychu. Na podzim byl poté zvolen nejlepším evropským atletem. Stříbro si v Pekingu vyskákal zkušený Australan Fabrice Lapierre a bronz vybojoval pro domácí barvy Jianan Wang. Světovým tabulkám vládne Američan Jeff Henderson, který dolétl při svém vítězství na Panamerických hrách v Torontu na 852 centimetrů. Na MS se však nedostal ani do užšího finále.

Jen těsně za rekordem

Mužský trojskok byl v letošním roce ozdobou všech atletických mítinků, a to zásluhou dvou mužů. Američan Christian Taylor a Kubánec Pedro Pablo Pichardo předváděli v průběhu sezóny strhující souboje na nebývale kvalitní úrovni. V klíčových momentech byl úspěšnější Taylor. Na světovém šampionátu doskákal až na 18.21, což je druhý nejdelší skok historie a zaostal jen několik centimetrů za světovým rekordem Jonathana Edwardse. Z MS si tak odvezl zlatou medaili a na Kubánce „zbylo pouze stříbro“. Američan byl též úspěšnější ve finálovém souboji o krále Diamantové ligy a radoval se i z této trofeje. Taylor se dostal v letošní sezóně celkem třikrát přes osmnáct metrů. Kromě Pekingu se mu to podařilo ještě při jeho vítězství v Lausanne a také v Doha, kde byl však poražen právě Pichardem, který v katarské metropoli skočil 18.06 a v nejkvalitnějším trojskokanském závodě historie Taylora o dva centimetry porazil. Bylo to také poprvé v historii, kdy se dva závodníci v jednom závodě dostali přes 18 metrů. Pichardo pak ještě posunul svůj vlastní kubánský rekord při domácím mítinku v Havaně na 18.08. Ze třinácti nejlepších letošních světových výkonů patří osm Pichardovi a pět Taylorovi. Celou sezónu zůstával za těmito borci na třetím místě další zástupce Spojených států Omar Craddock. Ten však byl v Pekingu až čtvrtý. O bronz ho připravil zkušený Portugalec Nelson Évora.

Ruská královna

Výškařkám letos vládla Ruska Maria Kučinová. Ta dokázala nejdříve opanovat halový evropský šampionát v Praze a ze zlaté medaile se radovala též na MS v Pekingu, kde si vyskákala v dramatickém souboji titul mistryně světa, když zdolala 201 centimetrů, stejně jako stříbrná Chorvatka Blanka Vlašičová a bronzová Ruska Anna Čičerovová, měla ovšem lepší zápis než její dvě soupeřky. Dvoumetrovou hranici překonala ještě na mítincích v Monaku a Záhřebu, kde zvládla rovné dva metry. Nejlepší světový výkon roku má v držení právě bronzová z Pekingu Čičerovová, která v Lausanne zdolala 203 centimetrů. Vládkyní seriálu Diamantové ligy se stala nestárnoucí Španělka Ruth Beitiaová, která byla ve světovém finále pátá. Zejména v hale se dařilo Polce Kamile Licwinkové, která se přenesla přes dva metry hned třikrát, nejlépe zvládla 202 centimetrů a na HME si vyskákala bronz.

Čekání na pětimetrovou tyčkařku

Při mateřské pauze Rusky Isinbajevové, která se má v průběhu olympijského roku vrátit, jsou souboje o tyčkařské vavříny velmi vyrovnané. V letošním roce byla nejšťastnější Kubánka Yarisley Silvaová, která se v Pekingu stala mistryní světa výkonem 490 centimetrů. Dokázala ovládnout též Panamerické hry v Torontu a na tyčkařském mítinku v Německu skočila nejlepší světový výkon roku a také kontinentální rekord 491 centimetrů. Stříbro si z MS odvezla Brazilka Fabiana Murerová za skok 485 centimetrů, čímž je i druhá v letošních světových tabulkách. Bronz vybojovala Řekyně Nikoleta Kyriakopoulouvá, která se mohla letos radovat z vítězství v seriálu Diamantové ligy a také z národního rekordu 483 centimetrů, který skočila v Paříži.

Nesmírně kvalitní dálka

Mezi dálkařkami je vládkyní této sezóny Američanka Tianna Bartolettová. Nejenže se stala mistryní světa v nejlepším světovém výkonu roku 714 centimetrů, ale kralovala i Diamantové lize. Patří jí také druhý nejlepší výkon roku 712 centimetrů, který skočila na americkém šampionátu v Eugene. Stříbro si z Pekingu odvezla Britka Shara Proctorová, která tak potvrdila svou vyrovnanou výkonnost z celé letní sezóny. V „Ptáčím hnízdě dolétla na 707 centimetrů. Bronz brala Srbka Ivana Španovičová, která také překonala o jeden centimetr sedmimetrovou hranici. Navíc přidala zlato z HME v Praze. Těsně pod stupni vítězů skončila na MS Kanaďanka Christabel Netteyová, která vyhrála Panamerické hry a za zmínku stojí hlavně její nesmírně vyrovnaná a kvalitní výkonnost. V letošní sezóně totiž dokázala skočit hned sedmkrát přes 690, což se žádné z jejích soupeřek nepodařilo. Nejdále skočila 699 v Eugene a stejným výkonem ovládla i světové halové tabulky.

Pouze jedna vládkyně

Ženský trojskokanský sektor měl letos pouze jednu suverénku a tou byla Kubánka Caterine Ibargüenová. Ta nastoupila k devíti závodům a pokaždé odešla neporažena. Vyhrála zlato v Pekingu a suverénně si podmanila i Diamantovou ligu. Nejlepší výkon sezóny jí ovšem nepatří, ten má na svém kontě Ruska Yekaterina Koněvová, která vede světové tabulky výkonem 15.04, což je jediný letošní regulérní výkon přes 15 metrů. Ibargüenová totiž v tom samém závodě skočila 15.18, ale s nedovolenou podporou větru. Na MS se Rusce již tolik nedařilo a zůstala bez medaile, nenavázala tak na své zlato z HME v Praze. V Pekingu si totiž pro stříbro doskákala Izraelka Hanna Kňaževová-Minenková, když posunula ve finále národní rekord své země na 14.78. K tomu ještě přidala bronz na HME. Na MS pak vystoupala na bronzový stupínek Olga Rypakovová z Kazachstánu. 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Vytisknout