přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

24. února 2023, 10:49

Gigant s medailisty i rekordmany

Ostrava hostí o nadcházejícím víkendu mistrovství České republiky juniorů a dorostu. Největšími hvězdami letošní Gigantu jsou Jakub Dudycha a Lurdes Gloria Manuel. Představí se také další čtyři atleti, kterým se v této sezóně podařilo překonat národní rekordy svých kategorií.

Jednoznačným favoritem osmistovky juniorů bude Jakub Dudycha. Zlatý medailista z loňského ME do 18 let v Jeruzalémě se letos prosadil na národní úrovni i mezi dospělými, když bral na MČR mužů a žen bronz v čase 1:48.72 a na letitý juniorský rekord Václava Hřícha ztratil jen desetinu. Svěřenec trenéra Lukáše Dejdara je pak přihlášen i na patnáctistovku. Zde však bude v jiné pozici. Na této distanci totiž favorizují papírové předpoklady čerstvého juniorského rekordmana Pavla Vindušku, jenž minulý týden posunul hodnotu zápisu Filipa Sasínka na 3:42.42. Také on má v plánu dva starty, jelikož figuruje v seznamu přihlášených i pro běh na 3000 metrů.

Další medailistkou z Jeruzaléma, která se v Ostravě představí, je na čtvrtce juniorek Lurdes Gloria Manuel. Ta si letos na Czech Indoor Gala zaběhla osobní rekord 53.81, který ji řadí na druhé místo historických tabulek kategorie do 20 let za Ladu Vondrovou. Navíc si tímto výkonem řekla o nominaci do štafety, která nás bude reprezentovat na HME v Istanbulu. Mistrovství ČR mužů a žen jí nevyšlo podle představ, a tak si jistě bude chtít na Gigantu spravit chuť. Ve stejné disciplíně juniorů má oprávněně nejvyšší ambice člen naší úspěšné a rekordní štafety z MSJ v Cali Michal Haidelmeier.

Také tyčkařka Viktorie Ondrová vystoupala na loňském ME do 18 let na stupně vítězů, když z Izraele přivezla stříbro a daří se jí i letos. Při mítinku na Strahově si posunula osobní maximum na 411 centimetrů, čímž se mezi juniorkami posunula v historických tabulkách na dělené čtvrté místo s Jiřinou Kudličkovou.

V podání juniorek nemusí být bez zajímavosti ani běžecké disciplíny. Natálie Millerová se na patnáctistovce stala letos časem 4:24.35 druhou nejrychlejší závodnicí naší historie v této kategorii. Na trojce pak uvidíme Ivu Gieselovou, které loni na mistrovství světa juniorů v Cali jen těsně unikl postup do finále ve stýplu.

Českobudějovický Michal Rada ozdobil svůj titul na MČR v sedmiboji novým dorosteneckým národním rekordem 5432 bodů a pro Gigant si naplánoval trojboj. V dálce a výšce má nejlepší výkon z přihlášených. Na šedesátce překážek se pak se svým letošním osobákem 7.92 posunul na osmou příčku historických tabulek

Terezie Táborská se letos stala teprve třetí dorostenkou, které se podařilo na halové dvoustovce stlačit čas pod 24 vteřin. Výkonem 23.94 se zařadila za rekordmanku Adélu Novotnou (23.83) a Barboru Šplechtnovou (23.85). Na této distanci je jasnou kandidátkou na zlato, nicméně na šedesátce se dá očekávat velký souboj s bronzovou medailistkou ze stovky na loňském Evropském olympijském festivalu mládeže v Banské Bystrici Ester Parohovou.

Půlkařka Adéla Holubová vybojovala v pouhých patnácti letech bronz na mistrovství České republiky mezi ženami, a navíc při tom časem 2:06.37 o víc než dvě vteřiny překonala dorostenecký národní rekord Pavly Štoudkové. Pro Gigant bude jen těžko hledat rovnocennou soupeřku.

Petr Jelínek

Vytisknout