přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

30. června 2015, 13:26

Česká vizitka ve vícebojařském poháru

V Tématu týdne se věnujeme pohledu do minulosti kontinentální soutěže „týmové všestrannosti“. O nadcházejícím víkendu totiž bojuje v Superlize EP ve francouzském Aubagne spojené reprezentační družstvo vícebojařů.

Historie soutěže sahá tři desetiletí nazpět, počínaj 1985 se národní týmy všestranných atletů začaly utkávat co dva roky. V článku se zabýváme výsledky našich reprezantantů po rozdělení Československa; shodou okolností se právě od roku 1993 koná evropský pohár každoročně. Nedávno zaznamenala soutěž poslední zásadní změny: od 2012 se přestala konat v olympijském roce, neboť víceboje byly zachovány i na evropském šampionátu ve zkráceném dvouletém cyklu; od následujícího ročníku (2013) se v poháru sčítají výsledky mužů a žen, podobně jako při ME družstev. 

Evropský pohár probíhá ve třech patrech nejvýše po osmi zemích. Reprezentují vždy čtyři desetibojaři i čtyři sedmibojařky, jejichž absolutní výkony se sčítají, přičemž do výsledku jsou zahrnuti vždy tři lepší. Sloučením od 2013 pochopitelně muži a ženy z jedné země cestují na jedno místo. Elitní Superliga určí celkového vítěze i ostatní medailisty, stejně jako dva sestupující týmy, které pro příští rok nahradí nejúspěšnější dvojice z nižšího patra. Analogicky probíhá i pohyb mezi první a druhou ligou.

Týmy mezi elitou a medailové úspěchy

Jak se vedlo českým vícebojařům v dosavadním modelu mužských a ženských týmů, jenž fungoval do roku 2011? Desetibojaři strávili v Superlize nepřetržitě sedm ročníků – od 1994 do 2000 –, sedmibojařky držely elitní příslušnost co do délky po podobný časový úsek (1999-2004). V roce 2010 oslavil tým Korešová, Cachová, Klučinová, Ondraschková (na foto takto zleva) návrat na nejvyšší úroveň historickou stříbrnou medailí. Muži do Superligy pronikli ještě nakrátko v roce 2003 a při derniéře před sloučením (2011) naopak před osmi lety (2007) se museli dokonce drápat dokonce až z II. ligy. Jinak oba týmy držely druhou nejvyšší soutěž.

Výrazně více medailových umístění nasbírali desetibojaři, kteří neodešli s prázdnou dokonce šest let po sobě. Čtyřikrát svůj výkon pozlatili (1995, 1997-1999) a k nejcennějším kovům přidali ještě po jedné stříbrné (1994) i bronzové (1996). U všech zlatých úspěchů byli Kamil Damašek a Jiří Ryba, třikrát se na nich podílel Roman Šebrle a dvakrát Tomáš Dvořák, jenž poslední vítězný pohár doma na Strahově v červenci 1999 ozdobil tehdejším světovým rekordem 8994 bodů.

Skvělé výkony; nejpilnější účastníci

Dvořákův výkon pochopitelně stojí na vrcholu výsledků českých desetibojařů při evropském poháru. Výjimečné úrovně dosahuje i druhý v pořadí Roman Šebrle s 8589 body. Přes špičkovou hranici osmi tisíc se dostali ještě Kamil Damašek, jenž složil 8256, a Jan Poděbradský, který se přehoupl o 6 bodů. Loňský ročník pořádně zatřásl dalšími pozicemi v "top 10", na páté pozici přibyl Helcelet těsně před Rybu (7955 vs. 7949), velmi podobně Sýkora odsunul Změlíka (7927 vs. 7922). Za Soldósem (7934) je třetím, kdo na Madeiře zvedl "cenu vstupenky" mezi nejlepší českou desítku při EP, Lukáš - proti loňsku narostla takřka o 250 bodů na 7829.

Jako první sedmibojařka překonala šest tisíc při poháru Eliška Klučinová, v roce 2013 se jí to povedlo o 13 bodů, loni přitvrdil už téměř na dvě stovky - 6191. Blizoučko, pouhé tři bodíky, už byla číslu začínajícímu šestkou její předchůdkyně Kateřina Nekolná. Jinak ale minulý ročník nic nezměnili, kolem 5900 figuruje hned pětice žen: přes tuto metu se dostaly Helena Vinařová, Kateřina Cachová, na dohled k ní měly Korešová, Beránková a M. Hejnová. Hranici elitní desítky určuje Špotáková s 5677 body.

Jednoznačně nejpilnějším českým reprezentantem při EP je Michaela Hejnová, jejích devět startů hned tak někdo nepřekoná. Sedmkrát nesla národní dres pětice atletů, mezi nimi i tři nejčastěji závodnící muži Pavel Baar, Kamil Damašek a Jan Poděbradský, a dále Kateřina Nekolná s Helenou Vinařovou. Z letošního týmu má nejvíce účastí Eliška Klučinová, stejně jako ona mají šest startů ještě Jana Korešová, Šárka Beránková, Tomáš Dvořák a Jiří Ryba.

Michal Procházka, foto: M. Blažková

Vytisknout