přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

11. června 2015, 17:05

Hvězdní Klučinová a Kasjanovovi

Devátý ročník vícebojařského TNT Express meetingu v Kladně nabídne tři osmitisícové borce a sedm šestitisícových borkyň. V Tématu týdne najdete předzávodní prohlášení tria očekávaných diváckých taháků, ale také pohled do – nyní již docela bohaté – historie klání, jež je od roku 2010 zařazeno i do prestižního světového seriálu IAAF.

3x8000 a 7x6000

Do Kladna dnes krátce po poledni přijela největší hvězda mítinku Hanna Kasjanovová s osobním rekordem 6586 bodů. „Loňská sezóna se mi nevydařila, letos byla příprava v pohodě,“ uvedla úřadující mistryně světa. „Těším se na mítink, líbí se mi zdejší atmosféra, tak doufám, že diváky nezklamu,“ doplnila vítězka ročníku 2013, kde ji najdete ve výsledkcích ještě pod dívčím jménem Melnyčenková. „Chci ukázat, že je třeba se mnou počítat,“ uzavřela Kasjanovová svá předzávodní očekávání odkazem na výborné výkony soupeřek v Götzisu.

V Kladně pochopitelně nebude chybět její největší česká vyzývatelka Eliška Klučinová, v tomto případě vpravdě domácí sedmibojařka (na zdejším stadionu atleticky vyrůstala). „I když nejsem papírová favoritka, nebudu to chtít dát zadarmo. Budu se rvát jako lev a doufám, že z toho bude nějaký dobrý výsledek,“ nechala se slyšet svěřenkyně Františka Ptáčníka, jejíž osobní rekord 6460 bodů platí právě z loňského triumfu na kladenském Sletišti. Co se týče výkonu, byla však i ona diplomatické. „Přes 7000 to nebude a po 6000 doufám také ne,“ vtipkovala Klučinová. Ta očekávala, že její menší zranění z Götzisu už bude v lepším stavu, ale úsměv jí to nekazí. „Když přežiju výšku, mělo by to být v pohodě,“ dodala optimisticky.

Zatímco pole favoritek v soutěži žen obsahuje ještě Polku Karolinu Tymiňskou (OR 6544), smolařku na velkých akcích (3x čtvrtá), ale i zde na Kladně (4x druhá), mužům by měl papírově jasně vládnout Oleksij Kasjanov. Stříbrný z HME i ME v roce 2012 se může pochlubit osobákem 8479, zatímco zbývající osmitisícoví soupeři dosud jen mírně překročili 8100 – Brent Newdick (Nový Zéland) 8114 a Martin Romain (Francie) 8108. „Příprava byla na rozdíl od loňska bezproblémová, očekávám že předvedu dobrý výkon už tady,“ nechal se slyšet Kasjanov v podobném duchu jako jeho žena. „Věřím si na několik osobních rekordů, a když se to sejde, bude z toho dobrý výsledek,“ řekl už zase trochu tajemně Oleksij, mimochodem stejně jako Hanna oděný do trička se symbolem Ria. Pokud se tam probojují, budou to pro oba již třetí olympijské hry. Lepších výsledků z vícebojařského páru zatím dosáhl pod pěti kruhy Kasjanov, v Pekingu osmý, v Londýně sedmý.

Za triem favorizovaných sedmibojařek následují ještě další čtyři s osobními rekordy přes šest tisíc bodů: Nizozemka Hoosová (6291), Norka Marcussenová (6226), Řekyně Ifantiduová (6113) a Nigerijka Osazuwaová (6049). Šanci, v celkem devatenáctičlenném poli, dostávají také další české atletky v čele s loňskou mistryní republiky Alenou Galertovou (5473), toho času studující v USA, a letošní domácí šampionkou Michaelou Broumovou (5295).

Za trojicí osmitisícových desetibojaři jsou minimálně tři borci, kteří ceněnou metu vyhlížejí. Nejblíže k ní má zatím Nor Rise (OR 7942) následován českou jedničkou závodu Markem Lukášem (7829), kterého čeká první letošní kompletní víceboj pod otevřeným nebem, třetím do party je Brazilec Venancio. Také zde dostává příležitost předvést se, proti šestnácti konkurentům na prestižním mítinku, český šampion, jímž je Tomáš Vojtek (6595).

Kompletní startovní listina

Z historie TNT Express

Nápad Zdeňka Lubenského a Tomáše Dvořáka uspořádat v zemi skvělých vícebojařů podnik určený právě jim se poprvé „zhmotnil“ v roce 2007. Na kladenský stadionek Sletiště se hned k premiéře sjela kvalitní konkurence, přestože mítink nefiguroval v elitní listině světového okruhu. Přesvědčit mezinárodní asociaci o jeho příslušnosti k nejlepším se podařilo počínaje rokem 2010, letos tedy „TNT Express Meeting“ patří do IAAF Combined Events Challenge pošesté. Desítka vícebojařů s nejlepšími výsledky v dosavadních šestí ročnících pak dobře dokumentuje, kdo všechno se už v Kladně představil.

Rekord desetibojařů drží již od premiéry v roce 2007 Roman Šebrle s 8697 body, kterého snad netřeba dlouze představovat. Bývalého světového rekordmana následuje medailista z MS i OH, reprezentant Kazachstánu Dmitrij Karpov, jenž rovněž při úvodním ročníku složil 8553 b. Elitní trojku pak doplňuje Jamajčan Maurice Smith s 8434 b, které předvedl o rok později (2008), jinak ale hraje prim ročník 2010, z něhož jsou čtyři součty v „top ten“. V pořadí co do kvality následují dva slepené výkony, které dělí jediný bod: Ukrajinec Kasjanov (8381, právě z roku 2010) a Bělorus Kravčenko (8380, předloni). Devět borců už se v Kladně dostalo přes 8200, aktuální hranice ke vstupu do elitní desítky pak leží na úrovni 8159 bodů.

U sedmibojařek v „top 10“ chybí příspěvek pouze z roku 2008. Nejplodnější se zatím ukázal ročník 2011, z něhož pocházejí tři elitní výkony, včetně dvou vůbec nejlepších: 6773 bodů ruské mistryně světa Taťjany Černovové a 6516 b Karoliny Tymiňské, polské čekatelky na velkou medaili – třikrát čtvrtá na velkých akcích. Na třetí pozici se loni vyšvihla Eliška Klučinová se 6460 body – svým již třetím národním rekordem v Kladně. Ještě Ukrajinky Blonská a Melnyčenková složily více než 6400, následuje trio vícebojařek, které se „mačkají“ v pouhých čtyřech bodech (6252 až 6248). Vstupenka do desítky se pak vystavuje za výkon 6142 a lepší.

Třikrát na svém nejoblíbenějším stadionu kralovala Eliška Klučinová (2010, 2012, 2014), dvakrát dokázali na Kladně zvítězit Jamajčan Maurice Smith (2008 a 2009), Ukrajinci Oleksij Kasjanov (2010 a 2014) a Ljudmila Blonská (2007 a 2008). Eliška Klučinové k triumfu přidala ještě jedno třetí místo, medailovou pozici se čtyřikrát probojoval ještě Roman Šebrle, vítězství má však jediné (2007), a také Karolina Tymiňská, která zatím na nejvyšší stupínek ještě nedosáhla, pokaždé skončila druhá, další šanci má tedy letos.

Kompletní statistiky v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout