1. listopadu 2016, 15:12

Králové a královny - hladké sprinty

Hladké sprinty patří každoročně k nejatraktivnějším disciplínám na atletických oválech. I letos byla k vidění řada strhujících soubojů a skvělých časů. Kdo tedy kraloval hladkým sprintům v letošní sezóně.

Bolt a Van Niekerk psali historii

Nejkratší sprint na 100 metrů patří na každé velké mezinárodní akci nebo významném mítinku k vrcholům. Jeho králem pro rok 2016 nemůže být nikdo jiný než obhájce olympijského titulu Jamajčan Usain Bolt. Svými starty v sezóně poměrně šetřil. Ovšem na jejím vrcholu při hrách v Riu opět všem ukázal záda a dosprintoval si pro zlato v druhém nejrychlejším čase roku 9.81. Rychlejší byl letos pouze Američan Justin Gatlin, který běžel na americké olympijské kvalifikaci 9.80. V olympijském finále však Boltovi podlehl a „zbylo“ na něj opět stříbro. Na olympijské stupně vítězů se pak ještě vešel mladý Kanaďan Andre De Grasse, který tak obhájil své umístění z loňského světového šampionátu. Tentokrát se o něj však nemusel dělit s Američanem Trayvonem Bromellem, kterému sice letos patří třetí nejrychlejší světový čas 9.84, ale v olympijském finále zůstal daleko pódiovým umístěním. Své bohaté zkušenosti a stabilní formu prodal v Diamantové lize Asafa Powell, který tak získal diamantovou trofej. Čtvrté místo ve světových tabulkách pak patří nejlepšímu Evropanovi Jimmymu Vicautovi, který dokázal vyrovnat kontinentální rekord na 9.86.

Také dvojnásobná trať měla stejného vládce jako v předešlých letech. Bolt se stal potřetí za sebou olympijským vítězem i na jeho oblíbenější dvoustovce. Trať prolétl v čase roku 19.78. Oproti stovce, si o jednu příčku polepšil De Grasse a pověsil si na krk stříbro. Na medailové pozice se pak vrátil v Riu bronzový Francouz Christopher Lemaitre. Nejrychlejší čas roku má ovšem v držení jiný muž. Tím je Američan LaShawn Merrit, který dokázal v Eugene zaběhnout 19.74. Celkové pořadí Diamantové ligy pro změnu ovládl již potřetí v kariéře Panaman Alonso Edward.

Na čtvrtce dominovalo v průběhu sezóny trio Van Niekerk, Merrit a James. Na olympijských hrách se mělo rozhodnout, kdo bude králem této disciplíny. Svou pozici z loňského roku obhájil Jihoafričan Wayde van Niekerk a podařilo se mu to jedinečným způsobem, když si v nevýhodné deváté dráze doběhl nejen pro olympijské zlato, ale také pro nový světový rekord, který má nyní díky němu hodnotu 43.03. Pod 44 vteřin se dostali i oba další medailisté. Druhý byl Grenaďan Kirani James za 43.76 a na bronzový stupínek vystoupal Američan LeShawn Merrit. V nesmírně rychlém závodě stačil Machelu Cedeniovi z Trinidadu a Tobaga skvělý čas 44.01 pouze na čtvrté místo. Olympijské finále naprosto zbouralo letošní průběžné světové tabulky. Velmi slibně se v roce 2016 ukázali také mladíci z Botswany Baboloki Thebe (44.22) a Kabaro Sibanda, pátý muž olympijského finále.

Ženským sprintům vládne Karibik

Sprint na 100 metrů žen je již několik let pod nadvládou Jamajčanek a letošní rok nebyl výjimkou. Elaine Thompsonová se stala olympijskou vítězkou a patří jí i nejrychlejší letošní světový čas, když v úvodu sezóny v Kingstonu vyrovnala národní rekord na 10.70. Ovládla též celkové pořadí Diamantové ligy. Stříbro vybojovala na olympijských hrách Američanka Tori Bowieová (3. ve světových tabulkách 10.78) a bronzová byla loňská mistryně světa a krajanka Thompsonové Shelly-Ann Fraser-Pryceová. Naopak druhé ženě světových tabulek Američance English Gardnerové (10.74) se pod pěti kruhy příliš nedařilo a byla sedmá. Trochu více možná také čekala Dafne Schippersová. Ta hned při prvním diamantovém závodě v Doha zaostala časem 10.83 jen těsně za svým národním rekordem z minulého roku a následně suverénně ovládla mistrovství Evropy. V Riu ovšem její snaha na stupně vítězů nestačila a obsadila pátou příčku.

Thompsonové se dařilo i na dvoustovce. V olympijském finále vrátila loňskou porážku Nizozemce Dafne Schippersové z loňského světového šampionátu a cílem proběhla vítězně v nejlepším světovém výkonu roku 21.78. Schippersová zůstala o desetinu zpět (21.88). Sprinterka ze země tulipánu též kralovala Diamantové lize. Papírové předpoklady v Riu potvrdila i bronzová Američanka Tori Bowieová. Stejnou příčku totiž drží i ve světových tabulkách, když v Eugene běžela 21.99. Jen těsně se nepodařilo pokořit dvaadvacetivteřinovou hranici Američance Allyson Felixové (22.02) a Shanunae Millerové z Baham (22.05).

Hlavní tratí Millerové je ovšem čtvrtka a na té v letošním roce nenašla přemožitelku. Odstartovala do šesti finálových závodů na 400 metrů a pokaždé odešla jako vítězka. Svou pozici uhájila i na olympijských hrách, kde se radovala ze zlata v nejlepším světovém čase roku 49.44 a v těsném souboji porazila Američanku Allyson Felixovou (49.51). Bronzová byla pak Jamajčanka Shericka Jacksonová (49.85). V seriálu Diamantové ligy posbírala nejvíce bojů její reprezentační kolegyně Stephanie McPhersonová.

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík