přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. listopadu 2021, 10:36

Kdo bude Rising Star dle WA?

Nominované na nejlepšího světového atleta roku již nějakou dobu známe. Nyní Světová atletika zveřejnila i seznam jmen, ze kterých bude vyhlášen vítěz kategorie Rising Star pro nejlepšího mladého atleta či atletku.

V rámci ankety Golden Tracks pro nejlepší atlety Evropy patří kategorie Rising Star závodníkům a závodnicím do 23 let. Na světovém atletovi se toto ocenění předává nejúspěšnějším závodníkům juniorské kategorie.

Juniorky

Keely Hodgkinsonová (Velká Británie)

Britská půlkařka Keely Hodgkinsonová zářila v průběhu celého roku 2021. V jeho úvodu zaběhla na mítinku ve Vídni časem 1:59.03 juniorský halový evropský rekord, který byl dokonce několik týdnů i světovým rekordem této kategorie, než ho překonala časem 1:58.40 Američanka Athing Muová. Hodkingsonová se pak ze své první velké medaile radovala na HME v Toruni, kde si poradila s plejádou zkušenějších závodnic a vystoupala na nejvyšší stupínek. Největšího úspěchu své zatím krátké kariéry dosáhla na olympijských hrách Tokiu, kde si doběhla pro stříbro v novém juniorském evropském rekordu 1:55.88. V závěru sezóny pak opanovala i finále Diamantové ligy v Curychu.

Silja Kosonenová (Finsko)

Mladá finská kladivářka Silja Kosonenová letos své disciplíně oproti vrstevnicím jasně dominovala. Na domácím mítinku ve Vaase vylepšila hodnotu juniorského světového rekordu na 73.43. Následně si pak vyházela zlaté medaile na mistrovství Evropy juniorů v estonském Tallinnu i na světovém šampionátu stejné kategorie v keňském Nairobi.

Christine Mbomaová (Namibie)

Namibijská sprinterka Christine Mbomaová začala sezónu jako čtvrtkařka. Než jí bylo znemožněno kvůli vysoké hladině mužského hormonu v těle v této disciplíně závodit, dokázala časem 49.22 zaběhnout juniorský světový rekord. Následně byla nucena přejít na kratší sprinty, což jí ovšem vůbec nevadilo. Naplno se to ukázalo na olympijských hrách v Tokiu, kde na dvoustovce jednou vyrovnala a dvakrát vylepšila historické světové maximum kategorie do 20 let a pověsila si na krk olympijské stříbro. O několik týdnů později suverénně ovládla ve stejné disciplíně i mistrovství světa juniorů v Nairobi a veleúspěšnou sezónu završila při finále Diamantové ligy v Curychu, kde svůj primát ozdobila dalším posunutím svěťáku na 21.78. Dívka, která bude juniorkou i v příštím roce, letos naprosto zbourala juniorské historické světové tabulky na dvoustovce, když má momentálně v držení šest nejlepších výkonů.

Athing Muová (Spojené státy americké)

Světová půlka juniorek má mezi nominovanými dvě zástupkyně. Američanka Athing Muová je vycházející běžeckou hvězdou současné světové půlky, a to nejen v mládežnických kategoriích. Naprosto kralovala své disciplíně i mezi dospělými. Už v hale se blýskla novým juniorským světovým rekordem 1:58.40. Venku pak běhala ještě rychleji. Z olympijských her v Tokiu si odvezla dvě zlaté medaile, když vyhrála osmistovku a byla členkou vítězné americké štafety na 4x400 metrů. Na mítinku Diamantové ligy v Eugene zaběhla časem 1:55.04 juniorský kontinentální rekord a také národní historické maximum Spojených států mezi dospělými. Na této distanci neokusila v průběhu celého roku hořkost porážky a za posledních 13 let běžela rychleji pouze Jihoafričanka Caster Semenyová. Skvěle si však umí poradit i se čtvrtkou, na které zaběhla časem 49.57 kontinentální historické maximum do 20 let.

Zefre Wondemagegnová (Etiopie)

Vskutku vydařenou sezónu má za sebou i etiopská stýplařka Zefre Wondemagegnová. Té se v devatenácti letech podařilo postoupit na trati 3000 metrů překážek do olympijského finále, kde v nabitém závodě obsadila osmé místo v juniorském národním rekordu 9:16.41, kterým se řadí na čtvrtou příčku historických světových statistik této disciplíny. Na mistrovství světa juniorů v Nairobi skončila druhá.

Junioři

Sean Burrell (Spojené státy americké)

Americká čtvrtkařská naděje Sean Burrell letos dokázal, že umí tuto trať parádně kombinovat s překážkami i bez. V hale se stal časem 45.57 pátým nejrychlejším juniorem historie. Pod otevřeným nebem se pak soustředil na překážkovou čtvrtku a vyplatilo se, když při svém triumfu na šampionátu NCAA zaběhl jako první atlet této kategorie pod 48 vteřin. Hodnota jeho nového juniorského světového rekordu je 47.85.

Erriyon Knighton (Spojené státy americké)

Obrovským sprinterským příslibem do budoucna je stále ještě teprve sedmnáctiletý Američan Erriyon Knighton. Ten dosahoval na dvoustovce neskutečných časů. Na americké olympijské kvalifikaci hned dvakrát překonal juniorský světový rekord legendárního Usaina Bolta až na 19.84 a třetím místem si vybojoval místo v olympijské nominaci. Jelikož je stále ještě dorostencem, patří mu historické světové maximum i v kategorii do 18 let. To měl do té doby v držení časem 20.13 také Bolt. Knighton se neztratil ani pod pěti kruhy, když v olympijském finále finišoval těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě v dalším čase pod 20 vteřin. Celkem má na svědomí 6 z 10 nejlepších juniorských časů historie.

Emmanuel Wanyonyi (Keňa)

Keňský půlkař Emmanuel Wanyonyi si zasloužil nominaci zejména díky svému vystoupení na domácím mistrovství světa juniorů v Nairobi, kde ve finále naprosto dominoval a zvítězil v novém rekordu šampionátu 1:43.76. Jelikož se jedná stále ještě o dorostence, tímto výkonem se zařadil na druhé místo historických světových tabulek za Etiopana Mohammeda Ammana.

Tadese Worku (Etiopie)

Univerzální etiopský běžec Tadese Worku si z mistrovství světa juniorů odvezl dvě medaile. Na trojce dokázal zvítězit a na pětce doběhl stříbrný. Na čele letošních světových tabulek této kategorie se vyhřívá hned ve třech disciplínách, a to na trojce a dráhové i silniční desítce. Právě svým časem 26:56 z německého Herzogenaurachu se stal druhým nejrychlejším juniorem historie v silničním běhu na 10 kilometrů za Keňanem Rhonexem Kiprutem. Mezi dospělými mu pak patří pátá příčka.

Sasha Zhoya (Francie)

Francouzský překážkář Sasha Zhoya byl beze sporu jednou z největších juniorských hvězd světové atletiky v uplynulé sezóně. Už při zisku zlaté medaile na MEJ v estonském Tallinnu atakoval juniorský světový rekord na stodesítce překážek, který měli společně v držení jeho krajan Wilhem Belocian a Jamajčan Damion Thomas. Na mistrovství světa juniorů v Nairobi pak byl jeho atak už úspěšný, a to hned dvakrát. V semifinále zaběhl 12.93 a ve finále pak neuvěřitelných 12.72. Celkově tak rekordní zápis srazil o propastných 27 setin. Zhoya je zároveň také velmi kvalitním tyčkařem. Ještě v australských barvách skočil před dvěma lety 556 centimetrů, což je hodnota historického maxima do 18 let.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout