přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

27. února 2018, 14:54

HMS 2018 v číslech

Pouhé dva dny zbývají do startu halového světového šampionátu v Birminghamu. V „Tématu týdne“ si přiblížíme několik zajímavých statistik, které se vztahují právě k HMS.

Letošního halového mistrovství světa se zúčastní 632 atletů, což Birmingham řadí v tomto ohledu v historii halových světových šampionátů na třetí místo. Více účastníků měly akorát HMS v Budapešti 2004 (677) a v Paříži 1997 (712). Své reprezentanty vyslalo do druhého největšího britského města 144 atletických federací. I zde se letošní mistrovství řadí na třetí místo v historii. Nejvíce účastnických zemí mělo HMS v Istanbulu 2012 (171). Následuje Portland 2016 (148).

Největší výpravou je tradičně ta ze Spojených států. Zámořská atletická velmoc vyslala na britské ostrovy 69 atletů (35 mužů a 34 žen). Druhou nejpočetnější reprezentací jsou domácí Britové (36). Následují Jamajka (30), Polsko (27) a Německo (24). Hned za našimi západními sousedy je pak česká reprezentace, která je i díky účasti obou štafet s 23 atlety šestou nejpočetnější výpravou. Ještě nikdy v historii halových světových šampionátů neodcestovalo tolik našich atletů. Maximem bylo doposud HMS v Dauhá 2010, kde nás reprezentovalo 22 závodníků. Česká ekipa čítá 13 mužů a 10 žen. V individuálních disciplínách budeme mít 15 želízek v ohni. Pro srovnání, na předešlém HMS v Portlandu před dvěma lety závodilo deset českých atletů.

Tradičně nejpočetněji obsazenou disciplínou budou obě šedesátky. Na té mužské by mělo do bloků zakleknout 59 sprinterů, mezi ženami by se mělo utkat 52 závodnic. Naopak nejméně startujících mají víceboje, kde bylo pozváno pouze 12 nejlepších a stejný počet atletů figuruje i ve startovní listině výšky mužů. Z běžeckých disciplín je tou nejméně obsazenou půlka mužů, kde bude závodit 15 běžců.

14 obhájců

Sedm mužů a sedm žen bude obhajovat mistrovské tituly z Portlandu. Mezi nimi je i Pavel Maslák, jenž bude usilovat o třetí titul halového mistra světa v řadě. Dále pak obhajují Etiopan Yomif Kejelcha na trojce, Jamajčan Omar McLeod na šedesátce překážek, Američan Marquis Dendy v dálce, Francouz Renaud Lavillenie v tyči, Číňan Bin Dong v trojskoku a Novozélanďan Tom Walsh v kouli.

Naopak Američané Trayvon Bromell (60 m), Boris Berian (800 m), Matt Centrowitz (1500m) a Ital Gianmarco Tamberi (výška) obhajovat nebudou. Stejně tomu je i v sedmiboji, kde před dvěma lety zvítězil Američan Ashton Eaton, který se však rozhodl ukončit aktivní kariéru.

V kategorii žen obhajují Burunďanka Francine Niyonsabaová (800 m), Nizozemka Sifan Hassanová (1500 m), Etiopanka Genzebe Dibabaová (3000 m), Američanky Vashti Cunninghamová (výška), Jennifer Suhrová (tyč), Brittney Reeseová (dálka) a Venezuelanka Yulimar Rojasová (trojskok).

Se stoprocentní jistotou pak uvidíme nové šampionky na šedesátce (2016 – Barbara Pierreová), čtvrtce (2016 – Kemi Adekoyaová), šedesátce překážek (2016 – Nia Aliová), kouli (2016 - Michelle Carterová) a v pětiboji (2016 – Brianne Thiesen-Eatonová).

19 leaderů

V devatenácti disciplínách pak budou startovat atleti, kteří letos vévodí letošních světovým tabulkám v hale. Mezi muži je to deset borců: Američan Christian Coleman (60 m), Grenaďan Bralon Taplin (400 m), Keňan Emmanuel Korir (800 m), Etiopan Selemon Barega (3000 m), Katařan Mutaz Essa Barshim (výška), Jihoafričan Luvo Manyonga (dálka), Francouz Renaud Lavillenie (tyč), Američan Sam Kendricks (tyč), Brazilec Almir dos Santos (trojskok) a Tomáš Staněk (koule).

Také devět žen, které jsou na vrcholu letošních statistik, se představí i na HMS. Jedná se o Američanku Javianne Oliverovou (60 m), Etiopanku Habitam Alemuovou (800 m), Etiopanku Genzebe Dibabanovou (1500 a 3000 m), Američanku Sharika Nelvisová (60 m př.), Rusku Maria Lasickeneová (výška), Američanku Katie Negeotteová (tyč), Srbku Ivana Španovičová (dálka), Američanku Keturah Orjiová (trojskok) a Američanku Erica Bouchardová (pětiboj).

Leadeři světových tabulek naopak chybí na patnáctce mužů (Keňan Edward Cheserek), šedesátce překážek mužů (Američan Grant Holloway), v sedmiboji mužů (Brit Timothy Duckworth), čtvrtce žen (Američanka Sydney McLaughlinová), kouli žen (Američanka Maggie Ewenová).

Česká reprezentace – Portland x Birmingham

Naši atleti budou v medailovém pořadí obhajovat pátou pozici, kterou obsadili před dvěma lety v Portlandu, kde jsme se radovali ze čtvrtkařského zlata Pavla Masláka a mílařského stříbra Jakuba Holuši.

Na HMS 2016 startovalo deset českých atletů a do osmé příčky se umístili ještě čtvrtý tyčkař Jan Kudlička, pátý sedmibojař Adam Sebastian Helcelet, osmá tyčkařka Romana Maláčová a osmá pětibojařka Kateřina Cachová.

V Birminghamu bude v individuálních disciplínách závodit patnáct atletů. Svá umístění z Portlandu mají možnost obhájit nebo i vylepšit pětice závodníků: Pavel Maslák (400 m), Jakub Holuša (1500 m), Tomáš Staněk (koule), Radek Juška (dálka) a Kateřina Cachová (pětiboj).

Ve sprintu na 60 metrů si svůj první start na HMS připíšou Zdeněk Stromšík, Dominik Záleský a Klára Seidlová, stejně jsou na tom i čtvrtkaři Patrik Šorm a Lada Vondrová, vícebojaři Jan Doležal a Eliška Klučinová, výškařka Michaela Hrubá nebo mílařka Simona Vrzalová. Překážkář Petr Svoboda se na HMS vrací po osmi letech. Naposledy na něm závodil v roce 2010 v Dauhá, kde doběhl ve finále pátý.

Petr Jelínek, foto: ČAS - A. Gräf

Vytisknout