přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

27. srpna 2021, 09:27

Jubilejní dvaadvacítky hostí Plzeň

Plzeň je hostitelem jubilejního 20. mistrovství České republiky do 22 let. Mistrovské klání této kategorie ozdobí svou účastí hned několik medailistů z letošních mezinárodních mládežnických vrcholů.

Domácí republikový šampionát dvaadvacítek se do západočeské metropole vrací po dvanácti letech. Naposledy se zde konal v sezóně 2009. Plzeň je tradičním a zkušeným hostitelem národních mistrovství, která byla vždy ozdobena jedinečnými výkony a předběžné startovní listiny slibují i tentokrát velice atraktivní podívanou.

V tyči žen se můžeme těšit na Amálii Švábíkovou, který na ME do 22 let v estonském Tallinnu vybojovala zlatou medaili a nachází se ve skvělé formě. Při druhém kole extraligy na pražské Julisce o minulém víkendu skočila 440 centimetrů a pokoušela se i o překonání osobáku na hodnotě 456. Možná právě v Plzni si své kariérní maximum dokáže vylepšit. Na mistrovské závody se vždy dokáže skvěle připravit.

Chybět by neměl ani další evropský šampion této kategorie výškař Jan Štefela, jenž se stal v estonské metropoli možná nejpřekvapivějším zlatým medailistou. Silnou konkurenci ovšem bude mít v dvojnásobném mistrovi ČR v kategorii mužů Marku Bahníkovi, se kterým se Štefela momentálně dělí o čelo letošních národních tabulek. Počítat musíme také s juniorským finalistou mistrovství světa i Evropy Jakubem Bělíkem.

V kladivářském kruhu se představí čerstvý juniorský mistr světa Jan Doležálek, jenž se tentokrát bude muset poprat s o něco těžším náčiním, než se kterým získal titul v Nairobi. Přesto je jasným kandidátem na zlato.

Jedním z klenotů mistrovství by mohla být dvoustovka mužů, kde se proti sobě utkají český juniorský rekordman a stříbrný medailista z mistrovství Evropy do 20 let Eduard Kubelík a třetí nejrychlejší muž naší historie na této distanci Tomáš Němejc. Oba borci by pak měli startovat také na poloviční distanci, kde ovšem bude hlavním favoritem Štěpán Hampl. Ve startovní listině figuruje také olympionik Matěj Krsek. Bez zajímavosti nebudou jistě ani krátké sprinty žen. Na stovce zaklekne do bloků finalistka MSJ Eva Kubíčková. Ještě rychleji má ovšem letos běženo Johana Kaiserová. Dvoustovka by mohla být duelem mezi další účastnicí světového finále v Nairobi Barborou Šplechtovou a Nikoletou Jíchovou, která pro změnu běžela finále čtvrtky překážek ne ME do 23 let v Tallinnu. Na obou tratích si však musíme dát pozor také na Natálii Kožuškaničovou.

Nikoleta Jíchová je přihlášena také na hladkou čtvrtku, kde by jí měla být největší soupeřkou kolegyně ze zlaté štafety z Tallinnu Věra Holubářová.

Jakub Davidík zazářil na MSJ v Nairobi čtvrtým místem s dvojnásobným vylepšením národního rekordu své kategorie na osmistovce. V Plzni se však představí v běhu na 1500 metrů, kde je také držitelem juniorského národního maxima. Jeho největším vyzyvatelem by měl být Daniel Kotyza, jenž figuruje též v přihláškách na osmistovce a v minulosti již ukázal, že na MČR umí tyto dvě tratě úspěšně kombinovat.

Markéta Štolová dokázala na loňském mistrovství České republiky do 23 let opanovat závod na 100 i 400 metrů překážek a stejně ambiciózní plán má i pro Plzeň. Na krátkých plotech je jasnou favoritkou. I když ve startovní listině nechybí ani další kvalitní závodnice Tereza Elena Šínová, Andrea Zabloudilová a Nicoleta Turnerová. Na čtvrtce překážek už její pozice není tak dominantní. Zde se jí postaví semifinalistka ME této kategorie Barbora Veselá, dále účastnice téhož šampionátu Kristýna Korelová, juniorka Ester Bendová či Zuzana Cymbálová, tedy kromě Nikolety Jíchové to nejlepší, co mládežnické dlouhé překážky můžou v našich podmínkách nabídnout.

Na stadion, kde atleticky vyrůstali, se vrací diskařská dvojčata Forejtovi, které doplňuje další účastník ME do 23 let Petr Procházka. V kouli si to rozdají o primát svěřenci Petra Stehlíka David Tupý a Tadeáš Procházka. Na ME v Tallinnu dokázal Tupý postoupit jako poslední do finále a Procházkovi elitní dvanáctka o jedinou příčku unikla. Nyní bude usilovat o to, aby se pořadí mezi nimi prohodilo.

Z běžeckých disciplín stojí za zmínku jistě i mužský stýpl, což je disciplína, která šla v domácím měřítku hodně nahoru. Zde se utkají Martin Kováčech, jenž už se může pyšnit osobním rekordem hluboko pod devět minut a finalista MEJ i MSJ Tomáš Habarta.

V trojskoku žen se očekává souboj mezi Emmou Maštalířovou a domácí Lindou Suchou. Obě mají letos parádní formu, když dokázaly postoupit do finále ME dvaadvacítek, kde bohužel ze známých důvodů nakonec nemohly startovat. Do tohoto duelu bude chtít zasáhnout také účastnice MEJ a MSJ Veronika Skalická.

Dálkař Tomáš Kratochvíl má za sebou letos finálové účasti na mistrovství světa i Evropy juniorů, ale v Plzni ho mohou výrazně potrápit například Jakub Bystroň nebo Vojtěch Komárek.

Oštěp mužů slibuje vyrovnaný duel na hranici 70 metrů mezi devátým mužem ME do 22 let Martinem Florianem a plzeňskou dvojici Radkem Jůdou a Kryštofem Kozačem.

Na stodesítce překážek se snad konečně podaří prolomit čtrnáctivteřinovou hranici Davidu Rybovi, jemuž k jejímu pokoření zbývají už pouhé dvě setiny.

Petr Jelínek

Vytisknout