přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

3. července 2020, 14:06

Extraliga odstartuje na Julisce

Již zítra odstartuje na stadionu Dukly Praha na Julisce letošní ročník extraligy mužů a žen. Letos se bude o republikové tituly družstev usilovat po pětašedesáté.

Nejvyšší týmové soutěži dlouhodobě dominují muži Dukly Praha a ženy USK Praha. První kolo loňského ročníku se uskutečnilo v Plzni a na západě Čech si v kategorii žen připsaly prvenství domácí závodnice AK Škody Plzeň před USK Praha a Olympem Brno. Mezi muži sesbírali nejlepší bodový zisk borci z Univerzity Brno před Duklou Praha a Olympem Praha. Druhé kolo na Julisce už patřilo hlavním favoritům. Mezi muži zvítězila Dukla, následovaná Olympem a Univerzitou. Ženskou soutěž ovládlo USK Praha před Duklou a Kladnem. Vítězové druhého kola se tak mohli radovat z vítězství v základní části a měli také nejvýhodnější postavení pro finálové klání, které hostil Hodonín.

Na jihu Moravy pak k žádnému překvapení nedošlo. Muži Dukly Praha získali svůj 59. titul. Stříbro a bronz z předešlého ročníků obhájili Olymp Praha a Univerzita Brno. Ženy USK Praha se v Hodoníně staly historicky nejúspěšnějším týmem naší nejvyšší týmové soutěže, když vybojovaly 29. titul a na čele této statistiky se odpoutaly od Olympu Praha. Na stupně vítězů je doprovodily stříbrné reprezentantky AK Škoda Plzeň a bronzové atletky Dukly Praha.

V mužské soutěži bude letos startovat osm týmů. Loňské medailisty Duklu Praha, Olymp Praha a Univerzitu Brno doplňují ještě A. C. TEPO Kladno, ASK Slavia Praha, AK Škoda Plzeň, SSK Vítkovice a Hvězda Pardubice. Poslední dva týmy byly úspěšné při loňské baráži. Atleti z Ostravy se mezi elitu vrací po roční absenci. Hvězda se pro změnu úspěšně v nejvyšší soutěži zachránila.

Do tohoto ročníku extraligy žen nastupuje pouze sedm družstev. ASK Slavia Praha si sice v loňské baráži vybojovala postup, nicméně účasti v extralize se vzdala a závodí nadále v první národní lize. O republikové týmové medaile tak budou letos usilovat USK Praha, AK Škoda Plzeň, Dukla Praha, A. C. TEPO Kladno, Olymp Brno, Olymp Praha a SSK Vítkovice, jehož atletky jasně dominovaly loňské baráži a stejně jako jejich kolegové z Hvězdy Pardubice tak za sebou mají úspěšnou záchranu v extralize.

Dukla nenechává nic náhodě

Soupiska obhájce mužského titulu je hned pro první kolo nabitá. V sestavě armádního sportovního klubu nechybí taková jména jako Pavel Maslák, Petr Frydrych, Jan Kudlička, Vít Müller, Michal Brož nebo Patrik Šorm. Novými posilami jsou pak například Dominik Záleský či kladivář Patrik Hájek, které doplňují tradiční opory Martin Novák nebo Jan Friš.

Olymp Praha bude jako obvykle spoléhat na všestrannost vícebojařů Adama Sebastiana Helceleta, Jiřího Sýkoru a Jana Doležala. Výrazné bodové zisky se očekávají od dálkaře Radka Jušky nebo v životní formě házejícího diskaře Marka Bárty. Tým ze Stromovky má každoročně silné i sprinty díky Janu Tesařovi, Michalu Desenskému či Janu Jirkovi. Běžeckou oporou je Filip Sasínek.

V širokém kádru Univerzity Brno vynikají zejména výškař Marek Bahník a čtvrtkař překážkář Martin Tuček. Klub z jihomoravské metropole má ve svých řadách také spoustu kvalitních běžců, jako jsou Daniel Kotyza, Jiří Holomáč, David Foller a Tomáš Vystrk. Ve skokanských disciplínách je největší nadějí Ondřej Vodák.

AK Škoda Plzeň spoléhá hlavně na své odchovance v čele s bratry Forejtovi a Jiřím Kubešem. Mladou sestavu doplňují například běžec Jakub Davidík nebo sprinter Daniel Vejražka. Největší hvězdou slávistického výběru je půlkař Filip Šnejdr. Velký výkonnostní progres slibuje pěkné bodové zisky od dálkařů Adama Pekárka a Dana Kováče. Novou akvizicí v týmu červenobílých je běžec Vladimír Marčík.

TEPO Kladno má špičkové zejména vrhače. Na jeho soupisce jsou diskař Tomáš Voňavka, koulaři Ladislav Prášil a David Tupý a kladivář Miroslav Pavlíček. Na dráze by měli být největšími oporami sprinter Matěj Krsek a chodec Vít Hlaváč. Vítkovickou doménou budou sprinty. To může zaručit špičkové duo Zdeněk Stromšík a Ján Volko, které doplňuje ještě Vojtěch Kolarčík. Hvězda Pardubice jistě podrží skokan Jiří Vondráček, vícebojař Ondřej Kopecký a chodec Lukáš Gdula.

Tradičně nabitá sestava USK

Ani ženský obhájce USK Praha nenechává nic náhodě již od začátku soutěže a na soupisce najdeme řadu našich úspěšných reprezentantek, jako jsou Kateřina Cachová, Michaela Hrubá, Romana Maláčová, Amálie Švábíková, Anežka Drahotová, Klára Seidlová, Markéta Červenková nebo Lada Vondrová. Sprinterskou a překážkářskou sílu doplňují ještě Marcela Pírková, Markéta Štolová, Martina Hofmanová nebo Kateřina Dvořáková.

Mladý a ambiciózní tým AK Škody Plzeň potáhnou špičkové čtvrtkařky Tereza Petržilková a Daniela Ledecká ze Slovenska. Bohaté zkušenosti vrhačky Lenky Valešové se jistě také hodí. Dalšími výraznými postavami týmu jsou Linda Suchá, Denisa Majerová, Tereza Hrochová nebo Tereza Jonášová.

Duklu povede velezkušená Zuzana Hejnová. Silnou vrhačkou ekipu potáhnou oštěpařky Irena Gillarová, Petra Andrejsková a Martina Píšová. Na vysoké příčky můžou pomýšlet též čtvrtkařka Nikoleta Jíchová nebo trojskokanka Emma Maštalířová.

PSK Olymp Praha má největší osobnosti v běžkyních Kristiině Mäki a Dianě Mezuliáníkové. Ve sprintech jsou zase oporami mladé závodnice Nikola Bendová a Barbora Šplechtnová. Vítkovice spoléhají na kombinaci zkušenosti v podání Jany Slaninové, Ivety Putalové či Simony Vrzalová a mládí v osobách Báry Sajdokové nebo Venduly Hluché.

Sestavu Olympu Brno zdobí například vynikající slovenská běžkyně Gabriela Gajanová, překážkářka Lucie Koudelová nebo český půlkařský talent Pavla Štoudková. Kladenský tým je zosobněním vrhačské zkušenosti v podobě Elišky Staňkové, Jarmily Jurkovičové či trinidadské reprezentantky Hilenn Jamesové. Tradiční oporou je i tyčkařka Nikola Pöschlová.

Petr Jelínek

Vytisknout