přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

5. srpna 2015, 09:20

Česká stopa na "světě"

Letos se koná již patnácté mistrovství světa v atletice. Na všech předchozích čtrnácti šampionátech nechyběli ani čeští a českoslovenští reprezentanti. Z každého MS, kromě jediného (Tokio 1991), se podařilo našim atletům přivézt alespoň jednu medaili.

Historicky nejúspěšnější, tehdy ještě československá výprava, byla hned na prvním světovém šampionátu v Helsinkách v roce 1983. Ve finské metropoli získali naši atleti rekordní počet devíti cenných kovů. Tehdy se jednalo o zlatou československou generaci. Ze zlata jsme se mohli tenkrát radovat hned čtyřikrát. Dnes již nevídaný double získala Jarmila Kratochvílová, která vybojovala titul na 400 a 800 metrů. Navíc v dnes již téměř nedostižných časech: Čtvrtku zvládla za 47.99 a dvojnásobnou trať za 1:54.88. Oba výkony stále platí za rekord šampionátu. Další zlaté medaile zařídili vrhači. V disku mužů se o ni postaral Imrich Bugár a v kouli žen Helena Fibingerová. Československý triumf na čtvrtce podtrhla Táňa Kocembová (Netoličková) stříbrnou medailí. Pro kov stejné hodnoty si doběhla i štafeta čtvrtkařek v sestavě Kocembová, Moravčíková, Matějíčková a Kratochvílová a pro třetí stříbro došel Jozef Pribilinec. Úspěšné vystoupení našich reprezentantů završili bronzoví vrhači Remigius Machura (koule) a Gejza Valent (disk). Sílu české výpravy potvrzuje i šesté místo v hodnocení národů. 

Oproti veleúspěšným Helsinkám si českoslovenští atleti přivezli z Říma 1987 "pouze" dva cenné kovy. Tentokrát se o ně postarali chodec Pribilinec, který obhájil své druhé místo z předešlého MS, a bronz přivezl oštěpař Jan Železný. O čtyři roky později v Tokiu 1991 zůstala naše výprava bez medaile. Byl to historicky jediný světový šampionát, odkud naši reprezentanti nepřivezli cenný kov. Nejlepším umístěním bylo čtvrté místo desetibojaře Roberta Změlíka. 

Ve Stuttgartu 1993 se poprvé představila samostatná česká reprezentace. Z Německa si česká atletika přivezla jedinou medaili, zato tu nejcennější, a to zásluhou oštěpaře Jana Železného. Stejný scénář se opakoval i o dva roky později v Göteborgu 1995. V Aténách 1997 získal svůj první titul mistra světa desetibojař Tomáš Dvořák. Zlatá radost byla na tomto šampionátu dvojnásobná. Pro zlato si dolétla i trojskokanka Šárka Kašpárková. Dva nejcennější kovy získali naši atleti i v Seville 1999. Tomáš Dvořák obhájil svůj titul z předešlého mistrovství a o druhé zlato se postarala úžasným finišem na osmistovce Ludmila Formanová. Bronz přidal Jan Železný v oštěpu. 

Edmonton 2001 byl ve znamení zlatých hattricků. O první se postaral Tomáš Dvořák, který vybojoval třetí zlato v řadě za sebou. Třetí titul pro sebe získal i Jan Železný. Navíc jak výkony Dvořáka (8902 bodů), tak Železného (92.80) jsou stále platnými rekordy MS. Na Mistrovství světa v Paříži 2003 začala éra Romana Šebrleho. Ten vybojoval pro české barvy jedinou medaili na tomto světovém šampionátu, a to stříbrnou. Dva roky nato v Helsinkách 2005 se postavili čeští atleti na stupně vítězů celkem třikrát. Stříbro obhájil Roman Šebrle a bronz vybojovala Pavla Hamáčková (Rybová) v tyči a také Věra Cechlová v disku. V Ósace 2007 byla naše výprava ještě o něco úspěšnější. Zde se konečně dočkal zlata Roman Šebrle v desetiboji a také Barbora Špotáková v oštěpu. Na druhý nejvyšší stupínek vystoupila tyčkařka Kateřina Baďurová (Janků). Z Berlína 2009 si odvezla česká atletika jediný cenný kov a to stříbrný zásluhou Barbory Špotákové

Další mistrovství světa se konalo v korejském Tegu v roce 2011. I zde jako na předešlém šampionátu, jsme se mohli z medaile radovat jednou a opět díky Barboře Špotákové, která zopakovala stříbrnou pozici. Na zatím posledním MS v Moskvě 2013 získala Česká republika dvě zlaté medaile. Svou neporazitelnost v sezóně 2013 potvrdila Zuzana Hejnová na čtvrtce překážek a závod oštěpařů ovládl Vítězslav Veselý. Stabilní formu potvrdil bronzem Lukáš Melich v kladivu.

Na letošní MS do Pekingu vysílá Česká republika 24člennou výpravu. O cenný kov se bude chtít poprat určitě Zuzana Hejnová, která se dokázala vrátit po nepříjemném zranění a postupně se vrací do předloňské formy. Také Vítězslav Veselý bude určitě chtít obhájit svůj titul. Do pohody se dostává také Barbora Špotáková, která stupňuje své výkony směřem ke světovému šampionátu. Překvapit může určitě i Jakub Holuša na patnáctistovce nebo další silní oštěpaři Jakub Vadlejch s Petrem Frydrychem. Bez šanci nejsou ani tyčkaři Jan Kudlička a Michal Balner, stejně jako jejich kolegyně Jiřina Ptáčníková či chodkyně Anežka Drahotová. Tradiční oporou jsou i Jaroslav Bába nebo Denisa Rosolová a naopak novou tváří, která by mohla vlétnout mezi světovou špičku je dálkař Radek Juška.

Petr Jelínek

Vytisknout