přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

28. srpna 2019, 15:23

Čtyři české naděje pro Curych

Již zítra proběhne v Curychu první finálový závod letošního ročníku Diamantové ligy. Ve Švýcarsku se v bojích o diamantovou trofej představí hned čtyři čeští reprezentanti. Trojnásobné zastoupení budeme mít v oštěpařském sektoru v podobě Barbory Špotákové, Nikoly Ogrodníkové a Jakuba Vadlejcha. Do bloků závodu na 400 metrů překážek zaklekne Zuzana Hejnová.

Základní část letošní Diamantové ligy, která čítala dvanáct mítinku je již minulostí a nyní následuje vyvrcholení ve formě dvou finálových závodů. Ten první se uskuteční zítra v Curychu a druhý se bude konat 6. září v Bruselu.

V Curychu se bude rozhodovat o majitelích prvních šestnácti diamantových trofejí. Své tituly z loňského roku bude obhajovat dvanáct atletů. Na startu bude pět úřadujících olympijských vítězů a jedenáct mistrů světa. Česká republika bude mít v tomto finále čtyřnásobné zastoupení. Trio Barbora Špotáková, Jakub Vadlejch a Zuzana Hejnová již v minulosti okusili, jaké to je, si odvézt domů tolik ceněnou diamantovou trofej. Nikola Ogrodníková na tento úspěch ještě čeká.

Ženský oštěp může být velmi otevřenou záležitostí. Historicky vůbec nejúspěšnější oštěpařkou Diamantové ligy je právě Barbora Špotáková. Z celkového primátu se radovala celkem pětkrát v letech 2010, 2012, 2014, 2015 a 2017. Špotáková letos zaznamenala svůj nejdelší hod hned při úvodním startu v Kolíně, kde předvedla 63.85. V rámci Diamantové ligy startovala na mítincích v Římě (7. místo), Lausanne (3. místo) a Londýně (6. místo). Papírové předpoklady možná trochu více favorizují Nikolu Ogrodníkovou. Ta loni poprvé v kariéře dokázala vyhrát závod Diamantové ligy (stalo se tak v Lausanne) a následně si zaházela i samotné finále, kde skončila pátá. V letošní sezóně si vylepšila v německém Offenburgu osobní rekord na 67.40, s čímž figuruje na třetím místě průběžných světových tabulek. Také ona v tomto roce absolvovala tři závody Diamantové ligy. Zahájila pátým místem v Šanghaji a poté byla šestá v Římě a pátá v Londýně, kde v obou případech Špotákovou v přímém souboji porazila. Nejstabilnějšími výkony z celého startovního pole se v této sezóně prezentuje vedoucí žena světových tabulek a asijská rekordmanka Hui Hui Lyu z Číny (WL a AR 67.98). Počítat se musí také s obhájkyní diamantové trofeje Běloruskou Taťánou Khaladovičovou.

Ve stejné disciplíně mužů bude usilovat o zisk třetí diamantové trofeje Jakub Vadlejch. Svěřenec Jana Železného ovládl celkové pořadí prestižního seriálu v letech 2016 a 2017 a v Curychu se mu daří. Výjimkou bylo loňské finále, kde obsadil sedmé místo. Letos startoval na „Diamantovce“ čtyřikrát. V Šanghaji si vyházel na úvod sezóny šesté místo, následně byl v Oslu pátý a v Monaku opět šestý. Stoupající formu směrem k finále DL a také světovému šampionátu pak naznačil v Birminghamu, kde skončil druhý v sezónním maximu 85.78. V nabité konkurenci to však nebude mít vůbec snadné. V sektoru nebudou chybět obhájce loňského primátu Němec Andreas Hofmann (SB 89.65), leader světových tabulek a jediný devadesátimetrový oštěpař letošní sezóny Estonec Magnus Kirt (WL 90.61), stále ještě úřadující mistr světa a třetí muž letošních světových statistik Johannes Vetter z Německa (SB 89.28) nebo jeho krajan Thomas Röhler, který vyhrál loňské mistrovství Evropy a je olympijským šampionem z Ria de Janeira. Vysoké ambice má také asijský rekordman Chao-Tsun Cheng z Taiwanu.

Na třetí vítězství v seriálu Diamantové ligy jistě v koutku duše pomýšlí také překážkářka Zuzana Hejnová. Ta má doma ze čtvrtky překážek diamantové trofeje z let 2013 a 2015. Velmi blízko k ní byla také v sezóně 2017, kdy o pouhé čtyři setiny podlehla Američance Dalilah Muhammadové. Po protrápeném loňském roce se jí letos opět daří. V Římě a Monaku byla třetí a v Lausanne a Londýně doběhla na druhém místě. S časem 54.11 je vedoucí ženou letošních evropských tabulek a v těch světových je pátá za kvartetem Američanek. Ty jí budou největšími soupeřkami i ve finálovém závodě. Třetí triumf v řadě bude chtít získat čerstvá světová rekordmanka Dalilah Muhammadová, která na americkém národním šampionátu vylepšila hodnotu historického světového maxima na 52.20. Velmi rychlé časy umí také její reprezentační kolegyně Sydney McLaughlinová (SB 52.88).

Disciplíny bez české účasti

I když se řada disciplín bude muset obejít bez českých závodníků, bude se jednat o více než atraktivní podívanou. Na mužské čtvrtce překážek se očekává duel mezi evropským rekordmanem Karstenem Warholmem z Norska (NR 47.12 – sedmé místo v historických světových tabulkách) a čtvrtým nejrychlejším mužem historie a druhým v letošních světových statistikách Raiem Benjaminem ze Spojených států (SB 47.16). Do tohoto souboje může vstoupit také obhájce diamantové trofeje Kyron McMaster.

Jeden z vrcholů večera by měli obstarat tyčkaři. Hned tři borci se letos dokázali přenést přes šest metrů. Vedoucím mužem letošních světových tabulek je Sam Kendricks, jenž se výkonem 606 centimetrů posunul na druhé místo historických statistik pod otevřeným nebem. Polák Piotr Lisek v tomto roce vylepšil hodnotu národního rekordu své země už na 602 centimetrů a švédský tyčkařský supertalent Armand Duplantis letos skočil dvakrát rovných šest metrů.

Přímo hvězdné pole nabízí startovní listina sprintu na 200 metrů žen. Shaunae Miller-Uibová z Baham bude navazovat na své dva předešlé diamantové triumfy z letech 2017 a 2018. Letos ještě na žádné trati neokusila hořkost porážky. Její sérii se pokusí přerušit vedoucí žena letošních tabulek Elaine Thompsonová z Jamajky (WL 22.00). Ve hře jsou i mistryně Evropy Dina Asher-Smithová z Velké Británie, dvojnásobná mistryně světa Dafne Schippersová z Nizozemí nebo druhá žena letošních statistik Blessing Okagbareová z Nigérie.

Hlavní favoritkou soutěže trojskokanek je světová šampionka Yulimar Rojasová. Vytáhlá Venezuelanka se letos dostala třikrát přes patnáct metrů a je jedinou závodnicí, které se tuto metu v průběhu sezóny podařilo překonat. Navíc její největší rivalka a obhájkyně prvenství Caterine Ibargüenová pro zranění chybí.

Podobná situace se dá očekávat i na ženské hladké čtvrtce. Zde je letos v rámci Diamantové ligy naprosto dominantní asijská rekordmanka Salwa Eid Naserová z Bahrajnu, která vyhrála všechny závody, ke kterým nastoupila. V letošních světových tabulkách je s časem 49.17 druhá. Rychlejší je pouze Shaunae Miller-Uibová (WL 49.05), která však finálový závod nepoběží.

Na mužské stovce bude leader světových tabulek a obhájce loňského vítězství Christian Coleman chybět. Z vyrovnaného startovního pole tak mírně vyčnívá jeho kolega z reprezentace Spojených států amerických Noah Lyles (SB 9.86). Zapomenout nesmíme ani na Justina Gatlina.

V závodě na 1500 metrů žen si to nejspíš rozdají Nizozemka Sifan Hassanová a Etiopanka Genzebe Dibabaová. Hassanová má vynikající formu, když v této sezóně zaběhla světový rekord na jednu míli a má na svědomí i nejrychlejší světový čas tohoto roku na patnáctce (WL 3:55.30). O moc pomalejší ale není ani světová rekordmanka Dibabaová (3:55.47). Jejich jediný vzájemný souboj na této distanci vyzněl v Rabatu lépe pro Dibabaovou. Nyní je čeká odveta.

Hlavním favoritem mužské osmistovky by měl být vedoucí muž letošních světových tabulek Nijel Amos z Botswany (WL 1:41.89), který opanoval hned čtyři mítinky v rámci tohoto ročníku Diamantové ligy. Na paty mu může šlapat druhý muž letošních statistik Keňan Ferguson Cheruiyot Rotich (SB 1:42.54). Jeho krajan Emmanuel Korir bude obhajovat loňský triumf.

V ženském stýplu by bylo velkým překvapením, kdyby zvítězila jiná závodnice než světová rekordmanka, vedoucí žena letošních světových tabulek (WL 8:55.58 – jediná pod devět minut) a obhájkyně diamantové trofeje Beatrice Chepkoechová z Keni. Ta nastoupila k šesti závodům na 3000 metrů překážek a v pěti z nich zvítězila. Jedinou běžkyní, které se podařilo ji porazit, byla její krajanka Norah Jerutová, která může favoritku potrápit i v Curychu.

Na pětce budou nejspíš hrát prim etiopští běžci. Obhajovat bude mladíček Selemon Barega. Tento počin se mu pokusí znepříjemnit například leader světových tabulek Telahun Bekele (12:52.98), Hagos Gebrhiwet nebo Yomif Kejelcha.

V posledních dvou ročnících měla v koulařském kruhu Diamantová liga stejnou vítězkou, a tou byla Číňanka Gong Lijiao. Také letos ji její výkony favorizují na zisk hattricku. V této sezóně vyhrála deset z jedenácti závodů a průběžným světovým tabulkám vévodí výkonem 19.84. Jedinou soupeřkou, které se podařilo Lijiao porazil, byla americká šampionka Chase Ealeyová (SB 19.67). Překvapit může vítězka Panamerických her Danniel Thomas-Doddová z Jamajky.

V dálkařském sektoru bude po krátké odmlce pokračovat rivalita mezi Jihoafričanem Luvem Manyongou a mladým Kubáncem Juanem Miguelem Echevarríovu. Bilance vzájemných soubojů těchto dvou závodníků je 7:3 pro Echevarríu. Tito dva ovšem nejsou jedinými, kteří si mohou brousit zuby na zisk diamantové trofeje. Podobné ambice mají jistě i mistr Evropy Miltiadis Tentoglou z Řecka nebo další Jihoafričan a leader letošních světových tabulek Zarck Visser (WL 841). Obhájcem prvenství je Luvo Manyonga.

Jednou z nejotevřenějších disciplín je výška mužů. Šest dosavadních závodů letošního ročníku Diamantové ligy má pět různých vítězů. Jediný Ukrajinec Bohdan Bondarenko vyhrál dvakrát (Řím a Rabat). Od té doby ovšem závodil pouze jednou. Po delší pauze se vrací také Katařan Mutaz Essa Barshim. Nad jeho formu však visí velký otazník. Diamantovou trofej obhajuje Australan Brandon Starc.

Petr Jelínek

Vytisknout