přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

4. února 2014, 15:24

Halové víceboje pohledem čísel

Sérii víkendových halových šampionátů ČR tradičně otevírají vícebojaři. První mistrovství se uskutečnilo s rozdělením republiky v roce 1993, letos tedy všestranní atleti bojují o tituly po 22. Milovníci čísel si přijdou na své ve statistikách v Zaostřeno na, pro ostatní nabízíme exkurz do minulosti MČR v Tématu týdne.

Jak už bylo řečeno v úvodu, mistrovství České republiky se v tomto případě pojí s rozdělením Československa. „Konalo se vždy v přetlakové hale na Strahově nebo v hale Otakara Jandery v pražské Stromovce,“ stojí v úvodu statistik sestavených Jiřím Hetfleišem. K tomu je třeba doplnit, že po povodni se v následující zimě 2003 šampionát vynuceně přesunul ze zatopené Stromovky na Strahov. Zdejší hala však tehdy ještě měla rovinku o deset metrů kratší než potřebnou šedesátku, a proto při obou sprintech ožil nedaleký tunel strahovského stadionu Evžena Rošického. Loni Stromovku opět zasáhla velká voda (viz foto), tentokrát však byla šťastnou okolností rekonstrukce plánována, a tak se i díky tomu vše stihlo připravit do nové sezony. Víceboje jsou tak nejen prvním republikovým šampionátem roku, ale také v nově otevřené Janderově hale.

Klečková1v.jpgVýrazné postavy: Klečková a Korešová

Nejúspěšnější sběratelkou titulů je i ve srovnání s muži Jana Klečková (vlevo na archivním foto). Z šesti triumfů dokázala pět vydobýt v řadě – v letech 1999 až 2003. Klečková navíc v roce 2002 vystřídala o 8 bodů v čele výkonnostní statistiky Dagmar Urbánkovou a i nadále zůstává druhá s 4309 body (právě před Urbánkovou). Zatím pouze Jana Korešová před pěti lety dokázala Klečkovou překonat, když složila 4321 bodů.

Korešové patří i významná pozice v medailové bilanci, k pěti prvenstvím přidala ještě jedno druhé místo. Klečková je i v této bilanci napřed o jednu medaili – stříbrnou – a patří jí tak s osmi cennými kovy primát v počtu medailí. Dvakrát stanuly na nejvyšším stupínku pouze Urbánková (další cenný kov nepřidala), a také Eliška Klučinová, která se s bilancí 2-2-1 řadí ještě s Kateřinou Nekolnou mezi medailově nejúspěšnější pětibojařky MČR (1-3-0).

Vstupenku mezi nejlepších deset co do výkonnosti dává výkon na hranici 4100 bodů, nad 4300 už se dostalo jen trio z nich. Největší náskok šampionky před bronzovou i stříbrnou byl před třemi lety – 783, resp. 712 bodů, naopak v roce 2006 se vešly medailistky do 73 bodů. Nejtěsnější rozdíl (jeden bod) rozhodl o titulu při premiéře šampionátu. Platný rekord MČR 4321 bodů drží, jak už bylo řečeno, Jana Korešová.

Šebrleho tituly, Damaškova sbírka a Dvořákův rekord

Mezi muži vyniká v počtu titulů od svého předloňského čtvrtého triumfu Roman Šebrle (mimochodem, druhý a třetí dělilo 13 let!). Následuje kvartet borců, kteří obsadili nejvyšší stupínek dvakrát: Kamil Damašek, Tomáš Dvořák, Pavel Havlíček a Jan Poděbradský. Doplňme, že Jen Havlíček je získal ve dvou po sobě jdoucích letech, naopak tituly Poděbradského dělí sedm let.

Co do počtu jsou nejúspěšnější s pěti cennými kovy Kamil Damašek, který ke dvěma zlatým přidal stejný počet druhých míst a jedno třetí, a Roman Šebrle, jehož sbírka se čtyřmi triumfy a jedním bronzem je i nejhodnotnější. Hned devět vícebojařů má na svém kontě tři medaile, vedle Dvořáka a Poděbradského také Adam Sebastian Helcelet, Aleš Hončl, Milan Kohout, Tomáš Komenda, Adam Nejedlý, Jiří Ryba a David Sazima.

Dvoř+vlajka1v.jpg

Rekordman MČR Tomáš Dvořák (viz foto) s 6211 stanovil nejprve „základní výkon“ mistrovství, postupně jej vystřídali Poděbradský a Šebrle, aby se Dvořák vrátil na čelo o čtyři léta později. A ročník 1997 byl zcela výjimečný, nejen jeho součtem, také zbylí medailisté tehdy překonali šestitisícovou hranici. Damaškových 6182 je nadále druhým nejlepším výkonem mistrovství (ještě se k významné metě 6000 přiblížil jednou, na pouhý bod!). Šebrle svůj součet při MČR vylepšil o rok později (1998) na 6132 a stále zůstává co do bodů třetím nejlepším sedmibojařem historie šampionátu, který nadto jako jediný překonal šest tisíc více než jednou. Čtvrtým přes 6000 je od loňska Adam Sebastian Helcelet.

Největší náskok vítěze od bronzového byl 694 bodů v roce 1995, titul s největším náskokem od druhého (450) byl udělen loni. Naopak v roce 2001 dělil šampiona a stříbrného nejtěsnější, 15bodový rozdíl, všichni medailisté se pak o rok dříve vešli do nejmenšího rozpětí – 78 bodů.

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík a archiv

Vytisknout