Téma týdne
Čeští junioři proti světové elitě
Jednou z hlavních nadějí na vysoké umístění bude tyčkařka Amálie Švábíková. Národní juniorská rekordmanka odjížděla z loňského mistrovství Evropy v Grossetu zklamaná, když patřila mezi favoritky na medaili a nakonec brala páté místo. Na letošním světovém šampionátu by si ráda toto zklamání vynahradila. V letošních statistikách figuruje svým výkonem 445 centimetrů na průběžném třetím místě za Švédkou Lisou Gunnarssonovou a Britkou Molly Cauderyovou. „Před Tampere se cítím celkem dobře. Na extralize se mi povedlo skočit super výkon, takže myslím, že jsem připravená dobře a doufám, že konečně dosáhnu nějakého pěkného umístění. Ještě mě čeká Pražská tyčka, na kterou se moc těším a pak už s trenérem jen dopilujeme, co se dá,“ svěřila ambice a nejbližší plány.
Medailové pozice na velkých mládežnických akcích je zvyklá obsazovat kladivářka Kateřina Skypalová. Však je také dorosteneckou i juniorskou mistryní Evropy. V této sezóně se po technické stránce trošku hledá. Přesto jí patří se sezónním maximem 64.52 osmé místo v letošních světových juniorských tabulkách. Její osobní rekord z loňského roku je navíc kvalitnější než je letošní světové maximum a Kateřina v minulosti již ukázala, že se na vrcholnou akci dokáže připravit. „Do Tampere pojedu s velkým respektem k soupeřkám, protože letos jsme tam všechny se skvělými výkony. Odjedu na MS s tím, že tam chci předvést to nejlepší, co ve mně je. Uvidíme, na co to bude stačit,“ uvedla.
Finálové ambice mají také diskařská dvojčata Jakub a Michal Forejtovi, kteří se s přechodem do juniorské kategorie museli srovnat s těžším náčiním. Jakub se mohl loni radovat z šestého místa na mistrovství světa dorostu v Nairobi a letos si vylepšil osobní rekord na 59.11. „Do Finska pojedu s tím, že bych si rád udělal osobák a konečně pokořil tu šedesátku, ale byl jsem teď nemocný, tak doufám, že se to na mně nepodepíše. Poslední týden před odletem se připravujeme v Nymburku, kde ladíme poslední detaily. Hlavním cílem pro Tampere je postup do finále a tam pak předvést nějaký pěkný výkon,“ řekl Jakub.
Naopak jeho bratr Michal odjížděl z MS v keňské metropoli zklamaný, když se těsně neprobil do finále a skončil třináctý. Jeho osobní maximum z této sezóny má hodnotu 57.97. „Momentálně se cítím po fyzické stránce velmi dobře. Jen se ještě potřebuji trochu srovnat s technikou a snad to poletí, kam by mělo. Závěrečná příprava šla dobře. Forma graduje přesně, jak jsme chtěli a pevně věřím, že v Tampere předvedu své dosavadní maximum. Určitě chci postoupit do finále a pak se uvidí. Byl bych spokojený třeba i s desátým místem. Jen chci předvést své maximum. Na konkurenci mi nezáleží. Když dám šedesát metrů a budu jedenáctý, tak mi to nevadí. Rád bych předvedl hezký a vyrovnaný závod,“ sdělil své přání Michal.
Vícebojařka Jana Novotná dokázala v minulé sezóně skvěle naladit formu směrem k MEJ v Grossetu, kde si posunula hodnotu osobního rekordu na 5716 bodů a obsadila devátou příčku. Její sezónní maximum je prozatím 5529 bodů a v nabité světové konkurenci to bude mít opravdu těžké. Vždyť hned čtyři závodnice mají osobní rekordy přes 6000 bodů. „Momentálně mi probíhá v Sušici poslední fáze přípravy směrem k Tampere. Cítím se moc dobře. Forma mi stoupá po běžecké i vrhačské stránce. Chtěla bych se pokusit o vylepšení vícebojařského osobního rekordu a umístění do desítky by pro mě bylo víc než hezké,“ řekla. V závodě by však neměla být jedinou českou zástupkyní. V Tampere by měla startovat také Anna Kerbachová.
Na MSJ bude pak zápolit dalších pět atletů, které jsme měli možnost vidět na loňském MEJ. David Ryba zaklekne do bloků závodu na 110 metrů překážek. Loni v Grossetu byl devátý. Lucie Krupařová si z Itálie loni odvezla dokonce páté místo a na čtvrtce překážek nebude chybět ani v Tampere. Štěpán Hampl byl loni dvojnásobným semifinalistou na tratích 100 a 200 metrů. Nyní bude čelit světové konkurenci. Čtvrtkař Ondřej Holub byl loni v Grossetu v semifinále a bude pro něj hodně těžké to zopakovat i na MSJ. Cesta dálkařky Adély Záhorová skončila na MEJ v kvalifikaci, ale třeba jí bude přát více štěstí v Tampere. Daniel Vejražka sice v Grossetu nestartoval, ale na trati 200 metrů si na loňském mistrovství světa do 17 let dosprintoval pro vynikající páté místo. Nyní se utká s nejlepšími světovými sprintery o kategorii výše.
Ondřeje Holuba doplní na hladké čtvrtce Matěj Krsek, který má dokonce lepší tabulkové postavení. Na čtvrtce překážek juniorek budeme mít také dvojí zastoupení. Ke Krupařové se přidá ještě Barbora Veselá. Dvě želízka v ohni má česká reprezentace i na stovce s překážkami, kde poběží Nicoleta Turnerová a Nikoleta Jíchová. V koulařském sektoru si odbyde premiéru na velké mezinárodní akci Tadeáš Procházka. V závodě na 3000 metrů překážek uvidíme Davida Follera. Chlapci pak postaví štafety na 4x100 i 4x400 metrů.
Silné mimoevropské výpravy
Na mistrovství světa juniorů v Tampere by mělo startovat 1466 atletů ze 160 výběrů. Své země budou reprezentovat atleti ze 158 členských federací. K tomu ještě musíme počítat sestavu nezávislých autorizovaných atletů a také tzv. Refugge Athlete Team, který se skládá z válečných uprchlíků.
Tradičně nejpočetnější výpravou je ta ze Spojených států. Zámořská atletická velmoc vyšle do Finska 79 reprezentantů. Tři z nich vévodí letošním juniorským světovým tabulkám. Na stovce se tímto postavením můžou chlubit Anthony Schwartz (10.09) a Twanisha Terryová (10.99). Pořádnou porci startů před sebou pak má tabulkově nejlepší kladivářka této kategorie Alyssa Wilsonová. Kromě této disciplíny má medailové ambice i v kouli (druhá ve světových tabulkách) a vysoko pomýšlí i v disku (sedmá ve světových tabulkách). Velkou sprinterskou nadějí bude také dvoustovkařka Tara Davisová. Dorostenecká mistryně světa z Cali je ve světových tabulkách druhá za Sydney McLaughlinovou, která ovšem v Tampere startovat nebude.
Nepříliš početný, ale zato velmi silný tým posílá na sever Evropy Kuba. Zde vyniká zejména trojskokan Jordan Díaz. Teprve sedmnáctiletý borec dokázal v letošním roce posunout hodnotu historického dorosteneckého světového maxima na 17.41, což je výkon, který ho řadí i na třetí místo historických světových tabulek mezi juniory. Dorostenecký světový šampion z Nairobi 2017 dominuje letošním statistikám o propastných 65 centimetrů. Kubánci mají ve své sestavě také prvního a třetí nejlepšího dálkaře této sezóny. Držitelem letošního průběžného maxima 812 centimetrů je Maykel Vidal. Jeho reprezentační kolega Lester Lescay je třetí za 807. Oba jsou žhavými kandidáty na zopakování kubánského dálkařského double, který předvedli na loňském dorosteneckém MS. Druhé místo v letošních světových tabulkách drží trojskokanka Devisleidi Velazcová. Jen o příčku níže figuruje vícebojařka Adriana Rodriguezová. Sílu kubánského týmu potvrzuje i fakt, že všech třináct reprezentantů této země, kteří se představí v Tampere, figuruje v TOP 10 letošních světových tabulek.
Jamajka bude spoléhat tradičně na kvalitní sprintery. Velmi silný tandem má tento karibský ostrůvek na stodesítce překážek. Damlon Thomas jen před několika dny vyrovnal juniorský světový rekord Francouze Wilhema Belociana, když zaznamenal čas 12.99. Jen o setinu pomalejší byl pak Orlando Bennett, který se tak zařadil na třetí místo světových juniorských historických statistik. Vedoucím mužem letošních juniorských světových tabulek je také čtvrtkař Christopher Taylor (44.88).
Obrovský posun vpřed udělala v posledních sezónách Jihoafrická republika a je to vidět i na kvalitě sestavy, která přiletí do Tampere. Letošním světovým tabulkám momentálně kralují koulař Kyle Blingnaut (21.65), dorostenecký světový šampion na trati 400 metrů překážek z Nairobi Sokwakhana Zazini (49.32) a Andro Van Eeden v oštěpu (77.59). Při neúčasti McLaughlinové bude vstupovat do rozběhu na 400 metrů překážek s nejrychlejším časem Zeney Van der Waltová.
Suverénně největší hvězdnou keňské výpravy bude stýplařka Celliphine Chespolová, která je aktuální juniorskou světovou rekordmankou a časem 8:58.78 je historicky druhou nejrychlejší ženou na trati 3000 metrů překážek vůbec. Ve svém držení má i kontinentální rekord a do Tampere přijede obhajovat zlato z předešlého MSJ v Bydhošti. Letos vede světové juniorské tabulky pařížským časem 9:01.82 o jedenáct vteřin. Medailové ambice mají jistě i půlkař Solomon Lekuta, mílař George Manangoi nebo stýplaři Leonard Bett a Philemon Rutu.
Nejsilnější evropskou výpravou by měla být ta z Velké Británie. Mezi čtyřiceti atlety jsou největšími medailovými nadějemi tyčkařka Molly Cauderyová, kladivář Jake Norris a vícebojařka Niamh Emersonová.