přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

26. června 2013, 10:21

I bez Bolta nabitá startovka

Přestože 52. ročníku Zlaté tretry Ostrava vypadla největší hvězda, stále nabízí skvělé startovní pole. V Tématu týdne se na něj podíváme pod drobnohledem. (Článek vznikl dle stavu v úterý)

Mužské disciplíny

100 m: skvělé pole i bez Bolta
Po odstoupení atletické superstar pořadatelé přemluvili ke startu Asafu Powella, s nímž se původně počítalo jako se soupeřem na závěrečný úsek štafety proti věhlasnějšímu krajanovi Boltovi. Bývalý světový rekordman vede s osobákem 9.71 šestici sprinterů, kterým už se podařilo v kariéře prolomit hranici 10 vteřin (Chambers, Collins, Mvumvure, Hyman, Kimmons). Letos se to ale povedlo zatím jedinému z nich – uhádnete kterému? Jeho celé jméno zní Gabriel Mvumvure, je ze Zimbabwe a běžel 9.98. Z těch, kterým ještě osobák nezačíná devítkou, upozorněme na dva mladíky: 21letého Francouze Vicauta a o rok a půl mladšího Brita Gemiliho. České barvy zastupuje nejmladší sprinter celého pole Zdeněk Stromšík (*25.11.1994).

400 m: souboj mladíků v čele s Jamesem
Věkový průměr osmičce čtvrtkařů „kazí“ Polák Marciniszyn (*1982), druhému nejstaršímu – a podle osobního rekordu i druhém nejlepšímu –, Britovi Binghamovi je 27, ostatní jsou ročník 1989 a mladší. A hlavním favoritem je ten vůbec nejpozději narozený: Kirani James z Grenady s osobákem 43.94 a „letošňákem“ jen o osm setin pomalejším. Český fanoušek věří, že jej potrápí evropský šampion Pavel Maslák (OR 44.91, letos 45.40).

800 m: kdo prožene Amana
Půlka bez Rudishy je tak trochu jako stovka bez Bolta. I zde však pole nabízí zajímavá jména, tím hlavním pak bude Mohamed Aman, Etiopan, který letos prohrál jediný závod – právě s aktuálně „vyautovaným“ keňským šampionem. I tak ale Keňané v čele s Lalangem tvoří skoro polovinu startovního pole, v němž nechybí ani dvojice domácích Jakub Holuša a Jan Kubista, před nimiž leží výzva v podobě nominace do Moskvy. 

5000 m: návrat rekordmana
Uplynulo hodně vody, co tu zaběhl Kenenisa Bekele světový rekord a 12:37.35 poté překonal jen on sám. Etiopan od roku 2004 přeci jen ztratil něco ze svého lesku, pořád však jde o velkou hvězdu, některými považovanou za nej vytrvalce všech dob. Hvězdu, která má navíc i obrovskou motivaci běžet co nejrychleji, protože bojuje o nominaci na mistrovství světa. Z plejády Afričanů má pod 13 minut běženo ještě Keňan Choge, otázkou je, zda se k nim někdo nepřidá.

3000 m SC: útok na „sedmičku“
Keňský mladík Conseslus Kipruto je aktuální jedničkou stýplu a letos mu v Šanghaji chybělo k hranici osmi minut pouze 1.16 vteřiny. Pořadatelé mluví o útoku na světový rekord, no i premiérový čas u nás začínající číslem 7 by byl skvělým počinem. Otázkou však je, kdo k tomu Kipruta (krom dvojice vodičů) povzbudí – letošní druhý nejlepší čas ze startovního pole 8:14.39 má Etiopan Roba …

Výška: bez Barshima, ale s Bondarenkem
Sektor přišel o jasného favorita, o to zajímavější může být bitva o vítězství. V poli navíc nechybí Ukrajinec Bohdan Bondarenko (v sezoně OR 233), jediný, kdo katarského letce dokázal letos porazit. Osobáky 230 a výš má šest výškařů, letos venku to zvládla zatím jen polovina z nich (Bondarenko, Dmitrik, Williams), takže motivace bude i v tomto směru silná. Publikum bude jistě držet palce „domácímu“ Jaroslavu Bábovi.

Tyč: ozdoba mítinku I.
Kompletní sestava medailistů z Londýna – Lavillenie a Otto šestimetroví, Holzdeppe s OR 591 – plus další trojice s osobními rekordy 580 a výš (Lewis, Jeng, De Oliveira). Tuhle výšku (+ 2 cm) by moc chtěl zdolat Jan Kudlička, už víme, že při exhibici úroveň národního rekordu skočit dokázal. Lepšící se formu má navíc i Michal Balner, což může domácí jedničku jen pomoci vyhecovat.

