přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

1. října 2015, 15:59

Challenge IAAF 2015

Víceboje

V kategorii mužů ovládnul letošní celkové pořadí Rus Ilja Škureněv. Ten dokázal posbírat 25259 bodů. Nejlépe se mu dařilo na vícebojařském Evropském poháru ve francouzském Aubange, kde zvítězil. Velmi solidně si vedl také na světovém šampionátu v Pekingu, kde zaostal jen těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě a vytvořil si tam nový osobní rekord 8538 bodů. Druhé místo v této Challenge obsadil Němec Michael Schrader s 25252 body. Ten dokázal ovládnout vícebojařský mítink v Ratingenu a byl druhý v Götzisu. Na mistrovství světa v Pekingu obsadil sedmou příčku. Zajímavostí je, že všechny jeho tři letošní víceboje se vešly do rozmezí čtyř bodů. Bronzovou příčku pro sebe získal Kanaďan Damien Warner (25247), který zazářil zejména na MS, kde si pověsil na krk stříbrnou medaili v novém osobním rekordu 8695 bodů. Podařilo se mu získat také primát na Panamerických hrách v Torontu. Čtvrté místo v celkovém pořadí obsadil vítěz desetiboje v Talence Jihoafričan Coertzen (24926) a elitní pětku uzavírá Ukrajinec Oleksiy Kasyanov (24410). Z našich vícebojařů se nejlépe umístil Marek Lukáš, který obsadil 21. Místo (15487). Nutno dodat, že dokončil proti jiným pouze dva desetiboje, které patří do Challenge. Česká jednička Adam Sebastian Helcelet absolvoval kvůli zdravotním problémům dokonce jediný, který se počítal do závěrečného pořadí, a tím byl ten pekingský.

Mezi ženami opanovala celkové hodnocení Lotyška Laura Ikauniece-Adminaová, která nashromáždila celkem 19422 bodů. K jejímu triumfu nejvíce přispěl bronz z MS v Pekingu, kde si vytvořila i nový osobní rekord 6516. Druhá skončila Němka Claudia Rathová (19189). Nejlépe se jí vedlo v Ratingenu, kde vybojovala třetí příčku, v Pekingu pak byla pátá. Další dvě místa patří Nizozemkám. Třetí ženou celkového pořadí je vítězka z Ratingenu Anouk Vetterová (19112) a čtvrtá pak její reprezentační kolegyně Nadine Visserová (19068), která byla třetí v Talence a osmá na světovém šampionátu. Pátá pozice patří Ukrajince Mokhnyukové (18958). Naše Eliška Klučinová figuruje na šestém místě (18744) a o dvě příčky si tak oproti loňsku pohoršila.

Chůze

Mezi chodci nemůže patřit první příčka nikomu jinému než Matěji Tóthovi ze Slovenska (29 b.). Ten ovládl závod na 50 kilometrů na světovém šampionátu v Pekingu a suverénně vévodí v této disciplíně i světovým tabulkám časem 3:34.38. Stříbro v chodecké Challenge patří dalšímu mistrovi světa, tentokrát z dvacítky, Španělu Miguelovi Angélovi Lopezovi (25 b.). Tomu se podařilo vyhrát i Evropský pohár na domácí půdě v Murcii. Na bednu se dostal i zástupce čínské chodecké školy Ding Chen (24 b.). Ten zašel nejlepší závod v La Coruni, kde byl druhý. Čtvrté místo obsadil Ekvádorec Andres Chocho (24 b.) a pátý je Brazilec Caio Bonfim (18 b.).

V kategorii žen vyhrála s velkým náskokem Číňanka Hong Liu (40 b.), která vyhrála nejen MS na domácí půdě, ale také závod v La Coruni a patří jí i nejrychlejší čas v letošních světových tabulkách. Přesto, že je jí nevyvedl vrchol sezóny v Pekingu, v celkovém pořadí chodecké Challenge obsadila druhé místo Italka Eleanora Giorgiová (27 b.), druhá žena Evropské poháru. Třetí v pořadí je stříbrná medailistka z Panamerických her a šestá žena mistrovského závodu v Pekingu Brazilka Erica de Senová (25 b.). O pouhé tři body za ní je čtvrtá Portugalka Ana Cabecinhaová, která si stejné umístění vyšla i v Pekingu. Stříbrné medailistce z ME do 22 let v Tallinnu a osmé ženě z MS v Pekingu Anežka Drahotové patří sedmé místo (12 b.).

Kladivo

V kladivářském sektoru po celý rok dominoval jediný muž a tím je Polák Pawel Fajdek. Zákonitě se tak stal i vítězem kladivářské Challenge. Polský mistr světa letos nastoupil k osmnácti závodům a ani jednou nenašel přemožitele. Ve Štětíně dokázal poslat své náčiní do vzdálenosti 83.93, což je na několik posledních let nejdelší výkon. Patří mu také dvanáct nejlepších výkonů v letošních světových tabulkách. Přesně tolikrát se také dokázal dostat přes 80 metrů a tento rok byl jediným kladivářem, kterému se to podařilo. Zasloužené druhé místo okupuje stříbrný medailista z MS a také druhý muž Zlaté tretry v Ostravě Dilshod Nararov z Tadžikistánu. Na pomyslných stupních vítězů je doplňuje zkušený Maďar Kristian Pars, který zůstal v Pekingu bez cenného kovu. Čtvrtou pozici obsadil Rus Sergej Litvinov a pátý je Egypťan Mostafa Elgamel. Český kladivář Lukáš Melich uzavírá první desítku celkového pořadí.

I ženy mají polskou suverénku. Anita Wlodarczyková nejen, že kraluje závěrečnému hodnocení kladivářské Challenge, ale stala se také první ženou, které se podařilo překonat hranici 80 metrů. Výkonem 81.08 se jí podařilo opět posunout světový rekord. V Pekingu pak předvedla 80.85. Stejně jako Fajdek i ona zůstala letos neporažena. Druhé místo obsadila Němka Betty Heidlerová, které ne nepodařil světový šampionát, kde skončila až sedmá. Bronzovou příčku pak bere Slovenka Lucie Hrašnová, které vyšel závod v japonském Kawasaki, kde byla druhé a také na Zlaté tretře. Naopak na MS nepostoupila z kvalifikace. Nejlepší z Čínanek Zheng Wangová figuruje na čtvrté pozici a Němka Kathrin Klaasová je pátá. 

 

Petr Jelínek, J. Kucharčík

Vytisknout