přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

24. června 2015, 16:06

Fakta, čísla "velké republiky"

Vrchol domácí mistrovské sezony na dráze se vrací po 11 letech do Plzně. V Tématu týdne nabízíme obvyklý pohled do bohaté historie šampionátu: pořadatelé, rekordmani, sběratelé titulů.

Místa činu (pořadatelé mistrovství)

Poprvé se české mistrovství konalo roku 1970, o rok dříve byli mistři vyhlášeni podle umístění na federálním mistrovství. V pořadatelství se zatím vystřídalo celkem třináct měst, největší podíl na tom mají pražské stadiony, které šampionát hostily v osmnácti případech. Následuje Ostrava s osmi, pětkrát se atleti představili v Jablonci nad Nisou, třikrát v Třinci – teď se k němu přiřadí Plzeň (před tím 2000 a 2004) –, a konečně dvakrát šampionát zorganizoval Tábor. Míst, kam se nejlepší čeští atleti sjeli jednou, je osm – Brno, Dvůr Králové nad Labem, Kladno, Mladá Boleslav, Olomouc, Otrokovice, Vyškov.

Benjamínci a Metuzalémové (mezi rekordy MČR)

Nejmladší rekordy šampionátu se datují do posledních dvou ročníků. Před rokem v Ostravě posunula kladivo na 68.34 Tereza Králová, předloni vylepšovali statistiky tyčkař Jan Kudlička výkonem 576 cm a sprinterka Lucie Škrobáková překážkářskou stovkou za 12.79. Na opačném pólu, tedy v pozici nejstarších rekordů, spočívají patnáctistovka Tomáše Linharta z roku 1977 (3:44.6) a vrh koulí Heleny Fibingerové ještě o šampionát dříve (21.30). Jsou to ale výkony svým „stářím“ spíše výjimečné, z osmdesátých let se drží jen štafetové časy mužů pražské Sparty na 4x100 m (39.48) a žen USK na 4x400 m (3:30.70), a také koulařský zápis Remigia Machury st. (21.19). Naopak můžeme shrnout, že do posledních deseti ročníků (od 2004) spadá sedm mužských a osm ženských rekordů MČR, tedy v menší polovině disciplín.

Nejpilnější sběratelé (titulů mistra ČR)

Absolutně nejúspěšnější při českých mistrovstvích je běžkyně Petra Drajzajtlová-Kamínková, jejíchž úctyhodných osmnáct titulů z tohoto šampionátu se nadále jeví nedostižně. Rovných deset z nich posbírala olomoucká vytrvalkyně na desítce (zahrnuta je i statistika po vyčlenění trati na samostatné MČR), sedm na pětce a jeden na patnáctistovce. Nejlepší mužští kolegové složili třináct titulů, Liboru Malinovi se to podařilo výhradně v disku, Michaelu Nejedlému ve stýplu (11) spolu s pětkou (2). Nejúspěšnějšími ženami v jediné disciplíně jsou oštěpařka Nikola Tomečková-Brejchová a koulařka Jana Kárníková s tuctem zlatých medailí. O jednu méně, tedy jedenáct má Lucie Škrobáková ze stovky překážek titulů (k tomu navrch jeden z dvoustovky).

Hranici deseti mistrovských titulů dosáhlo či překročilo ještě dalších pět atletů, z nichž v jediné disciplíně to dokázali jedenáctinásobný šampion kladiva Pavel Sedláček a desetinásobný ve výšce Tomáš Janků. Každý dvouciferný počet prvenství však stojí za to zmínit, ať už vrhaček Zdeňky Šilhavé (8x v disku a 4x v kouli) a Věry Cechlové Pospíšilové (9x disk, 2x koule), sprinterky Hany Benešové (6x 200, 3x 100 a 1x 400 metrů), či všestranné Denisy Rosolové (5x 200 m, 3x dálka, 2x 400 m př.).

Šanci získat jubilejní desátý titul v jediné disciplíně mají oštěpařka Barbora Špotáková a kladivář Lukáš Melich. Devět zlatých ve sbírce mají z řad těch již neaktivních i Zuzana Hlavoňová (výška), Erika Suchovská a Jiří Vojtík (oba 100 a 200 m) s Petrem Stehlíkem (koule). Osmkrát stanuli na nejvyšším stupínku Helena Fuchsová (400 m, 200 m), Šárka Kašpárková (trojskok), Tomáš Dvořák (110 m př.), Milan Drahoňovský (800 m, 1500 m, 5000 m) a z těch co mohou svou sbírku rozšířit ještě výškař Jaroslav Bába.

MČR 2015 v Plzni

46. mistrovství republiky hostí  27. a 28. června stadion v plzeňské části Skrvňany (na západní straně města). Nově vybudovaný stánek byl otevřen teprve před dvěma lety, ale už na něm stihly proběhnout některé významné akce pro mladé atlety, minulý týden například olympiáda dětí a mládeže. Program startuje po oba dny po předsunutých kladivech (od 11 h) ve 13 hodin, šampionát bude slavnostně zahájen v sobotu ve 12:30.

Podrobnosti v Zaostřeno na.

Michal Procházka,

Vytisknout