Disk: souboj těžkých vah
Němec Rober Harting se vyjádřil, že se mu křišťálová trofej moc líbí. Jednoduché to ale rozhodně mít nebude. V sektoru se proti němu staví kat jeho dlouhotrvající vítězné série Polák Piotr Malachowski. Nejlepší osobák má na svém kontě třetí 70metrový diskař pole Estonec Kanter (73.38), blízko k této metě už se dostal i Íránec Hadadi.

Kladivo: boj o challenge
Lukáš Melich má životní formu – předminulý týden osobák 80.28 – a kde jinde ji dále prodat než na velkém domácím mítinku. Hlavní soupeře jako Maďara Parse, Poláky Fajdka a Ziólkowského či Rusa Zagorného tu má a pouze dva z devíti v poli nemají hozeno za 80. Jistě skvělá soutěž.

Oštěp: favoritem Veselý
Předzávodní jedničkou je domácí Vítězslav Veselý, jen o metr méně už letos hodil (o víkendu na ME družstev) Tarabin, osobák na úrovni 86 metrů má stejně jako Rus i Ukrajince Pjatnicja (ještě letos neházel) a zlepšit se jistě bude chtít i Kubánec Martinez. Hledání 80metrové formy by rádi ukončili Petr Frydrych a Jakub Vadlejch.

Ženské disciplíny

1500 m: pestré pole
Pořadatelé sice ohlásili start Švédky Aregawiové, v úterní startovní listině však nebyla. Ať už poběží či nikoli, pole je plné výborných mílařek. I tak už čtyři běžely pod 4 minuty: Rodríguezová, Jamalová, Burkaová, Čiženková. Přitom letos zatím běžela nejlépe Australanka Buckmanová 4:05.91, takže můžeme čekat minimálně řadu „letošňáků“. Určitě ho přejeme Tereze Čapková, která pomýšlí na nominaci do Moskvy. 

3000 m SC: se světovou rekordmankou
Ženský stýpl nabízí skvělou sestavu, v níž nechybí držitelka nejlepšího času v této mladé disciplíně Ruska Gulnara Galkinová (8:58.81). V pořadí druhá co do osobáků je Keňanka Chemosová, která je i letos zatím nejrychlejší (9:16.14). Srovnatelné časy ovšem letos zaběhly i její krajanka Kiruiová či Etiopanky Ayalewová či Dirová. Útok na MS by ráda zrealizovala Eva Krchová.

100 m př.: sólo pro Sally?
Asi málokdo očekává, že by někdo mohl Sally Pearsonovou s osobákem 12.28 ohrozit, přestože hvězdná Australanka letos ještě nevyběhla. Druhé nejlepší maximum má za ní Britka Porterová (12.56), která je i letos s 12.74 nejrychlejší. Nedaleko jí však jsou Idletteová z Dominikánské republiky a domácí Lucie Škrobáková.

400 m př.: domácí hvězdy
Z hlediska osobáku i letošňáku je Zuzana Hejnová jasnou adeptkou na vítězství. Denisa Rosolová by dle papírových předpokladů (OR 54.24, SB 55.11) měla bojovat o druhé místo s rodačkami z Karibiku – jak Jamajčanka Traceyová, tak italské barvy hájící Pedrosová si letos vylepšily osobní maxima k 54.5 – případně Britkou Beesleyovou.

Tyč: ozdoba mítinku II.
Souboj světové rekordmanky Jeleny Isinbajevová (506, letos 470) a stále se lepšící vedoucí ženy letošních tabulek Yarisley Silvaové (osobní i letošní maximum 490) je podobně jako mužská tyčka ozdobou mítinku. Ve startovním poli jsou ještě dvě skokanky 470+: Ruska Savčenková a především Jiřina Svobodová. Ideální konstelaci k útoku na limit pro Moskvu má Romana Maláčová.

Koule: Sólo pro Valerii
Bylo by asi velikým šokem, kdyby v Ostravě vyhrál někdo jiný než Novozélanďanka Valerie Viliová, ať už se na to díváme dlouhodobým (21.24) či aktuálním (20.37) pohledem. To ale neznamená, že jde o slabou konkurenci, v sektoru ještě dvě 19metrové vrhačky – Rumunka Heltneová a Běloruska Kopecová. No a o MS by si ráda řekla Jana Kárníková.

Kladivo: Anita vs. Betty
Wlodarczyková nebo Heidlerová – bývalá nebo současná rekordmanka? Co do letošní výkonnosti má mírně navrch rovněž Němka (76.48), ale Polka následuje s minimálním odstupem. Za 76 metrů už dokázaly hodit Klaasová, Hrašnová či Morenová, v této sezoně však zatím ne. Na český rekord myslí domácí naděje Tereza Králová.

 

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout