přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

21. června 2022, 13:16

Domácí špička zamíří do Hodonína

Vrchol domácí atletické sezóny se nezadržitelně blíží. Ve dnech 24. a 25. června se v Hodoníně uskuteční mistrovství České republiky mužů a žen, kde budou naši nejlepší atleti usilovat nejen o republikové tituly, ale také o účast na letošních mezinárodních vrcholech.

Hod oštěpem je výstavní disciplínou české atletiky a obě mistrovská klání by měla patřit ke klenotům nadcházejícího šampionátu. V soutěži žen se můžeme těšit na duel mezi světovou rekordmankou Barborou Špotákovou a vicemistryní Evropy Nikolou Ogrodníkovou. Špotáková si na nedávném mítinku Diamantové ligy vylepšila své sezónní maximum na 60.35 a na jihu Moravy bude útočit už na patnáctý titul. To jí však bude chtít znepříjemnit právě dvojnásobná mistryně Ogrodníková. Ta zatím letos hodila nejdále v německém Offenburgu, kde zaznamenala letošní nejlepší český výkon 62.80. Bilance vzájemných duelů je zatím vyrovnaná 1:1.

Ve startovní listině mužského oštěpu figurují jména obou olympijských medailistů z Tokia. Stříbrný Jakub Vadlejch se letos nachází ve skvělé formě. Hned v úvodu sezóny dokázal na mítinku Diamantové ligy v Dauhá poprvé v kariéře přehodit 90 metrů, když poslal své náčiní na 90.88. Bronzový Veselý zatím letos čeká na svůj první osmdesátimetrový hod, který snad konečně přijde v Hodoníně. Oba borci mají po pěti mistrovských titulech. Na osmdesátku jistě pomýšlí také Martin Konečný, jenž se v této sezóně dokázal zlepšit už na 79.86.

Skutečně nabitá bude mužská čtvrtka, kde dojde k zajímavé konfrontaci mezi tréninkovými parťáky ze skupiny Dalibora Kupky Patrikem Šormem a Pavlem Maslákem. První jmenovaný prožívá skvělé období. Na halovém mistrovství světa v Bělehradě si doběhl pro páté místo a minulý týden zvítězil na mítinku Kladno hází v čase 45.78. Maslák se oproti tomu potýkal se svalovým zraněním a svůj letošní první start si odbyl na nedávném druhém extraligovém kole, kde překvapil pěkným výkonem 46.35. Své slovo do pranice chce říct také obhájce posledních dvou titulů Matěj Krsek se sezónním maximem 46.34. Kromě medailí budou navíc ve hře také místa ve štafetě pro světový šampionát v Eugene, kde má naše sestava účast zajištěnou. O místo v týmu se budou chtít poprat Michal Desenský, Tadeáš Plaček nebo zkušený Jan Tesař.

Neméně zajímavý bude závod žen na 400 metrů. Hlavní favoritkou je mistryně Evropy do 23 let Lada Vondrová, která letos už stlačila svůj čas pod 52 vteřin, když na mítinku v Kladně zaběhla 51.57. Mistrovský titul bude obhajovat stříbrný z Tallinnu Barbora Malíková. Nejvyšší ambice má také Tereza Petržilková. Svěřenkyně trenéra Jana Hanzla se už v hale blýskla osobákem 52.64 a pod otevřeným nebem letos už zvládla čtvrtku za 52.77.

Halový mistr Evropy a český rekordman ve vrhu koulí Tomáš Staněk letos pod otevřeným nebem ještě nestartoval. Na vině byly zdravotní problémy, kvůli kterým musel vstup do letní sezóny odkládat. V Hodoníně už by snad chybět neměl a rád by zde otestoval svou formu před oběma vrcholy, na které už se kvalifikoval. Doma má už pět mistrovských titulů. Ještě o jedno zlato více má pak jeho tréninková kolegyně Markéta Červenková, která je jasnou favoritkou závodu koulařek.

Dálkař Radek Juška se v této sezóně opět prezentuje osmimetrovou formou. Tuto hranici v jejím průběhu překonal hned třikrát. Z toho byl jeden výkon větrný. Na Zlaté tretře v Ostravě zatím zaznamenal svůj nejlepší skok 811 centimetrů. Krátce nato vyhrál Memoriál Josefa Odložila za 801 centimetrů. Radek bude usilovat o svůj sedmý titul. Na nejvyšším stupínku na MČR chyběl od roku 2014 pouze jednou, a to v sezóně 2016, kdy na šampionátu nestartoval.

Další disciplínou, která má jasného favorita, je mužská stodesítka překážek, kde zaklekne do bloků další český rekordman Petr Svoboda. Také jemu se letos zatím daří. Zazářil zejména vítězstvím na Memoriálu Josefa Odložila v letošním národním maximu 13.47. Nedávno vyhrál také mítink v Bernu, kde si v protivětru poradil s tratí za 13.52. Petrovi však rostou zdatní nástupci, ať už se jedná o Davida Rybu, jenž se letos zlepšil už na 13.86 nebo juniorského národního rekordmana Štěpána Schuberta.

Atraktivní budou jistě i čtvrtky překážek. Na té mužské se pokusí získat svůj pátý titul semifinalista olympiády v Tokiu Vít Müller. Ten běžel letos zatím nejlépe 49.63, ale rozhodně nemá nic jistého. Potrápit ho bude chtít Martin Tuček, jenž se v této sezóně konečně dočkal prolomení hranice 50 vteřin. Na extralize v Ostravě dokonce Müllera v přímém souboji porazil v osobním rekordu 49.97. Následně ovládl i druhé extraligové kolo za 49.99. V závodě žen na 400 metrů překážek by měla dominovat Nikoleta Jíchová. Svěřenkyně trenéra Jindřicha Šimánka letos zatím posunula svůj osobní rekord už na 55.73, čímž se stala třetí nejrychlejší ženou české historie za Zuzanou Hejnovou a Denisou Helceletovou. Nikoleta už se kvalifikovala na mistrovství Evropy v Mnichově a v Hodoníně by ráda zaběhla také ostrý limit pro start na MS v Eugene, jehož hodnota je 55.40.

Podobnou ambici má také mílař Filip Sasínek, jenž je jakožto odchovanec hodonínské atletiky tváří celého šampionátu. Filip letos běžel zatím nejrychleji 3:36.22 a ostrý limit pro Eugene je stanoven na 3:35, což by pro něj znamenalo vylepšení osobního rekordu. Rychlý závod by mohl sedět také Janu Frišovi, jenž už se v této sezóně dostal pod 3:40. Jen necelá vteřina pak chybí k dosažené této mety dalšímu spolufavoritovi Nico Bokketovi.

Půlkař Filip Šnejdr získal loni mistrovský titul v novém rekordu mistrovství 1:46.33. Letos měl pomalejší rozjezd do sezóny, nicméně minulý týden v Kladně zaznamenal 1:46.28, což mu dodalo dostatečné sebevědomí k obhajobě titulu. Proti bude jistě čtvrtý z loňského mistrovství světa juniorů v Nairobi Jakub Davidík, jenž v Keni zaběhl časem 1:46.07 národní historické maximum této kategorie a hluboko pod 1:47 má běženo i letos. Podobně na tom je též Tomáš Vystrk. Brněnský běžec si před několika týdny vylepšil osobák na 1:46.40 a na mistrovské závody se umí vždy skvěle připravit.

Jan Jirka ovládl loni na MČR ve Zlíně dvoustovku v novém národním rekordu 20.45 a sebral tak historický zápis Pavlu Maslákovi. Daří se mu i v této sezóně, o čemž svědčí i čas 20.63. Jan tak může zatím stále reálně pomýšlet na účast v Eugene i Mnichově. Pod 21 se letos dostali už také Jiří Polák a Tomáš Němejc. Rovných 21 vteřin zaběhl stříbrný z MEJ v Tallinnu Eduard Kubelík. Na ženské dvoustovce jsou hlavními favoritkami vedoucí žena letošních tabulek Martina Hofmanová a Nikola Bendová.

Velkou favoritkou závodu tyčkařek bude úřadující mistryně Evropy do 23 let Amálie Švábíková. Ta se od podzimu připravuje pod vedením Štěpána Janáčka a vzájemná spolupráce nese ovoce. Zazávodila si na HMS v Bělehradě a na Zlaté tretře v Ostravě si posunula hodnotu absolutního kariérního maxima na 460 centimetrů. V Hodoníně bude útočit na třetí zlato z MČR mezi dospělými a chtěla by také posílit své postavení ve světovém rankingu. Účast na mistrovství Evropy v Mnichově už má zajištěnou. Z celého startovního pole by ji mohla zdatně sekundovat snad jen Zuzana Pražáková, která si letos skočila osobák 440 centimetrů, a ten ji vyhoupl na sedmou příčku českých historických tabulek.

V soutěži tyčkařů bude bojovat už o čtrnáctý titul český rekordman Jan Kudlička. Letos to však bude mít ještě složitější než v minulých letech. Jeho sérii chtějí už několikátou sezónu po sobě přerušit Matěj Ščerba s Danem Bártou, kteří se momentálně s výkonem 552 centimetrů dělí o čelo průběžných národních tabulek.

Domácí šampionát bude velmi důležitý pro diskaře Marka Bártu. Zisk šestého titulu by měl být spíše formalitou, ale dlouholetá česká jednička této disciplíny věří v účast na mistrovství světa i evropském šampionátu. Zejména s ohledem na Eugene potřebuje triumfovat v co nejlepším výkonu, aby posílil svou pozici ve světovém rankingu. Formu má, letos zaznamenal svůj druhý nejlepší kariérní výkon 63.65.

Českému mužskému stýplu se blýská na lepší časy, a je to zejména zásluhou Damiána Vícha, jenž na Zlaté tretře zaběhl čas 8:32.91, čímž se stal sedmým nejrychlejším běžcem české historie na této distanci a k pokoření ostrého limitu na evropský šampionát v Mnichově mu scházejí jen necelé tři vteřiny, což by v silách borce, jehož připravuje Jakub Holuša mohlo být.

Mezi zajímavé technické disciplíny můžeme zařadit také výšku mužů, kde by se mohli o pěkný souboj nad hranicí 220 postarat evropský šampion do 23 let Jan Štefela s Josefem Adámkem a Markem Bahníkem.

Mistrovství České republiky mužů a žen v Hodoníně bude možné sledovat v pátek 24. června prostřednictvím streamu na facebooku Česká atletika. V sobotu 25. června poběží na stejné facebookové stránce stream do 14 hodin. Následně odstartuje tříhodinový přímý přenos na obrazovkách ČT sport.

Vstupenky lze stále ještě zakoupit prostřednictvím sítě ticketportal, a to do čtvrtka 23. června do 20:00 hod. Následně budou k dostání přímo v pokladně na stadionu.

Petr Jelínek

Vytisknout