přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

15. května 2013, 13:32

Extraliga na startu

Na úvod je na místě upřesnit titulkovou formulaci. Letošní ročník atletické extraligy totiž již de facto odstartoval minulý týden Velkou cenou města Olomouce, která byla prvním ze sedmi mítinků započítávaných do druhého kola. Jeho bodování se uzavře až koncem srpna závodem v Pardubicích a výsledky se pak sečtou s těmi, jež přinese kolo první.

To se uskuteční v sobotu na Kladně a půjde o klasické utkání celých družstev, tak jak jej známe z minulosti. Upouští se tedy od experimentu z minulých dvou let s hodnocením výkonů podle maďarských tabulek, o výsledku budou znovu rozhodovat výhradně umístění atletů v rámci jednotlivých disciplín a jim odpovídající body pro družstva, jejichž jsou reprezentanty (stejný systém platí i pro druhé kolo ať už výkon v disciplíně atleti předvedou v Olomouci, Pardubicích nebo Táboře). Zároveň také odpadá třetí kolo,kterým bylo mistrovství ČR jednotlivců, jehož výsledy už se nezapočítávají.

Součtem výsledků prvního a druhého kola vzniknou celkové výsledky letošního ročníku extraligy. Nejlepší družstva v obou kategoriích, tedy mužské a ženské, se stanou vítězi extraligy a spolu s dalšími šesti týmy pořadí (poslední přímo sestupuje) a vítězi tří prvoligových skupin se utkají v září v separátním závodu o titul mistra republiky družstev, v němž se bude začínat znovu jakoby od nuly. Zároveň půjde o jakousi baráž pro příští ročník. Osm nejlepších z mistrovského závodu bude startovat v extralize 2014, zbývající dva, stejně jako poslední tým ze základní části extraligy, čeká napřesrok účast v první lize.

Tolik stručně k letošnímu modelu soutěže, která v různých obměnách běží od roku 1956. Mezi muži je jejím nejúspěšnějším účastníkem Dukla Praha, jež vyhrála nejvyšší tuzemskou týmovou soutěž už celkem dvaapadesátkrát, a to včetně loňského ročníku, kdy se stala jak vítězem extraligy, tak i pozdějším republikovým šampionem. Totéž se povedlo i atletkám USK Praha, které tak znovu snížily náskok městského rivala z Olympu, jenž je s 28 prvenstvími historicky nejúspěšnějším klubem v ženské kategorii. USK má po loňském, pátém titulu v řadě, na kontě 18 „zářezů“. Oba obhájci jsou favority svých kategorií i letos, jistého však pochopitelně nemají nic. Duklákům v posledních letech znepříjemňovali život hlavně rivalové z AK Kroměříž, kteří dokonce soutěž třikrát vyhráli, v ženské kategorii byly hodně vidět vedle Vysokoškolaček i atletky obou Olympů, tedy toho brněnského i pražského.

Ačkoliv jde o soutěž týmovou, základními kaménky jsou stejně jako u všech atletických soutěží individuální výkony závodníků. Ty bývají v rámci extraligy tradičně kvalitní, zvláště pokud jsou klání v obdobně příhodných termínech jako to letošní. Pro řadu špičkových závodníků půjde v sobotu o jeden z prvních nebo vůbec premiérový start v sezoně a budou chtít ukázat sobě i ostatním, jak jim vyšla příprava. Úplný seznam hvězd, které se představí v rámci 1. kolo extraligy, bude znám až v pátek večer, kdy se uzavírají přihlášky. Už průběžný stav však dává tušit, že se určitě bude na co dívat. 

Účastníci letošního ročníku extraligy
MUŽI

A. C. TEPO Kladno
Dukla Praha
ASK Slavia Praha
Spartak Praha 4
Hvězd SKP Pardubice
VSK Univerzita Brno
SSK Vítkovice
AK Kroměříž

ŽENY

A. C. TEPO Kladno
PSK Olymp Praha
Univerzitní sportovní klub Praha
Sokol Kolín – atletika
AK ŠKODA Plzeň
Hvězda SKP Pardubice
AK Olymp Brno
SSK Vítkovice

Další informace k extralize najdete v příslušném ZAOSTŘENO NA...

Adam Pražák

Vytisknout