přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

4. dubna 2018, 13:11

ČÍSLA A FAKTA MISTROVSKÝCH PODĚBRAD

Polabské lázně ve středních Čechách jsou s historií chůze u nás silně spojeny, ačkoli je tradiční padesátikilometrový závod z Prahy do Poděbrad již minulostí. Kvůli snaze standardizovat disciplíny mimo dráhu by výkony z takto vzdáleného startu a cíle ani nebyly uznány pro statistiky, potažmo kvalifikační limity.  V Poděbradech zůstala dvacítka. Mistrovské závody jsou navíc součástí mítinku evropského okruhu a mezistátního utkání.

MÍSTA KONÁNÍ, PROMĚNY TRATÍ, POŘADATELÉ

Premiéru mělo MČR v chůzi na 20 km pro mužskou kategorii v roce 1970, ovšem již o ročník dříve se dělily medaile podle pořadí na československém šampionátu. Se zahrnutím výpadku v roce 1979 se muži o víkendu utkají o tituly na 20km trati po devětačtyřicáté. Ženy poprvé bojovaly o tituly v roce 1984, prvních 18 let to však bylo na deseti kilometrech. Premiéra na dvacítce je čekala až v roce 2001, letošní ročník na této trati tak pro ně má pořadové číslo osmnáct.

Poděbrady „hostily mistrovsky“ dvaadvacetkrát chodkyně a patnáctkrát chodce. Nadvládu středočeských měst podtrhuje Český Brod se šesti šampionáty mužů a především Brandýs nad Labem, kde se medaile rozdělovaly 7x ženám a 8x mužům, jejichž závod vedl po další tradiční trase z Prahy.

 

ŠAMPIONI, MEDAILISTI, REKORDMANI

Pomyslným králem v počtu titulů je Jiří Malysa, jenž nasbíral celkem osm prvenství, královnou pak Barbora Pitáková, která všech šest zlatých získala pod dívčím jménem Dibelková. Za Malysou následuje Miloš Holuša se sedmi triumfy, na Pitákovou se dotáhla na rozdíl jednoho titulu Lucie Pelantová, aktuálně tedy majitelka pěti zlatých. Čtyřikrát stáli nejvýše při MČR Alexandr Bílek, Ivo Piták, Jana Zárubová.

Pokud jde o medailovou šíři, zde jasně vévodí dvojice Holuša – Malysa, jen v obráceném gardu než v počtu titulů. Miloš Holuša zaokrouhlil mimořádnou kolekci na dvacet, jeho dlouholetý souputník Jiří Malysa vybojoval podobně impozantních šestnáct cenných kovů. Nikdo další zatím nedosáhl dvojciferného součtu, přesto jsou devět medailí Huberta Sonnka a osm Miloslava Lapky. Nejúspěšnějšími ženami jsou v tomto směru Lucie Pelantová a Hana Herberová s devíti cennými kovy. Následuje je Monika Choděrová, která jich dokázala posbírat osm.

Držitelem rekordu mistrovství je mezi muži Jiří Malysa s časem 1:20:47 z roku 2001, za nímž následuje čtveřice výkonů z mimořádného ročníku 1997, pod 1:22 tu zašli Tomáš Kratochvíl (1:21:36) a Miloš Holuša (1:21:58). Lukáši Gdulovi patří v této statistice šesté místo za jeho čas 1:25:50 z roku 2016.

Ženské maximum drží Anežka Drahotová svým časem 1:29:43 z roku 2014. Druhou nejrychlejší ženou je Lucie Pelantová, která zašla o rok dříve 1:32:08. Tehdy překonala osm let starý rekord Barbory Dibelkové, která momentálně figuruje na třetí pozici v této historické statistice.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout