přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

3. září 2018, 10:21

KP nabídne skutečný souboj šampionů

Kontinentální pohár 2018 v Ostravě se již nezadržitelně blíží a diváci na vítkovickém stadionu i u televizních obrazovek se mají skutečně na co těšit. Všechny čtyři týmy přijedou v neskutečně silných sestavách, které zahrnují světové rekordmany, olympijské vítěze i mistry světa.

Hned dva světové rekordmany má ve své sestavě tým Evropy. Jsou jimi polská kladivářka Anita Wlodarczyková, která jako první žena v historii pokořila hranici osmdesáti metrů. Její aktuální světový rekord je 82.98 a také francouzský tyčkař Renaud Lavillenie, který je halovým světovým rekordmanem a držitelem vůbec nejhodnotnějšího tyčkařského výkonu historie 616 centimetrů. Tým Ameriky se může opírat o světovou rekordmanku ze stovky překážek. Kendra Harrisonová ze Spojených států loni v Londýně zaběhla čas 12.20. Čtvrtou do party je pak nejčerstvější světová rekordmanka Beatrice Chepkoechová z Keni, která letos v Monaku vylepšila hodnotu historického světového maxima v závodě na 3000 metrů překážek na 8:44.32.

V Ostravě uvidíme čtrnáct olympijských šampionů v individuálních disciplínách. Tým Evropy a Ameriky jich má ve své sestavě šest. Soupisku družstev Asie/Pacifiku a Afriky zdobí vždy dva olympijští vítězové. Olympijských medailistů bude na startu hned sedmatřicet. V tomto ohledu má nejpočetnější zastoupení tým Ameriky, kde figuruje čtrnáct držitelů cenných kovů z olympijských her. Evropa jich má deset, Afrika sedm a Asie šest.

Co se týká individuálních mistrů světa, těch se na Kontinentálním poháru představí sedmadvacet. Evropa má ve svém středu jedenáct světových šampionů. Amerika bude spoléhat na osm zlatých medailistů z MS. Afričané jich mají pět a Asii/Pacifik reprezentují tři. Můžeme se těšit dohromady na čtyřiašedesát medailistů ze světových šampionátů pod otevřeným nebem. V tomto ohledu je nejsilnější Evropa (23) před Amerikou (19). Asie/Pacifik a Afrika jich mají shodně po jedenácti. Na startu by mělo být šestnáct aktuálních mistrů světa z Londýna. Sedm z nich jsou zástupci Ameriky, pět oblékne dres Afriky, čtyři reprezentují Evropu a tři Asii/Pacifik.

Atletického svátku v Ostravě se zúčastní devatenáct vítězů letošního ročníku Diamantové ligy. Sedm z nich hájí barvy Ameriky, pět reprezentuje Afriku, čtyři jsou z Evropy a tři z Asie/Pacifiku.

Můžeme se také těšit na osmnáct držitelů letošního nejlepšího světového výkonu. Sedm z nich jsou Evropané, pět sezónních leaderů zastupuje Afriku, čtyři obléknou dres Ameriky a dva budou závodit za tým Asie/Pacifiku.

Po čtyřech letech se postaví na start osm obhájců prvenství z předešlého Kontinentálního poháru v Marakeši. Jedná se o tři muže (ruský překážkář Sergej Šubenkov, panamský dvoustovkař Alonso Edward, francouzský tyčkař Renaud Lavillenie) a pět žen (nizozemská sprinterka Dafne Schippersová, ruská výškařka Maria Lasickeneová, kolumbijská trojskokanka Caterine Ibargüenová, německá koulařka Christina Schwanitzová a polská kladivářka Anita Wlodarczyková.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout