přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

9. března 2022, 14:20

České vrhačské mládí proti evropské špičce

O nadcházející víkendu proběhne v portugalské Leirii Evropský pohár ve vrzích a hodech, kde bude Českou republiku reprezentovat celkem deset vrhačských nadějí.

Česká atletika vysílá tentokrát na evropský vrhačský pohár mladý tým, který bude v kvalitní konkurenci sbírat cenné zkušenosti. Nejpočetnější zastoupení budeme mít v oštěpařských soutěžích. Mezi muži si svou premiérou na mezinárodní akci odbydou Radek Jůda a Martin Konečný. Mezi ženami bude startovat Martina Píšová a v kategorii do 23 let bude házet Petra Sičaková. Zatímco Píšovou čekají takové soupeřky jako juniorská mistryně Evropy Elina Tzengková z Řecka nebo čtvrtá žena loňského Evropského poháru Rakušanka Victoria Hudsonová, Sičakové se postaví například juniorská mistryně světa Srbka Adriana Vilagošová.

Vůbec nejnabitější startovní listiny nabízí koulařské soutěže, což není vzhledem k blížícímu se halovému světovému šampionátu žádné překvapení. Mezi muži tak budou svou formu před Bělehradem testovat všichni tři medailisté z loňského EP Rumun Andrei Toader, Portugalec Francisco Belo a Brit Lincoln Scott. Když k tomu přičteme silné italské duo Nick Ponzio a Zane Weir nebo ve vynikající formě závodícího norského rekordmana Marcuse Thomsena, můžeme očekávat pokusy za 21 metrů.

Startovní listina ženské koule rozhodně nezůstává pozadu. Na domácí půdě se bude chtít předvést v nejlepším světle halová mistryně Evropy Auriol Dongmová. Chybět by neměla ani stříbrné z téhož závodu Švédka Fanny Roosová nebo Nizozemka Jessica Schiledrová, která se letos v hale dokázala zlepšit už na 19.72. V závodech do 23 let budou naše barvy hájit Katrin Brzyszkowská a David Tupý.

V kladivu budeme mít tři naděje. V mužském závodě se pokusí vylepšit loňské devatenácté místo Patrik Hájek. V této disciplíně sice obhájce titulu chybí, ale házet budou zbylí dva medailisté Brit Chris Bennet a Francouz Yann Chaussinand. Mezi ženami jsou hlavními favoritkami loni bronzová a také čtvrtá z olympijských her v Tokiu Alexandra Tavernierová z Francie a finská juniorská světová rekordmanka Silja Kosonenová. V kategorii do 23 let změří své síly s evropskou špičkou Barbora Štejfová a Samuel Camara, jenž byl nominován dodatečně za Jana Doležálka.

V diskařské kruhu bude tentokrát chybět obhájce bronzu z loňského roku Marek Bárta. Nicméně tato soutěž bude nesmírně zajímavá a určitě i kvalitní. Však by v ní měli startovat Švédové Daniel Stahl a Simon Pettersson, kteří na olympiádě v Tokiu vybojovali dvě nejcennější medaile. Pak je zde ještě sedmdesátimetrový Slovinec Kristjan Čeh.

Velké naděje v této disciplíně má i pořadatelská země. Však jejich reprezentantky Liliana Cáová a Irina Rodriguesová loni získaly na evropském vrhačském poháru ve Splitu vítězný double. Bronz tehdy brala Němka Shanice Craftová. Také ona bude své medailové umístění obhajovat. Jedinou českou zástupkyní v diskařských kláních bude Barbora Tichá v kategorii do 23 let.

Petr Jelínek

Vytisknout