přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

21. června 2012, 23:24

Helsinky lákají, podobně jako Barcelona

Přestože v Helsinkách budou chybět dvě stovky chodců a maratónců, předběžná účastnická čísla jsou srovnatelná s těmi, které pořadatelé zaznamenali předloňském mistrovství Evropy v Barceloně. V Tématu týdne se podíváme na jednotlivé týmy, po krátkém souhrnu rozdělíme národní reprezentace do tří skupin.

Jak už jsme vás informovali po zveřejnění finálních přihlášek, na evropský šampionát se zaregistrovalo celkem 1342 atletů, z toho 738 mužů a 604 žen. Nechybí ani jeden národní svaz a na dráze či sektoru olympiského stadionu v Helsinkách by se tak měl objevit alespoň jeden zástupce z každé z 50 zemí sdružených v evropské asociaci.

Celkové číslo je opravdu vysoké, uvědomíme-li si, že byly v olympijském roce na ME vyloučeny všechny tři chodecké a oba maratonské závody. A to i ve srovnání s předešlým šampionátem v Barceloně, kde právě tito atleti tvořili dvě stovky účastníků. Před dvěma lety činil počet přihlášených 1370, tedy pouze o 28 více (761 mužů a 609 žen).

Díky EME News, které získaly informace o 35 týmech, můžeme provést i určité srovnání. Úvodem lze říci, že přeci jen některé velké země neposílají zrovna „obří“ výpravy, na druhou stranu, žádná se nespokojila s nějakou symbolickou delegací. Podle všeho tak za udržením účasti stojí především menší svazy, které v mnoha případech počítají s více než 20 atlety.

Největší, nejsilnější

Začněme skupinou těch největších federací. Jako jediní překonali hranici sto přihláených Britové, přesně 109, druzí nejpočetnější Němci se pak této metě s 94 sportovci přiblížili. V obou případech však nechybí v jejich řadách veliké hvězdy jako Farah a Chambers či Heidlerová a Harting. Za Velkou Británií a Německem následuje s notným odstupem skupina států, která vysílá do boje kolem sedmdesátky atletů - žádný ji však již nepřekročí (lze totiž již pouze škrtat): Ukrajina a Španělsko (oba 70), Rusko (69) a Francie (68).

Přítomnost Rusů až v druhém sledu je jen zdánlivým překvapením, ambice jejich atletů přeci jen spíše směrují k soupeření s USA na olympiádě než s evropskými konkurenty. To dokládá i absence všech ruských mistrů světa z Tegu. Na druhou stranu to ale neznamená, že by kontinentální lídři posílali do Helsinek tým, který nemůže přivézt medaile: nechybí v něm čtyři vedoucí tabulek a přihlášený je i třeba půlkař Borzakovskij, olympijský šampion z Atén. Také obsazení jednotlivých soutěží je na vysoké úrovni – zástupce nenajdem pouze ve čtyřech disciplínách.

Zlatý střed

Skupinu středně velkých výprav pro Helsinky vedou Italové s 61 a Poláci s 57 atlety. Ti jsou zároveň posledními, kteří se přehoupli s přes padesátku. S vysokou pravděpodobností se přes toto číslo dostanou i Finové, neboť vyhlásili, že obsadí všechny disciplíny (je jich 42). A to i ty, v nichž nikdo nesplnil ani jinak potřebný entry standard – domácí jako pořadatelé si to dle pravidel mohou dovolit.

S větším odstupem za Itálií, Polskem (a Finskem) následuje trojice s velmi podobným počtem předpokládaných startujících: vedle Turecka (44) a Švédska (41) také Česká republika. Od původního počtu můžeme sice odečíst oštěpařku Klimešovou, to však nebude výjimečná situace, a určitě se nespleteme, když povíme, že výpadky můžeme čekat odkudkoli – obdobné zprávy se s blížící se akcí objevují prakticky denně napříč výpravami.

