přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

14. ledna 2013, 11:32

Kdo vynechá halu

Česko

Z tuzemských seniorských reprezentantů nebude podle našich informací v hale plnohodnotně závodit pětice. Patří mezi ně i stříbrný z loňského HMS v Istanbulu, půlkař Jakub Holuša, který se v přípravě potýkal s bolestmi v oblasti levé kyčle a nemohl plnohodnotně trénovat. „Lepší se to a dá se říct, že zase začínám běhat. Ale nechceme to uspěchat a proto budeme postupovat pomalým a důkladným nabíráním kondice směrem k letní sezóně,“ vzkázal svěřenec Dalibora Kupky ze soustředění v Jihoafrické republice. Nevyloučil však, že v případě uspokojivého zdravotního stavu by se objevil „alespoň“ na národním halovém šampionátu, kde by startoval v závodě na 3000 m (více jsme psali zde).

svoboda_tk09_jc_n.JPGObhajoba titulu z posledního HME je bohužel utopií pro překážkáře Petra Svobodu. 28letý národní rekordman, jehož zatím poslední byl právě ten mistrovský před téměř dvěma lety v Paříži, totiž stále není fit a aktuálně míří se svou již dvakrát operovanou, ale stále bolavou achilovkou do péče slovutného mnichovského lékaře Hans-Wilhelma Wolfarth-Müllera. Spolu s trenérem Luďkem Svobodou doufají, že tato uznávaná celebrita, která svým neortodoxním přístupem dokázala pomoci od problémů třeba Usainu Boltovi, Paule Radcliffové či Meseret Defarové, bude neméně úspěšná i v Petrově případě (více o Wolfarth-Müllerovi a jeho metodách píše Luděk Svoboda na stránkách své skupiny).   

Zdravotní komplikace se již poněkolikáté nevyhnuly specialistce na 400 m př. a člence úspěšné čtvrtkařské štafety, Zuzaně Bergrové. Svěřenkyně Martiny Blažkové má potíže s kolenem, kvůli kterým by ve středu měla podstoupit operaci. Pro národní tým tak vyvstává otázka, kdo ji nahradí v sestavě pro HME, kam byla štafeta na základě loňské výkonnosti pozvána. Jako nejlepší varianta se zatím jeví půlkařka Lenka Masná.

Mužská štafeta se do pětice pozvaných pro HME jen těsně nevešla, a tak se v souvislosti s ní podobné starosti neřeší. Jsme-li však u tuzemských elitních čtvrtkařů, je třeba zmínit Pavla Jiráně, který se podle všeho zdárně zotavuje po operaci achilovky. Ani on sice ještě v této halové sezoně startovat nebude, je však v plném tréninku a pro léto by mohl být připraven. I o jeho aktuálním stavu si mnohé přečtete na pečlivě plněných webových stránkách Svobodovců.

Velký otazník v souvislosti s halovou sezonou visí nad výškařkou Oldřiškou Marešovou. Za sebou má rozporuplnou sezonu, v níž sice hned v úvodu sezony splnila limit pro ME i OH, ale pak kvůli zdravotním problémům nezávodila, což se na její výkonnosti na vrcholných akcích nemohlo nepodepsat. Fit není ani v současnosti, kdy ji zlobí štítná žláza. Její brzké závodění tak příliš pravděpodobné není, halu však ještě s konečnou platností „neodpískala“.

Naopak jistými příspěvky na stále delší seznam absentérů jsou Roman Šebrle a Tereza Čapková, o jejichž zdravotních problémech píšeme zde.  

Evropa a kauza Robles

Chystané halové absence jistě nejsou nezajímavé ani u hvězd z ostatních evropských zemí, a to zejména v souvislosti s březnovým šampionátem v Göteborgu. Jaká je v tomto ohledu aktuální situace?

isi_msr09_jk_v.jpgCo asi nebude vadit třeba naší elitní tyčkařce Jiřině Svobodové, je zeslabená konkurence v její disciplíně, kde ohlásily NE halové sezoně Jelena Isinbajevová a Silke Spiegelburgová. V případě hvězdné Rusky se tak událo s jistým veletočem, když nejprve koncem listiopadu ohlásila start na únorové Ruské zimě, aby o tři týdny později rozeslal její management zprávu, že se bude plně koncentrovat na léto. Spiegelburgová má v plánu totéž a zimu chce využít na to, aby hnula se svými studijními povinnostmi.

Na závodění v hale se nechystají ani rekonvalescenti Teddy Tamgho a Blanka Vlašičová. Chorvatská výškařka sice až donedávná v závodění „pod střechou“ věřila, nicméně poslední tréninky jí napověděly, že by svůj comeback měla ještě odložit. A halový světový rekordman z trojskoku, který si přivodil zranění předloni na ostravském ME do 23 let, nemá ještě dle svých slov výkonnost stabilizovanou natolik, aby v každém závodě předváděl vzdálenosti okolo 17.5 m, jak by chtěl.

Obhajovat svůj titul z Paříže nebude podle posledních zpráv ani německá překážkářka Carolin Nytraová, která pro zdravotní problémy vynechala poslední dvě sezony a stále ještě není zcela v pořádku. Na seznam vynucených absentérů pak musíme připsat i bronzovou medailistku z OH ve skoku do výšky, také Světlanu Školinovou z Ruska totiž trápí bolístky a chce se plně koncentrovat na léto.

Zvláštní kapitolu v souvislosti s výroky o plánovaném (ne)závodění  pak tvoří Dayron Robles z Kuby. Bývalý světový rekordman na 110 m př. nejprve oznámil, že na rozdíl od minulosti vynechá evropské halové mítinky, později dokonce vypustil zmínky o problémech s motivací, kvůli kterým uvažuje, že skončí úplně. Zatím poslední příspěvek do překotného vývoje hovoří o tom, že je zklamaný z přístupu kubánských funkcionářů a že si plánuje dát roční pauzu. Těžko se však spolehnout na to, že je to z jeho strany poslední slovo.

Adam Pražák

Vytisknout