přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

3. prosince 2014, 22:09

Králové a královny II: střední a dlouhé tratě

Závěr roku patří i na našem webu bilancování za uplynulou sezónou. Sudý neolympijský rok je specifický v tom, že k přímým konfrontacím některých hvězd nemusí kvůli absenci světového vrcholu vůbec dojít. Ale o to výrazněji mohou zazářit jména, která zůstávala dosud ve stínu. Navíc skutečná veličina globálního významu si nemůže dovolit opomíjet Diamantovou ligu. V druhém dílu seriálu pokračujeme běžeckými disciplínami na dráze včetně stýplu.

Mládí vpřed

Ne že by byl zanedlouho 26letý světový rekordman Rudisha nějakým staříkem, ale snad i díky Keňanovu ne úplně připravenému návratu na ovál se mohl více prosadit Nijel Amos. O šest let mladší půlkař z Botswany rozhodně nebyl k neporažení, z deseti finálových závodů odešel dvakrát druhý a jednou pátý. V těch ostatních však sbíral Amos velice důležitá vítězství: na hrách Commonwealthu (CWG) v Glasgow, africkém šampionátu v Marrákeši, kontinentálním poháru tamtéž a závěrečném mítinku Diamantové ligy v Curychu, kde si zajistil i celkový trofej v seriálu. V prvním a posledním případě na jeho štítě skončil také Rudisha a jejich vzájemné skóre 4 : 0 je výmluvné. Amos má na svém kontě i vítězství z nejrychlejšího závodu v sezóně, v Monaku zaběhl 1:42.45. Jeho vrstevník, Etiopan Aman, ovládl HMS v Sopotech, v létě už však také prohrával klíčové souboje s Botswaňanem.

Čtvrtý mílař historie

Také mezi mílaři můžeme s klidným svědomím zvýraznit jediné jméno: Silas Kiplagat. V halové sezóně mohl udělat letos v srpnu25letému Keňanovi radost jediný závod (v Moskvě), vrchol v Sopotech však pro něj skončil fiaskem, když ani nepostoupil z rozběhu a ve finále pak triumfoval mladík z Džibutska Souleiman. Počínaje podílnictvím na světovém rekordu štafety 4x1500 metrů v Nassau se už Kiplagatovi dařilo mnohem lépe. S výjimkou míle v Birminghamu (10. místo) už neskončil v dalším z osmi závodů hůře než druhý. Na této cestě přibral do svého portfolia svou druhou diamantovou trofej a při vítězství v Monaku se stal s 3:27.64 čtvrtým nejrychlejším běžcem na patnáctistovce všech dob.

Nový objev ve stýplu

Zjevení loňského roku Conseslus Kipruto (*1994) letos nevyhrál jediný závod, letošek přinesl na trojce s příkopem a pevnými překážkami nové jméno, které bylo třeba si osvojit: Jairus Birech. Další z bezedné studnice keňských talentů je o dva roky starší než jeho předchůdce, výsledkově ještě o něco přesvědčivější. Po čtvrtém místě z úvodu sezóny v Dauhá v dalších jedenácti závodech devětkrát zvítězil a dvakrát doběhl druhý. Druhá z proher musela mrzet, připravila jej o zlato z Glasgow, zato ale triumfoval podvakrát v Marrakéši – Afričanům i zástupcům kontinentů. Z diamantových mítinků vytěžil s výjimkou úvodního výpadku v Dauhá maximum bodů, a při finále v Bruselu se stal s časem 7:58.41 jedenáctým pokořitelem hranice osmi minut.

Zámořský rekord

Na pětce jsme se letos závratných časů nedočkali, ba ani výraznější dominance. Nejrychlejší závod roku ve Stockholmu se vydařil Muktaru Edrisovi, Etiopan si v něm zaběhl výrazný, osmivteřinový osobní rekord 12:54.83. V Diamantové lize však kromě toho startoval už jen dvakrát, a to na celkové vítězství nestačilo. Při finálovém mítinku v Curychu však zle trápil Keňana Caleba Ndiku, a tím Edris držel šance na cennou trofej pro krajana Alamirewa. Jenže třetí muž letošní tabulek Ndiku o tři desetiny triumfoval a byl to právě on, kdo ovládl celoroční seriál.
Desítka do diamantové ligy nepatří, zato jsme se v ní nadáli výtečného výkonu. Při mítinku v Eugene, v němž jsme zaznamenali první čtyři nejrychlejší časy v sezóně, se zaskvěl vítězný Galen Rupp z USA, jenž posunul hranici rekordu severní Ameriky na 26:44.36 a celkově se stal 15. nejlepším běžcem na této trati v historii.

Útoky (víceméně) ustála

Z nečekané šampionky osmistovky v Moskvě Eunice Sumové se letos stala lovná zvěř a dlouho se zdálo, že unikne kterékoli soupeřce. V prvních čtyřech diamantových mítincích stoprocentní úspěšností Keňanka prakticky vyloučila, že by ji někdo připravil o obhajobu trofeje. Nerozhodil ji ani pátý díl v Monaku, kde si sice zaběhla „letošňák“, ale Američanka Wilsonová předvedla nejrychlejší půlku roku 1:57.67. Vzápětí posbírala titulu z obou vrcholů – her Britského společenství i afrického mistrovství. Poté už Sumové trochu došel dech, „rozdala“ skalpy v Birminghamu, Bruselu a na patnáctistovce také v Curychu, ale na vítěznou vlnu se zase vrátila při kontinentálním poháru, kde jako čerstvě 26letá vrátila porážku Wilsonové. Halová mistryně světa a další Američanka Priceová větší stopu pod otevřeným nebem nezanechala. Objevem roku je kubánská juniorka Diagová, druhá žena tabulek nicméně na MS v Eugene roli favoritky proměnila „jen“ ve stříbro.

Naturalizované Evropanky vs. Američanka

Přistěhovalé Švédce Aregawiové patřila hala, v níž si suverénním způsobem doběhla pro světové zlato (o 6 a půl vteřiny), a dobře vstoupila i do jarní části sezóny. Pak převzala žezlo její nizozemská „spolurodačka“ z Etiopie Hassanová a její čas z Paříže 3:57 rovných už zůstal do konce roku nepřekonán. Ale i „období“ mistryně Evropy z Curychu skončilo dříve, než by si přála. O prvenství v diamantovém seriálu si nakonec díky triumfům v posledních dvou závodech řekla Američanka Jenny Simpsonová, ve zmíněné Paříži rychlé za Hassanovou jen těsně druhá a celkově v tabulkách třetí. Nizozemské Etiopance se pak povedlo vrátit k vítězství při kontinentálnímu poháru v Marrákeši.

A přišla Etiopie …

Diamantová liga od svého vzniku v roce 2010 znala dosud jediné jméno vítězky stýplu: Milcah Chemosová. Keňanka však letos prožívala mizernou sezónu, na dráze bez jediného prvenství, a i na hrách Commonwealthu doběhla druhá. A tak se na uvolněné pole mohly probojovat jiné běžkyně, vedlo se dvojici Etiopanek. Zpočátku měla navrch Sofia Assefaová, která vyhrála dva ze tří diamantových mítinků. Pak se ale karta obrátila a tři ze čtyř zbývajících dílů ovládla Hiwot Ayalewová, přičemž k zisku prestižní trofeje přidala i nerychlejší čas roku 9:10.64 z Glasgow. Při finále v Curychu sice Etiopanka podlehla Tunisance Ghribiové, ale ta ji o prvenství už nemohla připravit. Překvapením roku je bezesporu Američanka Coburnová, která v lize pětkrát bodovala, jednou dokonce vyhrála a zvítězit se jí povedlo i na závěr sezóny v Marrákeši.

Královna cizího království

Určení královny na pětce by mohlo poněkud zkreslit vítězství Mercy Cheronové v Diamantové lize. Jenže Keňanka toho dosáhla výhradně přes trojku, která s delší tratí alternuje a letos převažovala v poměru 5 : 2. Cheronová 3000 m vyhrála 4x, zatímco na 5000 m nebodovala. Genzebe Dibabaové tak z tohoto pohledu nebylo nic platné, že pětku v obou diamantových "případech" ovládla. A také přitom zaběhla v Monaku výtečných 14:28.88, čímž se vyšvihla do elitní desítky dlouhodobých tabulek. Dibabaové vizitka na této trati přesto není stoprocentní, při africkém mistrovství podlehla krajance Ayanaové, která jí nejvíce šlapala na paty i v nejrychlejším závodě roku.
Dráhová desítka nepřinesla nikterak výjimečné časy, o ten nejlepší se postarala v kalifornském Stanfordu Keňanka Sally Kipyegová (30:42.26).

Příště: překážky a víceboje

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík