přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

20. září 2023, 11:45

Favority 127. Běchovic Zajíc a Hrochová

Už v neděli 24. září odstartuje od legendárního třináctého patníku 127. ročník nejstaršího silničního závodu v Evropě Běchovice – Praha. Společně s dalšími téměř třemi tisíci účastníky odstartují do závodu také běžci v rámci domácího republikového šampionátu v silničním běhu. Hlavními favority jsou vítěz posledních dvou ročníků Martin Zajíc a Tereza Hrochová.

Zajíc cílí na vítězný hattrick

Poslední dva mistrovské závody v silničním běhu měly stejného vítěze, a tím byl brněnský Martin Zajíc. Ten bude letos cílit na vítězný hattrick a papírové předpoklady ho k tomu favorizují. Zajíc má za sebou úspěšnou sezónu, v jejímž průběhu nejprve na sklonku dubna získal mistrovský titul na dráhové desítce, když si navíc v Žilině zaběhl i nový osobní rekord 29:39.56. V Táboře pak bral zlato v rámci MČR i na pětce. V Berlíně pro změnu zaznamenal osobák na půlmaratonu, který zvládl v čase 1:05:31. V Lille pak zaběhl svou dosud nejrychlejší silniční desítku, když si s tratí poradil v čase 29:45. Nyní by rád vše završil třetím běchovickým triumfem v řadě.

Postaví se mu však hned několik zajímavých vyzyvatelů. Mezi nimi nechybí například Patrik Vebr. Ten loni dokázal se Zajícem držet krok až do závěrečných stovek metrů a vážným soupeřem by mu měl být i letos. Na pražském půlmaratonu byl nejlepším Čechem v čase 1:05:42. V belgickém Lokerenu pak proběhl silniční desítku za 29:51.

Bronz obhajuje Viktor Šinágl. Ten je poměrně pilným sběratelem cenných kovů na MČR v silničním běhu. Za posledních pět let chyběl na stupních vítězů pouze jednou a jeho mistrovská bilance je jedno stříbro a tři bronzy. Letos však závodil spíše sporadicky, a tak visí nad jeho formou otazník. To Vladimír Marčík už letos dobroiu formu prokázal, když je držitelem letošního nejlepšho českého výkonu v půlmaratonu. V Berlíně si posunul své kariérní maximum na 1:05:03 a rád by minimálně navázal na běchovický bronz z roku 2021. 

Historicky vůbec nejúspěšnějším závodníkem z letošní startovní listiny je jednoznačně Jakub Zemaník, jenž dokázal v minulosti Běchovice třikrát vyhrát. Přemožitele nenašel v sezónách 2015, 2017 a 2020. K tomu má doma ještě dvě stříbra. Loni skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce. V této sezóně už si jeden mistrovský titul připsal, a to ten půlmaratonský. Počítat musíme také s dvojnásobným vítězem tohoto závodu Jiřím Homoláčem, který kraloval Běchovicím v letech 2016 a 2018. Ten letos Zemaníkovi podlehl v mistrovském půlmaratonu a loni na Běchovicích uzavíral TOP 5.  

Dočká se Hrochová premiérového běchovického triumfu?

Vítězka předešlých tří ročníků Běchovic Moira Stewartová letos na startu chybí, a tak je jasnou favoritkou ženského mistrovského závodu Tereza Hrochová, která jen těžko bude hledat rovnocennou soupeřku a mohla by se tak po dvou stříbrech a jednom bronzu konečně dočkat vítězství v tomto závodě. Určitě by si to zasloužila, jelikož je s časem 34:09 třetí nejrychlejší závodnicí historie mistrovského klání, a přesto jí nejcennější kov zatím chybí.

Svěřenkyně Vladimíra Bartůňka má za sebou další úspěšnou sezónu. V jejím průběhu skončila čtvrtá v půlmaratonu na univerziádě. K tomu přidala další tři závody na této distanci s časy pod 1:14. Vyhrála i MČR na dráhové desítce nebo v běhu do vrchu. Velmi kvalitním časem se prezentovala také na silniční desítce v rámci nedávného Birell Race Prague, kde zaběhla 33:49, což je jen těsně za jejím osobním rekordem.

Můžeme se těšit také na vítězku Běchovic z roku 2016 a čtvrtou nejrychlejší ženu historie mistrovského závodu na 10 kilometrů Simonu Vrzalovou, která se letos vrací po mateřské pauze a postupně se dostává do formy. Na MČR v Táboře si doběhla pro stříbro v závodě na 5000 metrů.

Těžký profil by mohl vyhovovat také vrchařkám. Na cenný kov tak mohou pomýšlet například Gabriela Veigertová, Hana Švestková Stružková nebo Adéla Vetchá, která si v roce 2018 doběhla na Běchovicích pro stříbro a o rok dříve si na krk pověsila bronz. Jaké to je stát na běchovických stupních vítězů už ví také Tereza Novotná, která skončila před dvěma lety bronzová.

Zkušenou matadorkou na startu je Eva Filipiová. Ta letos zvítězila na MČR v půlmaratonu a v mistrovském maratonském závodě si doběhla pro bronz. Své loňské čtvrté místo chce jistě vylepšit Hana Pavelková.

Registrace k závodu stále možná

Ti, kteří se chtějí zúčastnit 127. ročníku běchovického běžeckého klání, mají ještě stále možnost. Registrace k závodu je možná až do pátku 22. 9. na webových stránkách Běchovic. Každý účastník obdrží v rámci startovného tričko Joma s motivem letošního ročníku závodu Běchovice – Praha, fotografii a video z cílové rovinky a po proběhnutí cílem obdrží také finisherskou medaili.

Petr Jelínek

Vytisknout