přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

16. listopadu 2015, 14:16

Králové a královny I: hladké sprinty

Souboj o sprinterského krále i nová čtvrtkařská generace

Jen těžko hledat krále na nejkratším sprintu. Letošní sezóna byla o dvou mužích. Jeden byl v průběhu sezóny suverénní, ale ze vzájemného souboje o titul mistra světa odešel poražen. Druhý prožil nesnadnou a nevýraznou sezóny se sladkým koncem. Američan neměl v průběhu léta vážného soupeře. Vyhrál každý závod, kde kterému nastoupil. Ze sedmi nejlepších světových časů roku mu jich patří šest. S přehledem ovládnul i seriál Diamantové ligy. To jamajský fenomén Usain Bolt neoplýval ze začátku sezóny oslnivými výkony, postihly ho zdravotní problémy, a proto odřekl některé starty a připravoval se doma na Jamajce směrem k MS. Svou formu dokázal načasovat na ten správný moment a v „Ptačím hnízdě“ Gatlina porazil v přímém souboji, když v jeho prospěch hovořila jediná setina sekundy a radoval se ze zlaté obhajoby.

Podobný scénář se odehrál i na dvojnásobné trati. Na dvoustovce Gatlin sice vyhrál americký národní šampionát a vládl světovým tabulkám. Ovšem v Pekingu odešel poražen i v této disciplíně. Bolt běžel před mistrovstvím světa pouze jedinou dvoustovku v Ostravě za 20.13. Ovšem ve finále světového šampionátu za sebou nechal všechny soupeře v nejlepším světovém čase výkonu roku 19.55. Gatlin se tak musel spokojit „pouze“ se stříbrem. V závodech Diamantové ligy se však neobjevil ani jeden z nich, a tak se radoval z této trofeje Alonso Edward z Panamy, který obhájil svůj celkový primát z loňského roku.

Velmi kvalitní úroveň měla v letošním roce čtvrtka mužů. Hned pět borců dokázalo svůj čas stlačit pod hranici 44 vteřin. Nejlépe se dařilo mladému Jihoafričanovi Waydu Van Niekerkovi, který dokázal ve finále světového šampionátu vylepšit africký rekord na hodnotu 43.48. Dokázal také vyhrát mítink Diamantové ligy v Paříži za skvělých 43.96. Celkové vítězství v DL však patří Kirani Jamesovi z Grenady. Ten si doběhl také v Pekingu pro bronzovou medaili v čase 43.78. Pod 44 se dostal také při svém vítězném závodě v Eugene (43.95). Zkušený Američan LaShawn Merrit se mohl v Pekingu radovat ze stříbra, které navíc ozdobil novým osobním rekordem 43.65.

Tradiční souboj mezi štafetami Jamajky a USA ve štafetě na 4x100 metrů vyzněl opět vítězně pro sprintery z Karibiku, kteří si v Pekingu doběhli pro zlaté medaile v nejlepším čase sezóny 37.36. Američané sice ovládli MS štafet v bahamském Nassau, ale ve finále světového šampionátu si nepředali a byli diskvalifikováni. Pro překvapivé stříbro si doběhli sprinteři domácí Číny.

Američané prokázali svou dlouholetou nadvládu ve čtvrtkařské štafetě, když dokázali vyhrát jak v Nassau, tak i na MS v Pekingu. Zdatně jim sekundovali zástupci Trinidadu a Tobaga, kteří si na MS doběhli pro stříbro a ovládli i Panamerické hry. Bronz brali na vrcholu roku Britové.

Staronová královna i nová vyzyvatelka, Jamajka vládne štafetám

I nejkratší sprint žen má svou vládkyni z Jamajky. Shelly-Ann Fraserová-Pryceová vyhrála vše, co se dá. Odvezla si titul mistryně světa z Pekingu. Ovládla celkové pořadí Diamantové ligy a patří jí i nejrychlejší čas sezóny, který má hodnotu 10.74 z Paříže. Jamajské hvězdě vyrostla však velmi silná konkurentka v Nizozemce Dafne Schippersové, která v Pekingu postupně vylepšovala svůj národní rekord až na hodnotu 10.81, což jí vyneslo stříbro. Bronz si pověsila na krk Američanka Tori Bowieová, které dokázala vyhrát i tolik ceněné „trials“.

Světového primátu se Dafne Schippersová dočkala na dvoustovce. Ve finále zaběhla evropský rekord i historické maximum šampionátu, které má nyní hodnotu 21.63 a v těsném souboji porazil a Jamajčanku Elaine Thompsonovou, která prolétla trať v novém národním rekordu své země 21.66. V Diamantové lize pak posbírala nejvíce bodů Američanka Allyson Felixová.

V ženské čtvrtce byla nejúspěšnější Allyson Felixová, která dokázala ovládnout světový šampionát a navíc ve finále zaběhla světový výkon roku 49.26. Zdatně jí sekundovala Shaunae Millerová z Baham, která si doběhla pro stříbro za 49.67. Hranici 50 vteřin prolomila ještě na DL v Lausanne. Dokonce třikrát se letos dostala pod tuto hranici další zástupkyně Spojených státu Francena McCororyová, která se také radovala z diamantové trofeje. Chyběla ovšem na MS, na které se nedokázala kvalifikovat.

Ve štafetě na 4x100 metrů v letošní sezóně dominovaly Jamajčanky. Zvítězili v Nassau a vše korunovaly novým rekordem šampionátu 41.07 v Pekingu, kde získaly zlaté medaile. Američanky zůstaly na obou štafetových vrcholech na druhém místě. Z bronzu se v Pekingu radovaly sprinterky Trinidadu a Tobaga.

Jamajčanky byly šťastnější i v dlouhé štafetě na MS a i zde se radovaly z titulu. Američanky braly opět stříbro. Pro bronz si v Pekingu doběhly Britky. 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Vytisknout