přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

18. září 2017, 12:52

IAAF Challenge 2017

V naší pravidelné rubrice Téma týdne se tentokrát budeme věnovat IAAF Challenges, tedy atletickém seriálu disciplín, které se neobjevují v rámci Diamantové ligy. 

Vícebojařská Challenge

Desetibojařským vládcem sezóny 2017 byl Francouz Kevin Mayer, jenž dokázal opanovat světový šampionát v nejlepším letošním výkonu 8768 bodů. Absolvoval však jen jediný závod a tak do celkového pořadí Challenge nemohl výrazněji promluvit. Suverénním vítězem seriálu se tak stal Němec Rico Freimuth, který za sebou má povedenou sezónu. Na mistrovství světa podlehl právě pouze Mayerovi a bral stříbro. K tomu dokázal zvítězit v Ratingenu a skončil třetí v Götzisu. Druhou příčku si vydobyl díky prvenství v Talence Kanaďan Damien Warner. Ten zažil letos nejpovedenější závod v Götzisu, kde vyhrál. Naopak na MS nepotvrdil roli favorita na cenný kov a skončil pátý.

Adam Sebastian Helcelet skončil v letošním ročníku na šestém místě. Sezónu zahájil na výbornou v Götzisu, kde vybojoval čtvrté místo v novém osobním rekordu 8335 bodů. Poté se svěřenec Josefa Karase trápil se zdravím, ale na světový šampionát odjel. V britské metropoli se pak postupně prokousával pořadím až na konečné osmé místo. Poslední letošní závod pak absolvoval o uplynulém víkendu v Talence, kde byl čtvrtý.

Také mezi ženami se vítězkou Challenge nestala letošní jednička Belgičanka Nafissatou Thimaová. Ta sice dokázala zvítězit v Götzisu i na MS v Londýně. Jiný sedmiboj ovšem již neabsolvovala. V celkovém pořadí tak dominovala Němka Caroline Schäferová, která vystoupala v Londýně na stříbrný stupínek a druhá byla i v Götzisu. V obou případech ji porazila Thiamová. Schäferová navíc dokázala ovládnout domácí mítink v Ratingenu. Druhá skončila bronzová medailistka z Londýna a vítězka z Talence Nizozemka Anouk Vetterová a třetí příčku obsadila Kubánka Yorgelis Rodríguezová, která zazářila hlavně čtvrtým místem na MS.

Z dvojice našich elitních vícebojařek byla lepší Eliška Klučinová, která figuruje na sedmém místě. Eliška zahájila sezónu na kladenském mítinku, kde skončila druhá, následně pomohla českému týmu druhým místem na ME družstev ve vícebojích a svůj nejlepší sezónní výkon předvedla na světovém šampionátu, kde byla desátá. I ona pak byla čtvrtá v Talence. Kateřina Cachová je v letošní Challenge na deváté pozici, když letos zahájila nepříliš povedeným závodem v Götzisu. Naopak zadařilo se jí na Kladně, kde podruhé za sebou vyhrála v novém osobním rekordu a letošním nejlepším českém výkonu 6337 bodů. Na mistrovství světa pak byla patnáctá.

Kladivářská Challenge

Světové kladivo bylo letos jednoznačně v režii polských reprezentantů, což potvrzuje i celkové pořadí Challenge v mužské kategorii, kde jasně dominoval Pawel Fajdek. Tomu patří deset nejlepších světových výkonů roku a při každém z nich se dostal za osmdesát metrů. Letošním světovým tabulkám vládne výkonem 83.44. V tomto roce nenašel ani v jednom závodě přemožitele a zaslouženě tak bral i titul mistra světa. Polský double v seriálu dokonal jeho reprezentační kolega Wojciech Nowicki. Jen Fajdek a on se letos dokázali dostat přes osmdesát metrů. V Londýně si Nowicki pověsil na krk bronz. Třetím mužem Challenge se se stal zkušený Dilshod Nazarov z Tádžikistánu. Pro loňského olympijského vítěze bylo jistě sedmé místo v Londýně zklamáním.

Také ženské kladivo má polskou suverénku. Ani letos nepoznala Anita Wlodarczyková hořkost porážky, což se projevilo i v celkovém pořadí Challenge, kterému jasně kralovala. Devět letošních nejlepších světových výkonů je v jejím držení. Ten nejdelší z nich měří 82.87 a nadále zůstává jedinou ženou, která dokázala pokořit hranici osmdesáti metrů. Přesto, že její vystoupení na mistrovství světa v Londýně nebylo tak dominantní jako na předešlých velkých akcích, opět se mohla radovat z titulu. Pozici světové dvojky potvrdila stříbrná z Londýna Číňanka Zheng Wang a třetí příčku brala Hanna Skydanová z Ázerbajdžánu, která byla v Londýně pátá. Osmou pozici okupuje Kateřina Šafránková. Naše reprezentantka prožila svůj letošní nejlepší závod na mistrovství světa, kde se dokázala probít do užšího finále, ve kterém obsadila osmé místo.

Chodecká Challenge

Mezi chodci je letošním králem Kolumbijec Eider Arévalo, jenž se v Londýně stal světovým šampionem na trati 20 kilometrů a připsal si též triumfy v Rio Maior a v Limě. Druhé místo v Challenge patří Brazilci Caiovi Bonfimovi, který je bronzovým medailistou z MS na téže trati. Třetí příčku obsadil ekvádorský matador Andrés Chocho. Tomu se zadařilo hlavně v Monterrey, kde skončil druhý na padesátce.

Mezi chodkyněmi posbírala nejvíce bodů Brazilka Erica de Senová, která sice skončila na světovém šampionátu těsně pod stupni vítězů, ale dokázala ovládnout například prestižní chodecký mítink v La Coruni. Druhé místo obsadila pro letošní rok stříbrná medailistka z Londýna na dvacítce Maria Guadalupe Gonzálesová. Mexičanka se radovala i z primátu v Limě nebo Juarézu. Třetí místo patří vítězce premiérového závodu na 50 kilometrů žen v rámci světového šampionátu Portugalce Inés Henriquesové. 

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout