přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

29. září 2016, 13:46

IAAF Challenge 2016

V tématu týdne se budeme tentokrát věnovat IAAF Challenges, tedy atletickému seriálu disciplín, které se neobjevují v rámci Diamantové ligy.

Víceboje

Vítězem desetibojařské Challenge pro letošní rok se stal Němec Kai Kazmirek, který posbíral 25221 bodů. Triumf si zajistil hlavně díky vyrovnanosti svých výkonů. Na olympijských hrách obsadil čtvrté místo, v Götzisu byl třetí a v Ratingenu skončil druhý. Druhá příčka patří Jeremy Taiwovi ze Spojených států (24928). Druhý muž americké olympijské kvalifikace byl například i čtvrtý v Götzisu. Na pomyslné stupně vítězů se probojoval i Adam Sebastian Helcelet (24498). Nejvíce bodů posbíral při olympijském závodě, kdy byl dvanáctý a výrazně mu pomohl i závod na mistrovství Evropy v Amsterdamu, odkud si odvezl stříbrnou medaili. Čtvrté místo obsadil Brit Ashley Bryant (23811) a elitní pětici uzavírá Belgičan Niels Pittomvils (23652).

V kategorii žen ovládla celkové pořadí se solidním náskokem více než 200 bodů Němka Carolin Schäferová (19573). Stejně jako její reprezentační kolega Kazmirek, dokázala po celou sezónu předvádět vyrovnané výkony. Byla druhá v Ratingenu, třetí v Götzisu a pátá na olympijských hrách. Druhou ženou letošní Challenge se stala mistryně Evropy Anouk Vetterová z Nizozemska (19302). V Amsterdamu zazářila novým národním rekordem 6626 bodů. Třetí skončila americká šampionka a pátá žena z Götzisu Barbara Nwabaová (19163). Čtvrtá pozice patří Kubánce Yorgelis Rodríguezové. Ta vybojovala v Riu sedmé místo a byla druhá v Talence. Do top 5 se vešla ještě Francouzka Antoinette Nana Djimouová, stříbrná z evropského šampionátu. Naše Kateřina Cachová figuruje na dvanácté příčce celkového pořadí. Zadařilo se jí hlavně na kladenském mítinku, kde zvítězila. Z ME si pak odvezla šesté místo.

Kladivo

Mužská kladivářská Challenge měla stejného suveréna jako v loňském roce a byl jím Polák Pawel Fajdek. Tentokrát opanoval celkové pořadí se součtem 242.89. O jeho triumfu nebylo pochyb. V letošních světových tabulkách mu patří dvanáct nejlepších výkonů. Stal se i mistrem Evropy. O to překvapivější byl jeho výpadek na olympijských hrách, kde nepostoupil z kvalifikace. Jeho zaváhání dokonale využil druhý muž celkového pořadí Dilshod Nazarov z Tádžikistánu (236.37), který si na krk pověsil olympijské zlato. Třetí byl další olympijský medailista Wojciech Nowicky, který byl v Riu bronzový. Stejný cenný kov vybojoval i na evropském šampionátu. Čtvrtý je Katařan Ashraf Elseify (229.94) a pátý skončil Slovák Marcel Lomnický (229.70).

Ještě o něco dominantnější byla mezi ženami Polka Anita Wlodarczyková (240.4). I ona má na svědomí dvanáct nejlepších výkonů roku. Navíc ve Varšavě posunula hodnotu svého světového rekordu na 82.98. Ovládla olympijské hry i mistrovství Evropy a zůstala opět neporažena. Druhá je bronzová medailistka z olympijských her a čtvrtá žena z evropského šampionátu Sophie Hitchonová z Velké Británie (218.11). Na pomyslné stupně vítězů vystoupala ještě Moldavanka Zalina Margijevová, která byla v Riu i v Amsterdamu pátá. Jen těsně za ní je německá vícemistryně Evropy Betty Heidlerová (217.52) a stejně jako na olympijských hrách, tak i v Challenge skončila těsně pod stupni vítězů. Mezi pět nejlepších se dostala ještě americká šampionka a rekordmanka Amber Campbell (215.94). Šestá je pak česká rekordmanka a finalistka mistrovství Evropy Kateřina Šafránková (213.14).

Chůze

Také chodecká Challenge měla poměrně jasného vítěze. Stal se jím čínský olympijský šampion Zhen Wang (36 b.), který ovládl i mistrovství světa družstev v Římě na dvacetikilometrové distanci. 27 bodů stačilo na druhé místo Jaredu Talentovi z Austrálie, jenž získal v Riu stříbro na chodecké padesátce a v Římě byl na této trati nejrychlejší. Jediný bod za ním zaostal Ekvádorec Andrés Chocho (26 b.), který byl v Římě pátý. O lepší umístění se připravil dvěma diskvalifikacemi na olympijských hrách. Čtvrté místo obsadil Jihoafričan Lebogang Shange (23 b.) a pátý je bronzový medailista z dvacítky v Riu Dane Bird-Smith z Austrálie (21 b.).

O poznání těsnější byl souboj o celkový primát mezi ženami. Zde se nakonec radovala Mexičanka Maria Guadalupe Gonzálesová (34 b.). Ta si došla v Riu pro stříbro a v Římě dokonce vyhrála. Stejný počet bodů posbírala i druhá Číňanka Shijie Qieyang. Ovšem jak v Římě, tak v Riu Mexičance podlehla. O dva body méně má na svém kontě třetí Italka Eleonora Giorgiová, vítězka závodu v Dudincích. Čtvrtá je Brazilka Erica De Senová (26 b.), která byla třetí v Římě, ale sedmé místo na olympijských hrách v domácím prostředí pro ni bylo jistě zklamáním. Nejlepší pětici uzavírá Portugalka Inés Henriquesová (24 b.)

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Vytisknout