přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. února 2020, 09:34

Gigant se vrací do Ostravy

O nadcházejícím víkendu proběhne v ostravské atletické hale mistrovství České republiky juniorů a dorostu, kde se můžeme těšit na řadu mladých reprezentantů, kteří nás v loňské sezóně úspěšně zastupovali na velkých mezinárodních akcích svých kategorii.

Jednou z nejatraktivnějších disciplín šampionátu by měla být výška juniorek, kde se proti sobě už poněkolikáté v sezóně postaví Klára Krejčiříková a Bára Sajdoková. Zatímco Krejčiříková na loňském Gigantu ovládla dorosteneckou kategorii, Sajdoková kralovala juniorkám, a tak bude tento titul v Ostravě obhajovat. Po úspěšné sezóně 2019, kdy Sajdoková obsadila na MEJ v Boras páté místo a Krejčiříková byla šestá na EYOFu v Baku, mají obě závodnice velmi dobrou i letošní halu. Krejčiříková zatím nejlépe zazávodila na Czech Indoor Gala v Ostravě, kde si vyskákala v silné mezinárodní konkurenci druhé místo ve vyrovnaném osobním rekordu 189 centimetrů. Sajdoková si své kariérní maximum hned několikrát vylepšila až na 187 centimetrů, což je výkon, kterého dosáhla v Hustopečích. Co se týká vzájemných soubojů, je na tom lépe v poměru 3:1 Sajdoková. V Ostravě se tak můžeme těšit na další duel těchto dvou nadějných výškařek, které mohou útočit i na 190 centimetrů.

Velmi zajímavé budou jistě i sprinty. V kategorii dorostenek bude startovat jablonecká Adéla Novotná. Na šedesátce se očekává strhující souboj s Evou Kubíčkovou. Obě závodnice si letos zaběhly osobní rekord 7.52 a ze vzájemné rivality by mohly vytěžit další zlepšení. Mimo realitu není ani dorostenecký národní rekord, který má momentálně časem 7.46 v držení Veronika Paličková. Novotná pak bude velkou favoritkou na dvoustovce. Právě na této distanci zaběhla před několika dny na Czech Indoor Gala historické maximum své kategorie, který má nyní díky ní hodnotu 23.83. O dvě setiny tak vylepšila loňský výkon Barbory Šplechtnové, která v tomto roce bude usilovat o svůj premiérový titul mezi juniorkami. Nebude to však mít snadné. Na startu bude také spoludržitelka rekordu šampionátu Linda Hettlerová z Plzně, která si loni dosprintovala pro stříbro za 24.08, což byl shodný čas, jako měla vítězná Nikoleta Jíchová. Čtyřiadvacetivteřinová hranice by tak mohla být v ohrožení.

Můžeme se těšit také na čerstvou juniorskou národní rekordmanku v pětiboji Terezu Elenu Šínovou. Finalistka loňského mistrovství Evropy juniorů na stovce překážek by měla běžet šedesátku s ploty a skákat dálku. V dálkařském sektoru se utká s Lindou Suchou a Barborou Hůlkovou. Kompletní trio těchto závodnic nás v dálce reprezentovalo na MEJ v Boras. Tehdy si vedla nejlépe Linda Suchá, která ve finále obsadila čtvrté místo. Hůlková pro změnu zvítězila na mistrovství ČR mužů a žen v Brně.

Čtvrtka juniorů byla jedním z klenotů loňského Gigantu. Z tria medailistů bude na startu pouze obhájce bronzu Daniel Lehar. Kladenský sprinter však bude mít letos nejvyšší ambice. Je totiž jasným favoritem, k čemuž ho opravňují výkony z loňské sezóny i úvodu té letošní. Jeho absolutní kariérní maximum ze Zlaté tretry 2019 má hodnotu 47.17 a na mistrovství Evropy juniorů v Boras byl členem úspěšné štafety na 4x400 metrů, která vybojovala stříbrnou medaili a posunula hodnotu národního rekordu. Také na stejné trati dorostenců favorizují papírové předpoklady jednoznačně Tadeáše Plačka. Ten letos na čtvrtce startoval pouze jednou, ale stálo to zato, když v Ostravě vylepšil dorostenecký národní rekord Pavla Masláka z roku 2008 na 48.39.

Nejvýraznější osobností na běžeckých distancích by měl být vítěz loňského EOYFu na osmistovce a několikanásobný český dorostenecký rekordman Jakub Davidík. Při svých prvních juniorských mistrácích však poběží závod na 3000 metrů.

Mistrovství České republiky juniorů a dorostu proběhne 15. a 16. února 2020 v ostravské atletické hale.