přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

30. dubna 2008, 02:02

Evropské federace na webu - 1. díl

Minulý týden jsme si posvítili na to, jak pracují na své „sebeprezentaci“ atleti u nás i ve světě. Tak trochu navazujeme tématem, které má společný jmenovatel www stránky. Zůstaneme-li u matematického přirovnání, v čitateli jsou weby evropských atletických federací.

Jelikož je to téma rozsáhlé, neboť jen několik z padesátky národních svazů starého kontinentu neprovozuje své stránky, hodnotíme první dojem – tedy kritéria jako grafická úprava, přehlednost, aktuálnost apod. Ostatně málokdy lze nevydařené první setkání spravit… A jak už naznačuje titulek, dnes nás čeká první díl, začínáme pěkně od…Andorry. A pro srovnání známkujeme jako ve škole. (Web Českého atletického svazu nebyl a nebude hodnocen.)

Andorra
Pyrenejský ministát mezi Španělskem a Francii se nemá vůbec za co stydět. Stránky jsou zdá se vytvořeny v nějakém jednoduchém programu, ale je vidět, že Andořané o svůj web pečují. Nelze tu čekat aktuální zpravodajství, o výsledky a statistiky se však starají vzorně.
Verdikt: 2

Rakousko
Jižní sousedé mají stránky laděné v národních barvách. Červená, pokud jí je více než bílé,  může na někoho působit agresivně. To je částečně případ rakouského webu, přitom by možná stačily jen trochu méně syté barvy. Vcelku pozitivní zase z počátku je, že na úvodní stránce přehlédnete vše bez rolování a že je menu seřazené (s výjimkou třech logických kolonek) podle abecedy. Také je vidět, že prioritou není aktuální zpravodajství, a to bere Rakušanům stupeň dolů.
Verdikt: 2

Belgie
Unikum patří Belgičanů, vlastně Vlámům a Valonům. Politické rozdělení země zasahuje i do sféry sportu, a tak můžeme hodnotit hned weby dva a já za to dávám stupěn dolů. (Jen vysvětlující poznámka: Královský svaz má dva spoluprezidenty a patrně v jednom sídle provozuje dva weby.) A každý kdo uvidí obě stránky váhá, které jsou méně špatné. Obě stránky „zaujmou“ nejednotným (vnitřně), nepřehledným designem, frankofonní verze je sice o něco méně aktualizovaná, zato zase méně přeplácaná.
Verdikt: 4

Bělorusko
Výsledkově úspěšní Bělorusové spustili web teprve nedávno, přesto není důvod je šetřit. Před pěti roky už bylo pozdě. Celkově jsou stránky viditelně dobře vystavěné, jako jedni z mála se alespoň pokoušejí o anglickou verzi (byť zatím téměř zeje prázdnotou). Barevné ladění je při vší úctě trochu „vyblité“, aktualitám by snad slušely kratší tituly, a to nejen proto, že ne každý dnes rychle louská azbuku. Než dojedete nakonec stránky, abyste viděli odkazy vlevo, vyrostete. A to se nyní zatím nic moc v atletickém světě neděje.
Verdikt: 3

Bulharsko
Stránky působí jako ne úplně povedený upgrade nějaké předešlé verze. To se odhalí kliknutím např. na výsledky. Jejich formulář je vskutku archaický a ve sronání s designem okrajů je to skutečná pěst na oko. Jinak jde o web, kde se vůbec nevyskytují aktuality. Na druhou stranu celkem vtipně a dost možná prakticky vzhledem k domácí sezóně působí panel s aktuálním počasím ve vybraných bulharských městech.
Verdikt: 4

Chorvatsko
Tyto stránky patří mezi ty, které zřejmě nejsou tak špatné obsahově, ale orientovat se v nich napoprvé není snadné. V úvodním menu najdete všechny aktuality z letošního roku a byť jsou to jen jakési perexy (krátká shrnutí), dovede si asi čtenář představit, jak je seznam dlouhý. Nepříliš čtenářsky šťastné je temnější barevné ladění, ale někomu se to líbit může… Od čtyřky je zachránila snaha o novinky v angličtině.
Verdikt: 3

Dánsko
Web zaujme interaktivními obrázky na homepage, ovšem dojem sráží „nic moc“ kvalita fotografií, jinak jsou stránky celkem přehledné, jen zas to zbytečné rolování (proč všichni cpou za každou cenu vše na úvodní stranu?). Barevné ladění nezaujme, ani neurazí.
Verdikt: 3

Estonsko
Méně je někdy více. Tak by se daly parafrázovat stránky jednoho z nejmenších svazů. Estonci připravili jednoduchou grafiku a nenásilné barevné ladění, všechny odkliky mají v levém menu. Relativně aktualizují zpravodajství, i když se sezóna pořádně nerozběhla. Ovšem fotku na jejich stránkách podle všeho nenajdete, kromě úvodní mizerné koláže.
Verdikt: 3

Finsko
Bezvadné stránky. Klikal jsem celkem vytrvale, ale úvodní dojem mají u mě Finové zkrátka na výbornou, vypíchl bych jasné vyznačení menu, ve kterém se právě nalézáte. Aktuální, přehledné, barevně čisté, stránka je pěkně uzavřená, takže nemáte pocit, že se topíte, když rolujete dolů. A první relativně propracovaná verze v angličtině (byť samozřejmě ne stoprocentní).
Verdikt: 1

Francie
Země galského kohouta se vcelku vytáhla. Na první dojem si stránky s ničím nezadají s velkými informačními portály. Při první návštěvě může být problém z orientací, ale to bohatě vynahradí obsah i aktuálnost stránek. (Ne)překvapí tak snad jen to, že nějak zapomněli na (byť základní) anglickou verzi.
Verdikt: 1

Německo
V souboji velkých zemí nezůstávají Němci pozadu. Aktuálnost, včetně zvukových a video nahrávek, plus přehlednost - to vše je na vysoké úrovni. Jediné, co by zasloužilo vylepšit k prvnímu dojmu, jsou fotky, které zatím plní spíše roli ilustračních.
Verdikt: 1

Velká Británie
Z nepochopitelného důvodu nemají na stránkách aktuální výsledky (nebo velmi dobře schované), problém se ukázal v zimě mimo jiné při vícebojařském mezistátku. Podobně jako Rakušané mají seřazené menu podle abecedy, jestli to je pro uživatele výhodné – snad ze začátku, při prvních návštěvách. Jinak ale stránky vypadají graficky ok, i když s fotkami se tu také příliš netrápí.
Verdikt: 2

Řecko
Nejdřív vás uvítá intro, které můžete přeskočit. Ovšem jenom do řecké verze, ta anglická má jen ikonku a odklik na „The page cannot be displayed“. Bohužel v podobně nefunkčním stavu jsou i odkazy v hlavním menu. Raději tak skočte na jinou stránku, záložka odkazy je i v latince (links) a funguje. Přitom nápad s různými odstíny modré není špatný. Modrá je prostě dobrá, ale jen ona nestačí.
Verdikt: 4

Maďarsko
Jednoduché, vcelku přehledné – to platí pro maďarský svaz. Jen to bílé pozadí, zde by se přímo nabízel slabý odstín zelené (nebo i červené). Škoda. A pak jsem až po několika desítkách vteřin našel menu, a pozor, je vlevo  i nahoře. Příliš světle šedý font zkrátka není výhrou.
Verdikt: 3

Irsko
Zelený ostrov dává na svých stránkách jasně najevo, která ze dvou barev je jim milejší. Přeci jen si však myslím, že stránkám by prospěl trochu sytější odstín zelené. Ale to je jen jedna z mála pih na kráse stránek. Jinak působí vcelku vyváženě. To, že se minimálně pracuje s fotkami, nebo ve výsledku mdle, je asi největší nemocí webů federací.
Verdikt: 2

Island
Už to tu také padlo. V jednoduchosti je krása. Z tohoto pohledu se s tím Islanďané vypořádali na výbornou. Ale přeci jen, i uživatel relativně malé atletické země snad chce trochu víc než vcelku stránku působící jako informacemi nabitý „blog“. Plus však mají ostrované za základní verzi v angličtině a videa, mínus za fotky.
Verdikt: 2

Itálie
Velká země, informacemi našlápnutý web. Jenže… Barevný design působí zbytečně moc kontrastně, stálo by snad za to jej trochu zmírnit, zjemnit. Úplnou tragédií je řazení zpráv. Je bezva, že velké akce jsou na začátku, ovšem zkuste si třeba najít zprávu z dnešního dne (Nápověda: rolujte takřka na samý konec stránky). „Fotky“ v článcích už ani nekomentuji.
Verdikt: 3

Izrael
Borec na konec výčtu pro celý tento týden je židovský stát. Mám základní znalosti azbuky, ve spoustě řečí se dá dost odhadnout, ovšem hebrejština... Naštěstí je diktát všemocné angličtiny takový, že když najedete na jakýkoli odkaz, ukáže se vám úplně dole v prohlížeči jeho anglický popis. Takže v případě Izraele vcelku bez problému najdete vše co potřebujete - aktuality, výsledky atd. Zjistíte například, jak pěkně pracují s fotkami a i videa po chvíli pátrání najdete. Stránky zkrátka působí profesionálně a hodně zajímavě, včetně grafiky. A i když nerozumíte ani slovo, můžete se u nich pěkně pobavit.
Verdikt: 1

Pokračování příště.

Michal Procházka

Vytisknout