přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

23. června 2008, 19:06

Dvaadvacítka pro juniorský svět

O víkendu se uzavřela možnost nominovat se na mistrovství světa juniorů, start si podle všeho zajistilo 22 atletů a atletek. Je tedy na místě zrekapitulovat si sestavu, která se hned po domácím mistrovství dospělých sbalí a vydá se sever do polské Bydhoště. Také je na místě ptát se, kolik z loňských účastníků MS dorostenců dokázalo zvednout svou výkonnost na úroveň, aby mohli zápolit o kategorii výš.

Sprinterský šok?
Na první pohled to vypadá, že jsme sprinterská velmoc, protože na MSJ bychom mohli poslat tři stovkaře a šest dvoustovkařů. Jména Zich, Říčař, Maslák, Šťastný o sobě dala vědět již dříve, asi málokdo však přeci jen čekal, že všichni splní limit. A to k nim nově přibyl Faist a vícebojař Hedvičák. Pojďme se na nominovanou čtveřici, v níž jsou tři teprve dorostenci, podívat trochu podrobněji.

Nejdéle na sebe upozorňuje Václav Zich. Atlet Chodova u Karlových Varů na loňském MS dorostu v Ostravě hned v rozběhu vytvořil na 100 m český rekord 10.65. Poté už čas nezopakoval ani v jednom z dalších třech kol, ovšem ve finále doběhl na vynikajícím šestém místě. K němu přidal ještě semifinálovou účast na jeho méně oblíbené dvojnásobné trati, přeci jen na něj dolehla únava. Trochu paradoxně pojede svěřenec trenérů Dočkala a Konopa do Polska na začátku července právě na tuto trať a to dokonce v pozici dvojka – i když ta má, vzhledem k tomu že je ze šesti limitářů, velkou váhu. Ostatně 21.36 z pražské Julisky je osobní rekord, stejně jako na stovce 10.59 ze Sušice, což jak už bylo naznačeno, stačilo na nepostupové třetí místo za dorostenci Říčařem a Maslákem.

„První“ z dorostenců Martin Říčař, reprezentoval rovněž na MS17. Na stovce však skončil hned v rozběhu, na 200 m postoupil stejně jako Zich „jen“ do semifinále. Že jeho forma jde nahoru, naznačil již v hale, poté se venku dostal osobním rekordem 21.46 na 2. pozici, ze které však spadl až na konečnou 5. Do nominace se sprinter českobudějovické Čéčovy vrátil s parádou, na stovce vytvořil při poslední šanci na MČR nový český rekord 10.52 a vyšachoval Zicha.

Kapitolou sama pro sebe je další „ještě“ dorostenec Pavel Maslák, druhý nominovaný na stovce časem 10.58 z Třince (na sklonku května se jednalo o nový český rekord). Havířovský odchovanec zatím zlepšuje svou rychlost, v budoucnu se hodlá věnovat čtvrtce s překážkami. Podle všeho je to dobrá volba, vždyť dokázal prosvištět (zatím jen) dorosteneckou třístovku za 36.96, jen desetinku za českým rekordem. A na hladkých 400 metrů (na kterých nyní moc netrénuje) nové národní maximum zaběhl – 47.60, bude tak i důležitým stavebním kamenem štafety 4x 400 m. Nezdar z MS v Ostravě (400 m – rozběh) je, zdá se, zapomenut.

Čtvrtým do sprinterské party je do třetice dorostenec Lukáš Šťastný, který svou dvoustovkou 21.26 na pražské Julisce přepsal tabulky své kategorie a katapultoval se do čela „rankingu“ pro MSJ. Svěřenec Tomáše Dvořáka na sebe upozornil stejným rekordním kouskem (21.92) již v hale. Rychlostní připravenost potvrdil osobákem na stovce při MČR (10.73) a zaskočit může i v dlouhé štafetě, svou snad druhou čtvrtku v životě proměnil v čas 48.65.

Excelentní překážkáři
U sprintů ještě zůstaneme. Zdá se, že není náhodou, že budeme mít tři stovkaře překážkáře na OH. Roste totiž i kvalitní budoucnost – start mají zajištěni Kavka, Mazáč, Rajmová, Ogrodníková. Posledně jmenovaná podle všeho nepřidá k sedmiboji a oštěpu třetí disciplínu, i tak je start trojice velmi potěšitelný.

Souboje Martina Mazáče a Tomáše Kavky bezpochyby přispěly k výborným výkonům obou, ostatně limit zaběhli oba v jediném závodě při soutěži družstev. Zatímco pro Kavku ze Slavie bude Bydhošť první větší reprezentační zkušeností (již loni byl junior, takže nemohl startovat v Ostravě), uherskohradišťský Mazáč má za sebou vynikajicí představeni na domácím dorosteneckém MS, kde se probil až do finále, kde skončil osmý. Osobní rekord 13.88 z tamního rozběhu už dokázal na setinu zopakovat na vyšších překážkách na víkendovém MČR na Slavii. Kavka zatím na prolomení 14 vteřin čeká, OR má hodnotu právě této hranice.

Splněné limity Nikol Ogrodníkové a Kateřiny Rajmové vzešly rovněž ze vzájemného souboje, byť to bylo na poslední šanci. Vítkovická vícebojařka Ogrodníková s úsměvem ve tváři potvrdila, že nehodlá dále tříštit síly a že jí „bude stačit“ sedmiboj (překážky za 13.83 by se jí měly velice hodit) a jako sólodisciplína „jen“ její parádní oštěp. Naproti tomu pro Rajmovou to byl menší šok, protože udělala veliký výkonnostní skok a osobák posunul takřka o 3 desetiny už pod 14 vteřin (13.96). Také pro táborskou sprinterku to bude první světové klání.

Čtvrtkařská štafeta a související
Čtvrtka stojí na pomezí sprintu a středních tratí. Je určitě dobré, že v Bydhošti bude na startu nejen novopečený český rekordman Petr Vaněk (46.90), ale také štafeta 4 x 400 m. O Pavlu Maslákovi (47.60) tu již byla řeč, Tomáš Krupka se do čtveřice protlačil obřím, takřka vteřinovým zlepšením osobáku při MČR (48.34) a Martin Hrstka (48.1) na sebe upozorňuje především osmistovkou, a to již od svého žákovského českého rekordu. Mezinárodní premiéru zažil na loni v Hengelu, z rozběhu postoupil v OR (1:49.39), v semifinále vypadl. Letos dokázal své maximum posunout o vteřinu na výborných 1:49.29, když na extralize zametl se staršímu a zkušenějšími. Pro Petra Vaňka je to již druhé juniorské MS, v Pekingu před dvěma roky ještě jako dorostenec skončil v rozběhu, ač předvedl lepší čas (47.98) než loni na MEJ v Hengelu, kde byla pro něj konečná semifinále (48.59), v rozběhu zaběhl 48.37. Pátým do party je Petr Langmaier, který si rovněž vytvořil osobákna MČR (48.42).

Vytvralecké disciplíny - dvě stýplařky
Běžce vytrvalce zastupují pouze dvě dámy, Martina Bařinová i Lucie Sekanová budou reprezentovat na třech kilometrech s překážkami a příkopem. K nominaci bylo třeba českého rekordu, lepšího času dosáhla Bařinová (10:17.86), Sekanová zatím v souboji na dálku zaostala o 2 vteřiny (10:19.62). Loňská dorostenka Bařinová okusila atmosféru MS v Ostravě, kde zvládla dvojku steeplechase na 12. místě za 6:40.71. Pro o rok starší Sekanovou to bude premiére na velké akci.

„Všestranné“
Kateřina Cachová
, dorostenecká mistryně světa v sedmiboji a Nikol Ogrodníková, bronzová medailistka z loňského ME mezi staršími juniorkami - obě všestranné vítkovické atletky podle očekávání splnily limity na MSJ, (5702 bodů, resp. 5403 b). Svěřenkyně Aleše Dudy Ogrodníková k tomu přidala zmiňované překážky a také oštěp (52.03), v němž ji v sektoru podpoří poprvé reprezentující zlínská Barbora Svozilová (50.03). Cachová si vytvořila i osobní rekord v dálce, do které se také nominovala, pak ale přišlo zranění a její start v Bydhošti je vážně ohrožen. Do Polska by se v tom případě podívala další tréninkové kolegyně za skupiny Michala Buzka Lucie Ondraschková, která také o bodík překonala požadovaných 5200 a prozatím držela Černého Petra.

Samé „technické“ dívky a jen dva chlapci
Zatímco chlapci plnili nominaci v disciplínách na ovále, a čestné výjimky tak tvoří nováček v reprezentaci koulař Petr Novotný (19.10) a 12. oštěpař MS sedmnáctek Jakub Vadlejch (letos těžším oštěpem 71.11), u dívek je tomu téměř naopak. Kolínská kladivářka Kateřina Šafránková, juniorská vicemistryně Evropy, která letos pokořila dokonce i absolutní český rekord (68.26), by navíc měla patřit k adeptům cenného kovu i ve světové konkurenci. V sektoru ji doprovodí novicka z Pardubic Tereza Králová (59.43), a první šanci předvést se na světovém fóru bude mít i diskařka turnovská Kateřina Klausová (49.04). Talentovaná výškařka Magdalena Nová překonávala loni žákovský rekord jak na běžícím pásu, výkonnostní růst se ale v úvodu sezóny zadrhl. Lovosická atletka, která v loni konkurenci dorostenek vybojovala 9. místo, se nakonec chytla v ten pravý moment a když už v to ani sama nevěřila, zdolala na MČR 182 cm, přesně hodnotu limitu pro MSJ.

Michal Procházka

Vytisknout