přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

25. prosince 2014, 09:15

Králové a královny V: vrhy a hody

Králové a královny 2014 V: vrhy a hody

Závěr roku patří i na našem webu bilancování za uplynulou sezónou. Sudý neolympijský rok je specifický v tom, že k přímým konfrontacím některých hvězd nemusí kvůli absenci světového vrcholu vůbec dojít. Na druhou stranu si skutečná veličina globálního významu nemůže dovolit opomíjet Diamantovou ligu či – v případě tohoto dílu – také kladivářskou challenge. V šestidílném seriálu završujeme disciplíny v poli.

Zámořský Goliáš zbrzdil Davida

Jediný dvaadvacetimetrovými koulaři roku jsou reprezentanti USA Ryan Whiting (2x v hale, lepší 22.23) a Joe Kovacs (22.03 venku). Prvně jmenovaný za svůj druhý nejdelší počin vybojoval halové světové zlato v Sopotech, pod otevřeným nebem to nebylo ani z poloviny tak zářné a i přes 21 m se Whiting dostal jedinkrát a až v závěru sezóny. Kovacsovi zase v létě chyběl vrchol, kde by svůj velehod zúročil – jenže bližší pohled do statistiky ukáže, že Američan má mezi desítkou nejlepších jediný výkon. V tom vede Němec Storl – poražený Whitingem v Sopotech –, ale ani jednoznačný vládce Evropy v Curychu se neprosadil k diamantové trofeji, tu si vysloužil podruhé ve své kariéře další Američan, Reese Hoffa, za Storlem až třetí muž tabulek.

Bitva sousedů

Letošní sezóna v disku se koncentruje do ústředního polsko-německého duelu. Piotru Malachowskému patří nejdelší výkon sezóny a mj. i díky absencím svého rivala také diamantová trofej. Z přímých soubojů totiž s jedinou výjimkou odešel vítězně Robert Harting a do jeho sbírky přibylo druhé evropské zlato, zatímco jeho polský soupeř zůstal až čtvrtý. Onu výjimku tvoří mítink v Halle, kde Malachowski předčil Hartinga zmíněným hodem roku 69.28. Mezi deseti nejlepšími letošními výkony jich má Němec osm, Polák jediný.

Jeden velehod nestačí

Kladivářskou challenge ovládl potřetí za poslední čtyři roky Maďar Krisztián Pars. Letos 32letý vrhač v Curychu přidal po Helsinkách svůj druhý kontinentální titul, když porazil Poláka Fajdka, svého největšího letošního vyzývatele. Pawel Fajdek byl jediný, kdo dokázal Parse sesadit z nejvyšší příčky – povedlo se mu to dokonce pětkrát, přesto nakonec skončil s negativní bilancí 5 : 6. Fajdek naopak sám skončil opakovaně i třetí, jeho hlavním počinem tak zůstane nejdelší pokus za posledních šest let, velehodem 83.48 z Varšavy se Polák zařadil na 11. příčku kladivářské historie.

Nástup exotiky

Na prvních dvou příčkách světových tabulek Afričan a Asiat, taková je situace v mužském oštěpu v sezóně 2014. Zastavme se především u lídra, Ihaba Abdelrahmana s 81.21 (za nějž se Číňan Čao vyšvihl při asijských hrách v říjnu). Objev roku z Egypta ve své první mezinárodní sezóně sahal po diamantové trofeji, podobně jako vicemistr Evropy Veselý však neuspěl – radoval se v pravou chvíli se strefivší Němec Thomas Röhler. Zmínku zaslouží bezpochyby také skvělá série Fina Ruuskanena, která vedla k titulu mistra Evropy: 83.81 86.85-letošňák 88.01-osobák 83.69 84.62 83.67, jeho OR jej zařadil na třetí místo letošních statistik.

Královna Valerie

Koule žen se stává synonymem jediného jména. Statisticky vzato to nebyla pro Valerii Adamsovou úplně ta nejlepší sezóna: ačkoli jí patří osm z deseti nejlepších výkonů, osobní rekordy jí platí z loňska (halový) a z roku 2011 (venkovní), pod střechou se letos dostala dále – na 20.67 m. Vítězná šňůra v 55 finálových závodech Novozélanďanky, která v říjnu oslavila třicáté narozeniny, je tak bezprecedentní, že přesáhla až do ankety IAAF, kterou ovládla. Adamsová v sezóně získala svoje třetí světové halové zlato – v Sopotech skoro se třičtvrtěmetrovým náskokem –, a také již čtvrtou diamantovou trofej (v řadě). Jen závěr se nepovedl, na klání kontinentů v Marrákeši nemohla kvůli zranění odstartovat.

Královna Sandra

Také disk má v současnosti velmi výraznou postavu. Byť Sandra Perkovičová letos dvakrát svým soupeřkám podlehla: překvapivá prohra s Američankou Lewis-Smallwoodovou v Glasgow pouze mírně umenšila její suverenitu v Diamantové lize – v seriálu kralovala už potřetí v řadě –; nepovedenou tečkou pak bylo představení v Kontinentálním poháru, kde skončila až třetí. Jinak Chorvatce patří šest ze sedmi nejdelších hodů roku, přičemž celkem třikrát se dostala za 70 metrů a po 71.08 m se posunula do elitní dvacítky historie, na 18. místo. „Evropu“ v Curychu vyhrála s úctyhodným náskokem takřka šesti metrů.

Návrat královny I

Zpočátku to pro Anitu Wlodarczykovou nezačalo tak zářně, prohrála úvodní závody – v tom druhém případě v Ostravě to ale byl pro Němku Heidlerovou pohříchu nejpodařenější start roku, rovných 78 metrů ji řadí na druhé místo statistiky. To Polka pak vcelku šetřila závody, do ME absolvovala pouze další tři, ale vyplatilo se, šampionát ovládla s náskokem čtyř metrů. Z pohledu rekordního zápisu byl předzvěstí její přibližně 80metrový hod v Curychu, jenž skončil mimo výseč a trochu narušil stupně vítězů… O dva týdny už se díky 79.58 m v Berlíně vrátila na čelo historických statistik. S velkým přehledem také Wlodarczyková ovládla také celoroční kladivářský seriál.

Návrat královny II

Z pochopitelných důvodů Barbora Špotáková letos šetřila starty, i tak se jí podařilo uspět nejen při klíčovém vrcholu, mistrovství Evropy, ale také dlouhodobém měření sil v Diamantové lize, kterou ovládla stejně jako v předešlých sudých letech – tedy 2010 a 2012. V Curychu titul uloupila o dva decimetry, energii z úspěchu pak přinesla do závěru sezóny, kde nejprve předvedla nejdelší hod roku 67.99 v Bruselu, a pak přidala další cenné vítězství, v Kontinentálním poháru v Marrákeši.

Příště: mimo dráhu

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout