přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

14. května 2008, 02:32

Evropské federace na webu - 2. díl

Před dvěma týdny jsme v této rubrice nakousli téma webů evropských atletických federací. Tentokrát přichází slíbené pokračování, a zároveň dokončení. Jen připomínám, že jde o subjektivní hodnocení prvního dojmu, známkuje se jako ve škole.

Litva
Pobaltská republika si z národních barev vybrala zelenou, nehledejte tedy ani červenou ani žlutou. Neříkám, že by měla být v pozadí jediná barva, ale přeci jen to působí tak nějak fádně a celkově vzhled nepůsobí příliš profesionálně. Obsahová stránka nevypadá zle, aktuality jsou spíš informace na pár řádků a navíc jsou všechny na úvodní straně.
Verdikt: 3

Lotyšsko
Lotyši zvolili jednoduchý, přehledný design, až to skoro vypadá na první pohled, že na stránkách vlastně nic není. Letmý průlet kolonkami však ukazuje, že Lotyši mají stránky vcelku naplněné. Nechybí ani fotogalerie, byť za loňský rok je tam foto ze dvou akcí.
Verdikt: 3

Lichtenštejnsko
Ministát mezi Rakouskem a Švýcarskem má společný svaz atletů a gymnastů. Design je laděný do odstínů oranžové (od žluté po červenou). Poměrně agresivní barvu vyrovnává modrá která je v okolí úvodní stránky a v titulcích článků. Narozdíl od velikostně srovnatelné Andorry tu třeba nenajdete ani rekordy země, alespoň aktuální výsledky tu ale mají.
Verdikt: 3

Lucembursko
Stránky nejmenší země Beneluxu příliš nezaujmou grafickým pojetím. Více barev by snad ani nevadilo, ale odstíny zelené, modré a žluté, které dominují úvodní stránce se zkrátka nekamarádí. Web to však bohatě vyvažuje svou obsahovou stránkou, která si s ničím nezadá s velkými federacemi. Najdete i jednoduché novinky, nebo fotogalerii, servis pro média apod.
Verdikt: 1

(Bývalá jugoslávská republika) Makedonie
Makedonci mají podle všeho jen úvodní stranu. Anebo jim nefunguje jediný odklik z homepage. (Zkusil jsem jich nikolik a pokaždé bez úspěchu.) Ať už to byl aktuální nebo dlouhodobý výpadek, je to vysloveně špatně. I přesto, že na úvodní straně toho mají celkem dost.
Verdikt: 5

Malta
Malťané naladily své stránky do odstínů šedé a trochu "šedě" tak i jejich stránky působí. S aktuálností webu si také příliš nelámou hlavu (poslední "novinka" je z listopadu loňského roku). Nenechte se zmást kolonkou fotogalerie, najdete tam fotky z jediného závodu (rok 2006), i když našince možná potěší, že je to v Brně. Úplně základní informace jako statistiky za roky i výsledky tu jsou.
Verdikt: 3

Monako
Tvůrci stránek rezignovali na aktuální věci jako novinky nebo výsledky (nepočítám-li servis z velkých akcí, i když tu zatím chybí třeba MS v Ósace, o HMS ve Valencii nemluvě). Co mě zaujalo, jsou ale výsledky z her malých států. Nechybí tu ani fotogalerie (nutno ale instalovat program). Grafická úprava webu mě příliš nezaujala.
Verdikt: 3

Černá Hora
Nejmladší evropský stát má jednoduché stránky, vcelku příjemnou grafiku. Jen ten úvodní nápis Athletic Federation of Montenegro vypadá jako špatně oskenovaný obrázek a fotku bych se vzhledem k její kvalitě bál dát i na svůj blog. Základní údaje na stránkách najdete, ale výsledkový servis nikoli. Odkaz na English vede jen na "Not Found".
Verdikt: 4

Nizozemsko
Holandské stránky jsou osvěžením ve strnulém webovém rybníčku. Je příjemné vidět i jiné než kolmé čáry a také barevné ladění je pestré, nikoli však přeplácané. Zajímavé je také členění celého webu na tři části (včetně aktualit): reprezentaci, domácí atlety a běžce. Škoda že na výsledky se musíte proklikat na jiný web, ale možná to má svoje výhody. Chvilku mi také trvalo, než jsem objevil, že na domovskou stránku se lze dostat po kliknutí na vrchní pruhy připomínající dráhy (jinak je tlačítko "home" až úplně vlevo dole).
Verdikt: 1

Norsko
Vcelku vtipně mají vyřešenou úvodní stranu, kde na každého čtenáře přímo svítí hlavní členění termínovka, výsledky, statistika. Ovšem nahlédnete-li do těchto kolonek, najdete často jen soubory v pdf ke stažení... Grafické zpracování je vcelku přívětivé. Norové se také docela činí s aktualitami, ale také oni mají bolístku v podobě "všechny novinky na homepage", takže čtenář roluje dolů a roluje a roluje. Ale zase tu je alespoň základní verze stránek v angličtině.
Verdikt: 2

Polsko
Jednoduché zpracování je vyváženo naplněností a relativní přehledností. Je tu celkem dost aktualit, které ovšem většinou znamenají krátký článek plus soupis vítězů disciplín. Chvíli mi trvalo najít, kam se třeba podívat na výsledky. Neobjevil jsem anglickou verzi. Také galerie byla naposledy aktualizována před drahnou dobou.
Verdikt: 3

Portugalsko
Rozporuplné pocity. Velmi pěknou grafiku, s pěknou strukturou, kazí nepříliš kvalitní fotky. Dostatek naplněných kolonek, ale hledání odkazu na výsledky jsem po 5 minutách vzdal. Vcelku bez problém se dají najít videa, ale fotogalerii nikoli. Otravné je otevírání všech podmenu pouze vlevo (navíc skoro není vidět, že se "něco" otevřelo).
Verdikt: 3

Rumunsko
Značný chaos - tak působí stránky rumunského svazu. Levé menu vypadá jako kdyby bylo aktualizované naposledy vloni na jaře. V hlavní nabídce žádné aktuality, jen výsledky výhradně ke stažení v pdf. Graficky působí jako špatně okopírované staré stránky IAAF.
Verdikt: 4

Rusko
Velmi dobře zpracované stránky a především opravdu propracované. První, které nabízí dvě de facto plnohodnotné verze - anglickou a ruskou. (Mimochodem jako primární se zobrazuje anglická!) Potom lze i odpustit jednoduchost aktualit nebo třeba příliš mnoho různých fontů na jedné stránce.
Verdikt: 1

San Marino
Uvítá vás velice pěkná úvodní strana laděná jak jinak do modrobíla. Jakmile začnete klikat na jednotlivé odkazy, objevíte mouchy. Možná i hejno much. Ale výsledky a podobné věci tu jsou a dokonce i fotogalerie nechybí. Víc od pidizemě asi nemůžeme čekat.
Verdikt: 2

Srbsko
Stránky se momentálně rekonstruují.

Slovensko
Při pohledu na stránky východních sousedů se zcela reálně vkrádá otázka, zda má vůbec cenu mít takové stránky. Působí opravdu jako zjevení i ve srovnání třeba se San Marinem. Před deseti roky by toto bohatě stačilo, ale Internet za tu dobu udělal velký skok. Pokud bych zde nutně hledal nějakou informaci, stáhnul bych si ji ve wordu a excelu (takových dokumentů tu najdete hromady) a rychle prchal pryč.
Verdikt: 4

Slovinsko
Záměna písmenka v tomto případě symbolizuje "vztah" se Slováky. Slovinci dali webu lepší háv, ale výsledek je takřka totožný. Dokumenty výhradně ke stažení (zde dominuje pdf, takže si rezervujte o něco větší disky a více trpělivosti). Drobnou ironií je umístění potrestané atletky za doping na úvodní straně a vlevo dole kolonka "Boj proti dopingu". Ale abych nekřivdil: mají zde vcelku dobře aktualizované novinky.
Verdikt: 3

Španělsko
Graficky Španělé neměli šťastnou ruku. Homepage působí přeplněně - to je způsobeno jednak spoustou barev, ale také natěsnaností textů, které mezi sebou mají jen milimetrové prostory. Jinak má ale web velmi pěknou, logickou strukturu a nechybí zde veškeré kolonky, které by měl nabízet.
Verdikt: 2

Švédsko
Seveřanům lze málo co vytknout. Pěkný přehledný web, nechybí novinky, fotky, videa... Aktuality mají vtipně a přehledně označené datem vydání. Jen bych přeci jen doporučil zrychlení otevírání podmenu, při častém používání to může být otravně zdlouhavé. Je zde základní info v angličtině.
Verdikt: 1

Švýcarsko
Stránky vypadají docela dobře. K článkům běžně dávají fotky. Speciální fotogalerie nebo dokonce videa však nehledejte. Citelněji však postrádám výsledkový servis (tabulky i rekordy tu jsou). Barevná kombinace červené a bílé nepochybně pasuje do národních barev, ale zvolené odstíny jsou moc agresivní a unavují oko čtenáře.
Verdikt: 3

Turecko
Úvodní stránka je velmi efektní, zajímavě, vtipně řešená. Oceňuji zejména, že není třeba nikam rolovat dolů, i když je to možná za cenu jednoho dlouhého podmenu (viz třetí záložka zprava). Na homepage ale najdete všechny důležité hlavní odkazy, vč. foto- i videogalerie (je však patrné že web funguje krátce, takže zatím toho tu tolik není).
Verdikt: 1

Ukrajina
Jednoduché, ale graficky celkem pěkně vyvedené stránky. Vytknul bych to, že výsledky nemají vlastní menu, jsou skryté v kalendáři. Trošku nemají Ukrajinci jasno, jestli mají používat anglickou nebo národní verzi (i když třeba kliknete na ukrajinskou, hodí vás to do anglické a naopak). Úsměvná je úvodní strana anglické verze s reklamou na cestovní kalendář.
Verdikt: 2

Michal Procházka

Vytisknout