přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

16. prosince 2021, 14:13

„Final 3“ zůstává, ale ne jako rozhodnutí

Po silné kritice od sportovců a ve spolupráci s jejich zástupci dozná v nové sezóně Diamantové ligy změn formát finálové trojice pro vrhačské disciplíny a horizontální skoky.

Po jednání v Římě začátkem tohoto týdne, kterého se účastnili sportovci, trenéři, agenti, organizátoři mítinků a zástupci vysílacích společností schválila valná hromada „Wanda Diamond League“ revidovaný formát „Final 3“.

Zrušen byl nejkontroverznější bod celého formátu, tedy určení pořadí nejlepších třech jen podle závěrečného šestého pokusu. Systém – jdoucí jaksi proti logice atletických pravidel, kdy má vítězit kdo skočí či hodí v celém závodě nejdál – málokdo přijal pozitivně. Nepřehledný byl pro novináře a komentátory, potažmo pro diváka. Jedni museli složitě vysvětlovat, druzí obtížně chápali.

A největší odpor vyvolal formát u samotných atletů, proti byly i „odbory“ (The Athletics Association) vedené hvězdným trojskokanem Christianem Taylorem. Ten také na Twitteru rozhodnutí přivítal slovy: "Od toho, kde jsme byli letos, je to jasný krok vpřed. Nejlepší skok/hod vyhrává." Zároveň zdůraznil, že ke změně přispěli atleti i fanoušci, kteří se ozvali, a také, že s nimi ti, co rozhodují, vedli dialog. "Mluvme dál," dodal.

Pravdou je, že jen výjimečně se stalo, aby v poslední sérii bitva o prvenství patřičně vygradovala. Nejčastějším výsledkem byly pokusy na jistotu a jedničce často stačil k uhájení pozice průměrný výkon. Když dva pokazili, teoreticky vítěz mohl i extrémně slabým výkonem vyhrát, podobná pachuť vznikla i při nezdarech všech tří finalistů.

Nově schválený formát se v principu vrací k základní logice, že vítězí nejlepší hod nebo skok z celé soutěže, následovaný druhým, třetím, a tak dále, jak jsme zvyklí. Myšlenka celé věci – upoutat k technickým disciplínám válcovaným běžeckým děním na dráze pozornost – však zůstává. Proto se zachovalo finále pro tři nejlepší po pěti sériích. Před šestými pokusy má být dvouminutová pauza, v jejich průběhu bude zastaveno veškeré dění na ovále i v jiných sektorech. Změní se také logika závodního pořadí od nejslabšího po nejlepší. Teď naopak jako první budou startovat nejvýše nasazení a po třetí sérii pak vedoucí v soutěži. (Podrobně na konci článku.)

„Nevyhrával nejlepší, což nedávalo smysl. Tohle je jediná správná cesta,“ kvituje zrušení finálového pokusu jako rozhodujícího stříbrný olympionik z Tokia a letos také třetí v Diamantové lize Jakub Vadlejch. „Proč nyní budou startovat jako první ti nejlepší, kteří pak nebudou mít možnost na odpověď, tomu ale také nerozumím. Proč vymýšlet něco, co už je vymyšlené. Ale třeba, až to příští rok vyzkouší, taky zjistí, že to nefunguje,“ uvažuje Vadlejch, který se nám vyjádřil z tréninkového kempu v tureckém Beleku, odkud se vrací do Česka v neděli.

Šéf DL i zástupkyně atletů Adamsová si změnu pochvalují

Generální ředitel akciové společnosti Diamond League AG Petr Stastny k aktualizovanému formátu „Final 3“ řekl: „Jsme odhodláni vyvíjet a rozvíjet nové nápady, formáty a koncepty, abychom udrželi naše zaujetí stávajících fanoušků a povzbudili nové ke sledování. Jsme vděční sportovcům a organizátorům, že souhlasili s testováním „Final 3“ v této sezóně. Formát zvýšil pozornost u těchto disciplín, což je primární účel Final 3. Slíbili jsme důkladnou zpětnou vazbu, uspořádali jsme sérii diskusí a setkání s cílem přezkoumat formát a prozkoumat další nápady na inovace kolem tohoto konceptu. Jsme potěšeni, že jsme našli revidovaný formát, který všechny zúčastnění podporují.“

Místopředsedkyně komise sportovců, koulařská šampionka Valerie Adamsová, okomentovala nový formátu: „Když jsme v této sezóně diskutovali a souhlasili s vyzkoušením formátu Final 3, měli jsme obavy, ale chápali jsme, proč se o tomto konceptu uvažuje. Vedení Diamantové ligy slíbilo, že jej bude na konci sezóny konzultovat se sportovci a ostatními, což učinilo a dohodli jsme se na revidovaném formátu, který bude podle nás pro sportovce a fanoušky fungovat lépe. Rádi bychom poděkovali vedení ligy a organizátorům mítinků, že dodrželi slovo a naslouchali sportovcům. Těšíme se na soutěž v přepracovaném formátu v roce 2022.“

Průběh soutěže s „Final 3“ pro vrhy/hody a horizontální skoky podrobně:
  • 1. – 3. pokusy | Nejlepší vrhači / skokani jsou nasazeni v soutěžním pořadí na začátku série, nejslabší na jejím konci.
  • Po 3. pokusech | Pořadí se přeskupí podle výkonů, ale začínají ti průběžně nejlepší a končí ti nejslabší.
  • Po 5. pokusech | Po přibližně dvouminutové pauze dostanou všichni nejlepší tři jeden pokus navíc.
  • Finálový, 6. pokus | Opět začíná průběžně vedoucí, po něm následuje druhý a nakonec třetí. Veškeré ostatní probíhající soutěže jsou zastaveny, a to jak technické, tak běžecké (sprinterské) disciplíny.

Michal Procházka, foto: Wanda Diamond League

Vytisknout