přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. května 2021, 11:47

Chodecká špička míří do Poděbrad

Již tuto neděli 16. května se uskuteční na Lázeňské kolonádě v Poděbradech mistrovství Evropy v chůzi družstev, které navazuje na evropský chodecký pohár. Startovní listiny slibují zajímavou podívanou. Nechybí v nich medailisté ze světových i evropských šampionátů.

Premiéru v této soutěži si odbyde závod žen na 35 kilometrů. Tato disciplína bude jistě zajímavá i z českého pohledu, jelikož v ní bude startovat Tereza Ďurdiaková. Svěřenkyně trenéra Iva Pitáka odstartovala právě loni na podzim v Poděbradech svůj raketový vzestup, když tehdy ještě nečekaně získala mistrovský titul na trati 20 kilometrů, na které se jí následně na jaře podařilo kvalifikovat i na olympijské hry v Tokiu. Nyní si poprvé vyzkouší pětatřicetikilometrovou porci, která by jí mohla jako bývalé maratonské běžkyni sedět ještě více. „Mám radost ze silné konkurence, která se má v Poděbradech sejít. Z mého pohledu cítím, že bych pro přípravu na 35 kilometrů potřebovala trochu více času na přípravu, ale věřím, že jsem dobře připravená a budu bojovat o kvalitní umístění. Uvidíme, jakou zvolí ostatní závodnice před olympiádou taktiku, ale ráda bych splnila limit pro start na mistrovství světa v Oregonu v příštím roce,“ nastínila své ambice pro nedělní závod.

Soupeřky bude mít opravdu silné. Je mezi nimi například vítězka posledního evropského chodeckého poháru z roku 2019 na trati 50 kilometrů, bronzová z MS v Dauhá a držitelka evropského rekordu Eleonora Giorgiová. Nechybí ani mistryně světa i Evropy na chodecké padesátce Portugalka Inés Henriquesová, která byla před dvěma lety v litevském Alytusu bronzová. Stříbro z téhož závodu obhajuje Španělka Julia Takácsová, která je též bronzovou medailistkou z padesátky na mistrovství Evropy v Berlíně 2018.

Zastoupení budeme mít také v závodě mužů na 20 kilometrů, kde nás budou reprezentovat čerstvý domácí šampion Vít Hlaváč a zkušený Lukáš Gdula. Favority však musíme hledat jinde. Ve velmi silném složení přijede tradičně španělská výprava. V sestavě z Pyrenejského poloostrova figuruje světový šampion z roku 2015 Miguel Angel Lopez, kterého doplňují úřadující mistr Evropy Alvaro Martin a stříbrný z evropského šampionátu v Berlíně Diego Garcia, jenž bude zároveň obhajovat bronz z kontinentálního chodeckého poháru z před dvou let.

Poděbrady jsou oblíbenou destinací švédského chodce Persea Karlströma. Bronzový z MS v Dauhá bude usilovat o třetí cenný kov v rámci této soutěže. V sezóně 2017 byl na Lázeňské kolonádě třetí a o dva roky v Alytusu dokonce zvítězil. Že mu poděbradská trať sedí, potvrzuje i fakt, že je dvojnásobným vítězem mítinku Poděbrady walking. Triumfoval v sezóně 2016 a také při posledním ročníku loni na podzim. Podobně jako Karlström je na tom také Němec Christopher Linke. Ten se z vítězství na Poděbrady Walking radoval dokonce třikrát a k tomu zde zvítězil i na evropském chodeckém poháru v roce 2017. Nabitou sestavu pak doplňují například osmý nejrychlejší muž evropské historie na chodecké dvacítce Ital Massimo Stano, čerstvý turecký rekordman a pátý z MS v Dauhá Salih Korkmaz či šestý z olympiády v Riu a držitel britského národního historického maxima Tom Bosworth.

V závodě žen na 20 kilometrů se na svůj poděbradský primát z roku 2017 pokusí navázat Italka Antonella Palmisanová. Bronzová medailistka z MS v témže roce tehdy ovládla evropský chodecký pohár ve vynikajícím čase 1:27:57. O rok později získala bronz na mistrovství Evropy v Berlíně. Tam byla nejrychlejší Španělka Maria Perézová, která bude jistě také jednou z favoritek. Na bronz z Poděbrad 2017 a stříbro z Alytusu 2019 se pokusí třetím cenným kovem na této soutěži navázat její reprezentační kolegyně Laura Garcia-Carová. Další kvalitní Španělkou na startu je bronzová z EP 2019 Raquel Gonzálezová.

Portugalka Ana Cabecinhaová vystoupala před čtyřmi lety na evropském poháru v Poděbradech na stříbrný stupínek a jistě s ní musíme také počítat, protože patří mezi nejstabilnější světové chodkyně, když nechyběla v elitní osmičce na posledních dvou olympiádách a čtyřech světových šampionátech. Mladou krev zastupuje držitelka pěti medailí z mezinárodních mládežnických vrcholů a vítězka juniorského závodu na EP v Alytusu Meryem Bekmezová, která v této sezóně vylepšila hodnotu tureckého národního rekordu už na 1:28:48. Naopak zkušenosti budou hovořit ve prospěch ukrajinské rekordmanky a bronzové medailistky z MS 2015 v Pekingu Ljudmily Oljanovské.

Suverénně nejzkušenější účastník mistrovství Evropy v chůzi družstev bude startovat v mužském závodě na 50 kilometrů. Je jím nestárnoucí Španěl Jesus Angel Garcia. Dvaapadesátiletý chodec získal titul mistra světa již na šampionátu ve Stuttgartu v roce 1993, tedy v době, kdy ještě nebyla řada jeho soupeřů ani na světě. Během své dlouhé a bohaté kariéry posbíral na světových šampionátech ještě tři stříbra a vybojoval řadu dalších úspěchů. Dvakrát také ovládl právě tuto soutěž, a to v letech 1996 a 2000.

Padesátka na EP v Poděbradech patřila před čtyřmi lety ukrajinským chodcům. Tehdy zvítězil Ivan Banzeruk před krajanem Ihorem Hlavanem a oba borci figurují ve startovní listině i letos. Silní budou také Němci Carl Dohmann (sedmý z MS v Dauhá) a Karl Junghannss. Španělské úsilí o co nejlepší výsledky podpoří šestý muž světového chodeckého poháru z roku 2016 José Ignacio Diaz. Poděbradskou trať dobře zná také Polák Rafal Fedaczynski.

V předběžných startovních listinách figuruje 212 chodců a chodkyň z 25 zemí. Jako první odstartují na trať již v 8:00 chodci na 50 kilometrů a chodkyně na 35 kilometrů. Následovat je budou desetikilometrové závody juniorů (9:00) a juniorek (11:15). Na 13:30 je naplánován start závodu žen na 20 kilometrů a od 15:30 budou na stejné distanci závodit muži.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben

Vytisknout