přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. září 2013, 11:48

Evropa za rok, ale i za dveřmi

Psát cokoliv o evropském šampionátu 2014 téměř rok před vypuknutím soutěží, navíc v natolik aktuální rubrice jako je Téma týdne, může leckomu přijít jako podivnost, ne-li totální nesmysl. Jak se však přesvědčíte na následujících řádkách, zas tak pomýlený nápad to není.

Historicky 22. evropský šampionát v atletice se bude konat od 12. do 17. srpna 2014 ve švýcarském Curychu, přičemž až na chůzi a maratony se soutěže uskuteční na stadionu Letzigrund, který mimo jiné hostí Weltklasse, podle názoru mnohých jeden z nejlepších mítinků na světě. O organizaci mistrovství se pak starají v jádru titíž pořadatelé jako o pravidelně vyprodaný mítink a jejich ambicí je, aby kapacitu stadionu (30000 mínus média, VIP, místa pro členy výprav ...) zcela zaplnili po všech šest soutěžních dnů. „Posledním skutečně vyprodaným evropským šampionátem byl ten v Praze 1978, my chceme být tím dalším,“ prohlašuje výkonný ředitel Patrick Magyar. 

Aby se jeho vize naplnila, stojí před organizátory úkol prodat veřejnosti úhrnem zhruba 120 tisíc vstupenek. „Už v tuto chvíli jich je pryč přibližně čtvrtina, tedy šestkrát více než bylo ve stejné době prodáno při předminulém šampionátu v Barceloně, k němuž máme příslušná data,“  upozorňuje Magyar s tím, že zvýhodněné balíčky na celý týden budou k dispozici pouze do konce září. Po vypršení této lhůty se budou prodávat již jen vstupenky na jednotlivé dny. První důvod, proč zpozornět, pokud jste zvažovali zpestřit si příští léto vrcholnou atletikou.

Dlouhé váhání by se vám nemuselo vyplatit ani v případě, pokud byste se chtěli na šampionát podívat třeba jen na den či dva. Pro prodej do zahraničí je sice přednostně vyblokována suma pěti tisíc vstupenek na každý den, ta však bude platit jen do té doby, než se vyčerpá objem lístků pro Švýcarsko. Pakliže se tak stane, pomyslná hráz padne a lístky budou k dispozici pro kohokoliv až do úplného naplnění kapacity stadionu.

Příliš otálet byste neměli ani s ubytováním. Už proto, že Curych jako takový příliš mnoha velkými hotely nedisponuje, o čemž svědčí i fakt, že jen pro potřeby šampionátu – tedy na ubytování výprav, rozhodčích, médií apod. – jich bylo zablokováno celkem 24. K tomu si připočtěte fakt, že se šampionát uskuteční v hlavní turistické sezoně. „Místní hostely a ubytovny jsme zaplnili snad úplně všechny našimi dobrovolníky,“ říká Magyar a v této souvislosti upozorňuje na zajímavou alternativu: „vzhledem k tomu, že naše země opravdu hodně dbá na ochranu životního prostředí, neměli jsme v podstatě ani jinou možnost, než uzavřít velkou dohodu s veřejnými dopravci, díky které bude každá vstupenka opravňovat k bezplatné přepravě ze sebevzdálenějšího koutu Švýcarska na závody a zpět.“   Jinými slovy, návštěvu atletiky tak lze spojit s jinou turistickou aktivitou ve Švýcarsku, aniž byste se museli obávat, že vás samotná přeprava po zemi zruinuje.

Využít místní dopravu místo automobilu se vyplatí, i pokud byste měli zázemí přímo v Curychu nebo jeho nedalekém okolí. Stadion je totiž poměrně těsně obemknut okolní zástavbou a s volnými parkovacími plochami v jeho blízkosti to je dosti „na štíru“. „K dispozici je tak padesát míst na parkování,“ odhaduje situace znalý Magyar. Vzhledem k očekávané návštěvnosti akce číslo skutečně zanedbatelné. A dodejme, že místní veřejná doprava výrazně převyšuje tu automobilovou i co do rychlosti, zejména ve špičkách se totiž hlavní tahy v Curychu proměňují v jednu dlouhou kolonu jen velmi pomalu popojíždějících aut.

Potud praktické informace pro ty, kdo zvažují osobní přítomnost na šampionátu, nyní již něco k tomu, na co se mohou těšit. Vedle nepochybně skvělé atletiky s (doufejme) řadou skvělých českých výkonů a vynikající atmosférou, třeba na bohatý doprovodný program jak na stadionu, tak v ulicích Curychu. Počítá se s koncerty a také nočními projekcemi na zdi budov v centru města, pro které bude sestříháno to nejpodstatnější, co se daný den událo. Výjimečnou událostí pak jistě bude maraton, a to jak z diváckého tak sportovního hlediska. Z diváckého proto, že trať je vymezena v samém srdci města a skýtá tak příležitost shlédnout vedle závodu i zdejší turistické pamětihodnosti, pro sportovce zase bude trochu nezvyklé, že se na každém z cca desetikilometrovém okruhu setkají s jedním pořádně dlouhým a prudkým stoupáním. „Vedlo nás k tomu několik důvodů. Mezi ty hlavní patří fakt, že jinak to ve středu města udělat v podstatě nelze, aniž by se zcela zhroutil místní dopravní systém, a pak také to, že nám záměrně nejde o dosažený čas, ale čistě o soupeření běžců,“ vysvětluje Magyar. Poukazuje tak na skutečnost, že výkon evropských běžců bude v porovnání s těmi africkými, kteří je běhají při městských závodech po celém světě, vždy výrazně slabší. „Tomuto srovnávání se chceme vyhnout. Neradi bychom, aby na výkon evropských šampionů bylo kvůli tomu pohlíženo s nějakými úsměšky,“  dodává šéf organizačního výboru ME 2014. 

 

Adam Pražák

Vytisknout