přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

26. února 2014, 13:21

Jak se rodily rekordy v O2 aréně

Vydařený generálka na HME 2015 přinesla řadu výborných výkonů, v Tématu týdne půjdeme po stopách nejlepších evropských výkonů, a také rekordů arény i českých hal vůbec.

Druhý a třetí v historii

I když byly pochopitelným přáním pořadatelů světové rekordy, nakonec se na ně „jen“ útočilo. Nejprve ruští výškaři: na 244 centimetrech využil Ivan Uchov tři možnosti, Alexej Dmitrik jednu (nechal si na ně po dvou nezdarech o 2 cm níže poslední pokus). Prvně jmenovaný se zdoláním 242 zařadil na čelo historických evropských tabulek po bok Carla Thränhardta z někdejší Německé spolkové republiky, jenž tuto úroveň skočil v roce 1988. Ve světových pak patří Uchovovi s Thränhardtem druhá příčka, výš už je pouze rekordman Javier Sotomayor z Kuby s 243 cm..

Třetí pozice v dlouhodobých statistikách patří po včerejšku i Pavlu Maslákovi, jenž sice nebyl stoprocentně fit (jak sám říkal, postihla ho „rýmička a kašlíček“), přesto na pětistovce zaválel natolik, že svůj vlastní nejlepší český čas z ledna vylepšil o 77 setin! Evropský výkon Donalda Sanforda reprezentujícího Izrael, který zaběhl rovněž minulý měsíc 1:00.86, smáznul přesně o půl vteřiny. A od absolutně nejrychlejšího času historie Američana Kena Loweryho dělilo Masláka po 1:00.36 jen 19 setin. Za dalšího reprezentanta USA Marka Everetta se tak zařadil člen skupiny Dalibora Kupky na třetí místo.

Početní rekordmani haly

Maslák i Uchov se zároveň postarali při Praze Indoor o nejlepší výkony aktuální sezony. K nim se připojil také Pedro Pablo Pichardo, jenž v trojskoku přidal dva centimetry k Opreově počinu z Bukurešti, navíc Kubánec s 17.32 m rumunského rivala v přímém souboji jasně porazil. Pichardo se také stal jedním z dlouhé řady nových rekordmanů haly, nutno však podotknout, že on, Maslák a řada dalších neměl oponenta, neboť při předešlém mítinku v O2 aréně před pěti lety nebyly jejich disciplíny vypsány.

Prvními vítězi a tudíž držiteli nejlepších výkonů ve vysočanské hale se stali také domácí sprinterka Denisa Rosolová na třístovce (37.04), britská půlkařka Jennifer Meadowsová (2:01.67), Jan Friš na patnáctistovce – 3:46.98 je však výtečným český juniorským rekordem –, Etiopanka Seayum Dawitová ve stejné disciplíně (4:09.08), Keňan Paul Kipsiele Koech na trojce (7:47.20) a konečně argentinský koulař Germán Lauro, jenž je ale s 21.04 prvním Jihoameričanem za 21metrovou hranicí.

A komu se podařilo překonat výkon z mítinku rekordmanů v roce 2009? Dařilo se sprinterům na šedesátce: muži společnými silami ukrajovali setinky z času Brita Pickeringa (6.58), až se dostali na finálových 6.49 v podání veterána Kima Collinse ze souostroví Svatý Kryštof a Nevis; ženy byly skromnější a pouze vítězka Ruddy Zang Milamaová z Gabonu zdolala (o 0.03 s) Američanku Jeterovou a nový rekord ustavila na 7.17. Trojice zahraničních čtvrtkařů si poradila s časem Rudolfa Götze (47.42), triumfoval Jamajčan Edino Steele za 46.11.

Padl také výkon Američana Faulka 7.55 na překážkách, kde jej ve finále o čtyři setiny zlomil favorizovaný Kubánec Dayron Robles. Trojice výškařů v čele s Ivanem Uchovem hravě vymazala skok Itala Nicoly Ciottiho (227); kolegyně z disciplíny Blanka Vlašičová překonala dvoumetrovým skokem o 2 cm Španělku Beitiaovou. Hned kvartet tyčkařů zvládl více než 540 domácího Štěpána Janáčka, Polák Piotr Lisek a Jan Kudlička zapsali 575 cm.

Nejlepší na území ČR

Dva mítinky v jedné hale nabízejí přeci jen slabší srovnání, a tak je z historického pohledu dost možná zajímavější přehled nejlepších výkonů na českém území, jež mají čerstvé razítko s pražskou O2 arénou a datem 25. února 2014. Není jich málo.

Na šedesátce zlomili sprinteři výkony dvojice Nigerijců, v roce 1998 zaběhli Seun Ogunkoya a Chioma Ajunwaová 6.54 a 7.19, Collins tedy ubral pět setin, Zang Milamová dvě. Čtvrtkař Steele ukrojil ze 14 let starého času 46.45 Jiřího Mužíka 0.34 s, Pavel Maslák 77 setin ze svého letošního na pětistovce ze Strahova a Denisa Rosolová desetinu vteřiny z vlastní tři roky staré třístovky (rovněž v pražské přetlakové hale).

Andrea Šuldesová přihlížela, kterak jí berou čas 4:11.41 z roku 2001 hned čtyři mílařky v čele s Dawitovou, která srazila více než dvě vteřiny (přesně 2.33 s). Na trojce Koech vymazal 33 let starý výkon Lubomíra Tesáčka (7:48.8) o 1.6 sekundy.

Výškař Uchov zdolal sám sebe z Hustopečí (238) o čtyři centimetry. Z čela historických výkonů v České republice také zmizel trojskok domácího borce Ivana Slanaře, jenž před 26 lety předvedl 16.91 – teď k tomu přidal Kubánec Pichardo 41 cm.

Dodejme, že z předešlé události v O2 aréně se (ve vypsaných disciplínách) udržely oba tehdejší výkony: Súdánec Ismail Ahmed Ismail přišel o možnost poprat se svým časem 1:44.75, když jej tentokrát hned v první zatáčce po seběhnutí potkala kolize a trať pak „doklusal“ za dvě minuty. Ženská tyčka byla tentokrát v národním programu a i přes solidní výkon Jiřiny Svobodové tak zůstal neohrožen rekord 490 Jeleny Isinbajevové.

Úhrnem napočítáme při Praze Indoor 2014 ...
  • 3 kontinentální rekordy/nejlepší výkony (z toho 1 vyrovnaný);
  • 15 rekordů haly (z toho 7 překonaných, 8 nově ustavených);
  • 9 nejlepších výkonů na území ČR (plus 2 z O2 arény platí od 2009).

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout