přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

7. května 2019, 13:13

Japonsko přivítá světové štafety

Už jen čtyři dny zbývají do startu Světového poháru štafet v Jokohamě, kterého se zúčastní i česká reprezentace. Jak těžké bude obstát ve světové konkurenci a jaké hvězdy se v Japonsku představí? Na to se zaměřujeme v rubrice „Téma týdne“.

Japonská Jokohama bude hostit již čtvrté vydání World Relays. Doposud se v rámci štafetového světového poháru závodilo výhradně v bahamské metropoli Nassau. Svou premiéru si tato akce odbyla v roce 2014. O rok později se nejlepší světové štafety na Bahamy vrátily a v olympijské sezóně 2016 tento šampionát neproběhl. Zatím poslední ročník pak proběhl v Nassau před dvěma lety. Tehdy se ho poprvé účastnila také česká reprezentace. Své síly se světovou špičkou změřila štafeta čtvrtkařů, která obsadila dvanácté místo.

Z historického hlediska jsou medailově suverénně nejúspěšnější zemí Spojené státy americké, které získaly během třech mistrovství sedmnáct zlatých, pět stříbrných a dvě bronzové medaile. Druhou nejúspěšnější výpravou je Jamajka (5-6-4) a třetí příčku drží momentálně Keňa (3-4-0). Celkem sedm zemí se radovalo ze zisku zlaté medaile a zástupci jednadvaceti federací vystoupali na stupně vítězů.

Letošních World Relays by se podle předběžných startovních listin mělo zúčastnit 790 atletů a atletek ze 47 zemí. Nebudou chybět ani tři české štafety. Na svou účast z roku 2017 naváže štafeta čtvrtkařů. Premiéru na tomto podniku si odbydou štafety mužů a žen na 4x100 metrů. O motivaci mají jistě postaráno, jelikož prvních deset štafet z celkového pořadí si zajistí účast na letošním světovém šampionátu v katarském Dauhá. Konkurence však bude nesmírně kvalitní.

Do štafety na 4x100 metrů mužů by mělo nastoupit 26 kvartet. Mezi favority jistě patří úřadující mistři světa a Evropy z Velké Británie, kteří mají ve své sestavě například Chijindu Ujaha, Adama Gemiliho nebo Nathaneela Mitchella-Blakea. Nejvyšší ambice bude mít tradiční sprinterská velmoc a obhájce titulu z Nassau Spojené státy americké, které se mohou opřít o olympijského šampiona Justina Gatlina, objev loňské sezóny Noaha Lylese nebo zkušeného člena amerických medailových štafet Mika Rodgerse. Podobně na tom budou také Jamajčané s Yohanem Blakem a Nestou Carterem a na vzestupu je také turecká štafeta, která získala na loňském ME stříbro a může spoléhat na taková jména, jako jsou světový a evropský šampion na dvoustovce Ramil Guliyev, bronzový se stovky na ME v Berlíně Jak Ali Harvey nebo čerstvý stříbrný medailista na trati 60 metrů z HME v Glasgow Emre Barnes. Tradičně skvěle seběhanou štafetou je Čína, která bude obhajovat bronz z Nassau a jejíž hlavní oporou bude asijský rekordman Bingtian Su. Ve středu francouzské štafety bude spoludržitel evropského rekordu na stovce Jimmy Vicaut a tradičně silnou štafetou je i Kanada s dvojnásobným olympijským medailistou Andre de Grassem. Čtveřice Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka a Dominik Záleský tak bude mít velmi těžkou úlohu.

Česká sestava čtvrtkařů Pavel Maslák, Michal Desenský, Vít Müller a Jan Tesař se utká se soupeři z dalších devatenácti zemí. Jednoznačným favoritem bude i tentokrát sestava USA, která zvítězila na všech třech předešlých ročnících World Relays. Tentokrát se mohou Američané opřít o taková jména jako Fred Kerley, Michael Cherry nebo Paul Dedewo. Před dvěma lety výrazně potrápili americké favority borci z Botswany, kteří budou zastávat pozici černého koně i letos. Ve svém středu mají Nijela Amose, Isaaca Makwalu a Baboloki Thebeho, což je známka té nejvyšší kvality. Na stupně vítězů jistě pomýšlí i štafeta Trinidadu a Tobaga, která nastoupí s tradičními oporami Machelem Cedeniem, Deonem Lendorem nebo Jereemem Richardsem. Své slovo do pranice řeknou bezpochyby také Jamajčané s Akeemem Bloomfieldem či Rusheenem McDonaldem. Jamajčané budou hájit bronz z Nassau. Evropský prapor budou držet zejména aktuální šampioni starého kontinentu z Belgie s kompletním triem bratří Borléeových a juniorským mistrem světa Jonathanem Sacoorem.

Nesmírně těžká konfrontace čeká naši ženskou štafetu na 4x100 metrů žen, která na loňském evropském šampionátu obsadila dvanácté místo a nyní se utká se světovou elitou. Na startu budou mistryně Evropy z Velké Británie s halovou evropskou šampionkou Ashou Philipovou. Zlato z Baham obhajují Němky s vícemistryní Evropy z Berlína na stovce Ginou Lückenkemperovou. Na stříbro z roku 2017 budou chtít medailově navázat Jamajčanky. Pověst sprinterské velmoci by měly potvrdit Spojené státy americké. Dopomoci by jim k tomu měly úřadující mistryně světa na stovce Tori Bowieová nebo Jenna Prandiniová. Pro čtveřici Lucie Domská, Marcela Pírková, Jana Slaninová a Klára Seidlová bude měření sil s nejlepšími světovými štafetami neocenitelnou zkušeností.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout