22. října 2021, 11:34

Kdo bude králem světové atletiky?

Světová atletika zveřejnila jména deseti mužů, kteří jsou nominováni na nejlepšího atleta světa uplynulé sezóny.

Joshua Cheptegei (Uganda)

Světový rekordman na tratích 5000 a 10 000 metrů Joshua Cheptegei z Ugandy nepředváděl v průběhu sezóny příliš výrazné výkony. Na olympijské hry se ovšem připravil perfektně, když si na pětce doběhl pro zlato a na dvojnásobné distanci vybojoval stříbro.

Ryan Crouser (USA)

Americký koulař Ryan Crouser je už druhým rokem neohroženým vládcem své disciplíny. Letos vyhrál všech čtrnáct finálových závodů, do kterých nastoupil. V hale se stal díky výkonu 22.82 novým světovým rekordmanem a historické světové maximum překonal také pod otevřeným nebem, když na americké olympijské kvalifikaci zaznamenal 23.37. Suverénně pak obhájil i triumf pod pěti kruhy, když kraloval v olympijském rekordu 23.30. V závěru sezóny ovládl i finále Diamantové ligy.

Armand Duplantis (Švédsko)

Švédský tyčkař Armand Duplantis se stal vítězem ankety o nejlepšího světového atleta v loňském roce. Také letos podával jedinečné výkony. Halové mistrovství Evropy v Toruni vyhrál v novém rekordu šampionátu 605 centimetrů. Ještě předtím v Bělehradě zdolal dokonce 610. Pod otevřeným nebem pak zvítězil na olympijských hrách v Tokiu i ve finále Diamantové ligy. Celkem dvanáctkrát překonal v průběhu roku 2021 šestimetrovou hranici, což se ještě nikdy žádnému tyčkaři nepodařilo.

Jakob Ingebrigtsen (Norsko)

Další talentovaný severský mladík Jakob Ingebrigtsen z Norska za sebou má také veleúspěšnou sezónu. V hale zaběhl na mítinku v Lievin časem 3:31.80 nový evropský rekord na trati 1500 metrů a z HME v Toruni si odvezl dvě zlaté medaile, když nenašel přemožitele na patnáctce ani na trojce. Evropské rekordy překonával také v průběhu letní sezóny. Své vítězství na olympijských hrách v Tokiu ozdobil nejrychlejším kontinentálním časem historie 3:28.32. Na mítinku Diamantové ligy ve Florencii zase pokořil výkonem 12:48.45 evropské historické maximum na pětce.

Eliud Kipchoge (Keňa)

Šestatřicetiletý Keňan Eliud Kipchoge ani letos nenechal nikoho na pochybách, kdo je skutečným králem nejtradičnější běžecké disciplíny. Na olympijských hrách v Tokiu (Sapporu) s přehledem obhájil maratonský titul z Ria, když vyhrál s největším náskokem v maratonském olympijském závodě od roku 1976. Zvítězil také na maratonu v Enschede v kvalitním čase 2:04:30.

Pedro Pablo Pichardo (Portugalsko)

Kubánský rodák v portugalských barvách Pedro Pablo Pichardo byl letos nejvýraznější osobností mužského světového trojskoku. Nejprve dominoval na halovém mistrovství Evropy v Toruni. Následně si vyskákal zlato na olympijských hrách v Tokiu v letošním nejlepším světovém výkonu 17.98 a poté si odvezl domů i diamantovou trofej.

Daniel Stahl (Švédsko)

Švédský diskař Daniel Stahl letos nastoupil do devatenácti finálových závodů a v osmnácti z nich nenašel přemožitele. Je autorem nejlepšího světového výkonu roku 71.40. V Tokiu se stal olympijským šampionem a v Curychu opanoval finále Diamantové ligy.

Miltiadis Tentoglou (Řecko)

Řecký dálkař Miltiadis Tentoglou má za sebou životní sezónu. Na halovém mistrovství Evropy v Toruni obhájil zlatou medaili z předešlého šampionátu. Pod otevřeným nebem dolétl na 860 centimetrů, což je výkon, kterým vládne letošním světovým statistikám a zatím svého největšího kariérního úspěchu dosáhl na olympijských hrách v Tokiu, kde si posledním pokusem zajistil titul olympijského vítěze.

Damian Warner (Kanada)

Kanadský desetibojař Damian Warner letos vystoupil ze stínu svých tradičních rivalů Ashtona Eatona a Kevina Mayera. Nejprve už pošesté vyhrál prestižní mítink v Götzisu, kde posbíral 8995 bodů, což je šestý nejlepší výkon historie, aby si pak pokoření devítitisícového milníku nechal na ten nejlepší okamžik, a tím byl olympijský závod v Tokiu, kde suverénně triumfoval za 9018 bodů a stal se tak teprve čtvrtým mužem historie, který překonal tuto bájnou metu.

Karsten Warholm (Norsko)

Jedním ze žhavých kandidátů na titul světového atleta je jistě norský čtvrtkař překážkář Karsten Warholm. V úvodu sezóny nejprve vylepšil hodnotu vlastního světového historického maxima na třístovce překážek, když si s touto tratí v Oslu poradil v čase 33.26. Velmi záhy poté se stal světovým rekordmanem na trati 400 metrů překážek, když na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu vylepšil dosavadní rekordní zápis Američana Kevina Yougna z olympiády v Barceloně 1992 o osm setin na 46.70. Na olympijských hrách v Tokiu se pak při svém triumfu stal prvním atletem, který stlačil čas na této distanci pod 46 vteřin, když bral titul v čase 45.94. S přehledem vyhrál i finále Diamantové ligy. Za své výkony získal o minulém víkendu ocenění Golden Tracks pro nejlepšího evropského atleta uplynulé sezóny.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf