přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

25. srpna 2022, 11:24

Dvaadvacítky premiérově v Brně

O nadcházejícím víkendu proběhne v jihomoravské metropoli mistrovství České republiky mužů a žen do 23 let. Na startu bude hned několik atletů a atletek, kteří nás reprezentovali na nedávném evropském šampionátu v Mnichově.

Domácí republikový šampionát kategorie do 23 let se koná od roku 2002. Letos se tak uskuteční po jedenadvacáté. Vůbec poprvé bude jeho hostitelem Brno. Na tomto mistrovství mohou startovat i závodníci mladších kategorií, a tak budeme mít možnost vidět i některé atlety a atletky, kteří nás úspěšně reprezentovali na mistrovství Evropy do 18 let v Jeruzalémě a juniorském světovém šampionátu v Cali. Když k tomu přičteme pětici jmen, která se představila na mistrovství Evropy dospělých v Mnichově, o kvalitu by mělo být postaráno.

Velká pozornost bude jistě upřena do výškařského sektoru, kde bude jasným favoritem na titul úřadující evropský šampion této kategorie z loňského ME v Tallinnu Jan Štefela. Ten loni přímo šokoval ziskem kontinentálního titulu do 23 let a o velké překvapení se postaral i na letošním mistrovství Evropy v Mnichově, kde si v kvalifikaci vyrovnal úspěšným skokem na 221 centimetrech venkovní osobní rekord a v deštivém finále si vyskákal skvělé sedmé místo. V Brně by rád útočil na vylepšení svého kariérního maxima, a to i toho absolutního, které má hodnotu 224 centimetrů a je z letošní halové sezóny.

Zajímavou konfrontaci můžeme očekávat v závodě mužů na 800 metrů, kde se proti sobě utkají držitel juniorského národního rekordu Jakub Davidík a čerstvý dorostenecký národní rekordman a evropský šampion této kategorie Jakub Dudycha. Davidík už letos závodí prvním rokem za muže a na mistrovství Evropy do Mnichova se mu bohužel nepodařilo kvalifikovat, a tak je pro něj vrcholem závěru sezóny právě MČR v Brně. Dudycha ukázal na mistrovství světa v Cali, že umí potrápit i starší soupeře, a tak bude jistě Davidíkovi minimálně vyrovnaným soupeřem. Do tohoto duelu by rád promluvil také další spolufavorit Daniel Kotyza.

Čtvrtkař Tadeáš Plaček se letos nachází v životní formě. Už v hale byl členem finálové české štafety na HMS v Bělehradě a ve vynikajících výkonech pokračoval i pod otevřeným nebem. Skvěle zazávodil na mistrovství světa juniorů v Cali, kde si zaběhl nový osobní rekord 46.56 a postoupil v nabité konkurenci do semifinále. Byl také tahoune čtvrtkařské štafety. V Brně by mu měl být největším rivalem Tomáš Nevole, který už také umí čtvrtku pod 47 vteřin. V závodě žen na 400 metrů se můžeme těšit na dorosteneckou vicemistryni Evropy Lurdes Glorii Manuel.

Na dvoustovce zaklekne do bloků stříbrný z loňského MEJ v Tallinnu Eduard Kubelík, jenž má i čerstvé zkušenosti z nedávného mistrovství Evropy v Mnichově, kde měl možnost poměřit síly s evropskou špičkou mezi dospělými. Velkou hrozbou pro něj ovšem bude ve vynikající formě závodící Ondřej Macík, jenž se letos dokázal zlepšit už na 20.79. Mezi ženami pak otestuje svou rychlost Nikoleta Jíchová, která má za sebou úspěšné vystoupení v Mnichově na čtvrtce překážek, kde obsadila parádní jedenácté místo. Mezi další kandidátky na cenné kovy patří Natálie Kožuškaničová (členka štafety na 4x100 metrů v Mnichově) a Barbora Šplechtnová.

Také řada dalších disciplín slibuje zajímavou podívanou. V běhu na 3000 metrů překážek bude startovat spoludržitel českého juniorského rekordu a finalista MSJ v Cali Tomáš Habarta, proti němuž nastoupí další borec s osobním rekordem hluboko pod devět minut Martin Kováčech. Linda Suchá se pokusí o zlatý double v dálce a trojskoku a zejména v druhé disciplíně bude jistě proti Emma Maštalířová. Stovka překážek láká na duel Terezy Eleny Šínové s Markétou Štolovou. Na čtvrtce překážek se pak dají očekávat rychlé časy od tria Zuzana Cymbálová, Ester Bendová a Barbora Veselá. V tyči se pokusí dorostenecký národní rekordman Ladislav Sedláček potrápit stříbrného z MČR dospělých Filipa Bartoňka a v kouli uvidíme devátou z MSJ Katrin Brzyszkowskou.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout