přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

15. ledna 2014, 15:37

Co plánuje RunCzech v nové sezoně?

Větší a větší

Asi by se našlo jen málo odvětví, které v současnosti vykazují tak setrvalý a dynamický růst, jako běhání. V Česku je motorem tohoto trendu seriál RunCzech, jehož sedmi závodů v pěti českých městech se vloni zúčastnilo bezmála 48 tisíc běžců. V letošním roce by toto číslo mělo narůst o dalších cca 11 tisíc, neboť byla řadě závodů navýšena kapacita.

Platí to i o dlouhodobě nejpopulárnějším tuzemském závodu, Pražském půlmaratonu, jehož novým titulárním partnerem se stalo Sportisimo, největší tuzemský řetězec se sportovními potřebami. Ten by mělo 5. dubna běžet na 13 tisíc běžců, což se limitně blíží maximálnímu počtu, který jsou pražské ulice schopny pojmout. Poslední volně přístupná startovní čísla došla v prosinci a závod se tak stal historicky prvním, který byl de facto vyprodaný ještě v předešlém kalendářním roce. Nyní je možné dostat do závodu již jen v případě, pokud běžec spojí svou účast s některou z vybraných charitativních organizací.

Ze zkušeností lze předpokládat, že podobný osud stihne i zbývající závody seriálu. „Když jsme před pár lety začínali s půlmaratonem v Olomouci, byli organizátoři ve svých očekáváních velmi opatrní. Za úspěch považovali, pokud by se závodů zúčastnilo sedm set lidí. Letos jich bude přes sedm tisíc, což odpovídá zhruba desetině populace města,“ pochvaloval si šéf celého seriálu Carlo Capalbo.

I přes Ústí do New Yorku

Letos na rozdíl od let minulých nový závod do rodiny RunCzech nepřibude, k jedné důležité změně však dojde v kolonce, která je v divadlech se stálým souborem označována zkratkou j.h. a znamená „jako host“. Zatímco vloni byl i z jisté nostalgie po československých dobách hostujícím závodem seriálu slavný Medzinárodný maraton mieru v Košicích, pro letošek jej nahradí jeden z největších světových prominentů, maraton v New Yorku. Tedy závod, na který je velmi těžké se dostat, neboť poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku. „Díky našemu partnerství však budeme moci některým účastníkům naší ligy pomoci ke startovnímu číslu,“ prohlašuje Capalbo s tím, že podrobnosti a přesné počty se budou ještě dolaďovat.   

Nově byla též navázána spolupráce s pěti velkými čínskými maratony včetně Pekingu a Šanghaje. „Rádi by získali zlatou známku kvality IAAF a zajímají se o naše know-how. To je obrovské ocenění z tak neuvěřitelně velké země,“ myslí si Capalbo.

V hledáčku rychlé časy

RunCzech však nechce cílit jen na hobby běžce a rád by udržel vysokou sportovní kvalitu svých podniků. Zvlášť když se nejstarší ze závodů ligy, pražský maraton, letos „dožije“ svých dvacetin. První ohlášená jména se však týkají jeho mladšího, polovičního bratříčka. Sportisimo 1/2Maraton Praha by tak měl ozdobit Atsedu Tsegay, který zde před dvěma lety zaběhl za zdaleka ne ideálních podmínek čas 58:47, dvacátý nejlepší v historii, navíc rychleji od té doby nikdo neběžel. „Po zranění se dostává znovu do velké formy a chce navázat na svůj tehdejší úspěch,“ potvrdila Jana Moberly, manažerka elitních atletů RunCzech.

Tsegayovými „parťáky“ by mělo být 4-5 borců s půlmaratonskými osobními rekordy pod hodinu, mezi nimi i Philemon Limo z Keni, první muž, který tuto hranici prolomil na českém území. Věhlas už si vydobyla i další atletka, která přislíbila účast, 30letá Firehiwot Dado, vítězka maratonu i půlmaratonu v New Yorku.

Adam Pražák

Vytisknout