Naopak můžeme říct, že český tým patří ve srovnání s obdobně silnými federacemi (spolu tedy s Turky a Švédy) za největší. Viděno optikou "co nejvíce startujících a sběru zkušeností" se tedy zcela jistě vyplatila možnost plnění entry standardů pro kategorii do 22 let, v konečné nominaci je takových atletů pět (splněn měl i šestý Vadlejch) a čtyřicítku jsme překročil i díky nim. Naopak třiceti členů výpravy už dosáhlo z dalších zemí pouze Portugalsko (37).

charfreitag_n.jpgDo třiceti

Velká skupina zemí se pohybuje v pásmu 20+ přihlášených. Asi nepřekvapí, že nejvýše jsou v této skupině Norové či Bělorusové, stejně jako oni mají však na přihláškách 28 jmen - přes finanční potíže, které pochopitelně zasáhly i sport - Řekové a jen o jednoho člena méně si zaregistrovali Švýcaři (největší výprava od roku 1994). 27 zástupců vysílají i Rumuni, 26 pak Irové a Bulhaři. Překvapivě početné výpravy mají pobaltské zemičky, Litva a Lotyšsko po 24, Estonsko jen o jednoho člena méně (a to třeba Litevcům chybí legendární diskař Alekna). A abychom měli výčet kompletní, doplňme Belgii (22), Nizozemsko (21) a Maďarsko (20).

Mezi 10 až 12 reprezentanty se chystá soutěžit v dresu Rakouska, Izraele, Srbska, Dánska, Chorvatska a Slovenska. V sestavě našich bývalých federálních kolegů sice nechybí obhájce titulu v kladivu Charfreitag (na foto), jeho dosavadní forma však příliš šance na zopakování nedává. A konečně, zájem o šampionát dokumentuje i účast čtyř atletů z Lucemburska, jednoho z nejmenších států Evropy.

vesely_me2010_ag_n.jpgHvězdy přijedou

Pochopitelně počet startujících automaticky neznamená start těch nejlepších v Evropě. Přidejme však příklady již k těm uvedeným, kteří start v Helsinkách plánují.

V polském týmu nechybí bývala světová rekordmanka v kladivu Wlodarczyková, či tyčkařka Pyreková. Slovinský tým se skládá mj. z do štafety zapojené legendární sprinterky Otteyové. Ukrajincům nechybí desetibojař Kasjanov či trojskokanka Saladuchaová. Francouzi počítají s hvězdou Barcelony Lemaitrem, tyčkařem Lavillenie či obhájkyní na dvoustovce Soumarovou. Nizozemci mají ve svém středu sprintera Martinu, sousední Belgičané výškařku Hellebautovou, Švédové výškařku Green-Tregarovou, Bulhaři Stambolovovou pro čtvrtku překážek.

A tak bychom mohli pokračovat dál a najít ještě řadu zvučných jmen, stejně jako představit nemálo těch, kteří naopak absentují. Pojďme se však podívat na disciplínu, která je pro Finsko typická a vzhledem ke skvělým historickým úspěchům blízká i nám: oštěp.

Dobře víme, že do Helsinek neodcestuje před dvěma lety bronzová Špotáková a chybět bude nakonec i další finalistka z ME Klimešová, obě kvůli olympijským hrám. Ze stejného důvodu šampionát vynechá i Ruska Abakumovová. A naopak na listině nechybí obhájkyně titulu Němka Stahlová i její „stříbrná“ krajanka Obergföllová, která stále čeká na své velké zlato. Mezi přihlášenými najdeme Ukrajinku Rebrykovou, Slovinku Ratejovou, Britku Sayersovou i třetí z Němek Molitorovou – a všechny tyto vrhačky se už letos dostaly notně za 60metrovou hranici.

V mužském oštěpu je úbytek favoritů prakticky nulový. Z první desítky letošních tabulek, jíž vévodí Veselý, nechybí v přihláškách jediné jméno. A to se ještě řadí až od 11. do 13. místa domácí trojice v čele s Pitkämäkim, kterou požene plný stadion. Asi největší ztrátou je tak úřadující mistr světa De Zordo, který není zdravotně fit a v ohrožení je i jeho start v Londýně. Přesto se už 24 z přihlášených borců pro ME letos dostalo za entry standard 80.5 metru.

Obavy z nezájmu o Helsinky se tak rozhodně nenaplňují. A pokud snad v některé z disciplín chybí více favoritů, může se alespoň naplnit jedno z mott šampionátu – tvorba hvězd nových.

Michal Procházka s využiím EME News, foto: graf.cz, helsinki2012.fi

Vytisknout