přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

8. srpna 2019, 12:48

Češi na hraně evropské elity

Již zítra odstartují soutěže mistrovství Evropy družstev v polské Bydhošti. Jaká je stopa českého týmu v této soutěži a jaké jsou jeho vyhlídky pro letošní vydání? Na to se zaměřujeme v „Tématu týdne“.

První ročník mistrovství Evropy družstev proběhl v roce 2009 jako novější varianta předešlého Evropského poháru družstev. Svou premiéru si tato soutěž odbyla v portugalské Leirii a od té doby se konala celkem sedmkrát. V Bydhošti se tak evropská týmová elita sejde poosmé.

Český tým se zúčastnil elitní skupiny čtyřikrát a třikrát závodil v první lize, což je druhá nejvyšší soutěž. Při prvním ročníku v Leirii svedli naši reprezentanti tuhý boj o udržení s Řeckem, se kterým nakonec prohráli o tři body a sestoupili do první ligy. Tu o rok později v Budapešti jasně ovládli s náskokem 32 bodů na druhé Švédsko a zajistili si opět postup mezi elitu. V roce 2011 hostil ME družstev švédský Stockholm. Tentokrát Česká republika bojovala o udržení s Běloruskem a opět hrály v náš neprospěch tři body. Následoval tak sestup do první ligy. V té jsme opět v roce 2013 v Dublinu jasně dominovali a pro rok 2014 se vrátili mezi nejsilnější týmy Evropy. V německém Brunšviku se o sestupujících rozhodovalo až v závěrečných štafetách. V těch byli bohužel úspěšnější Švédové a Česká republika se vrátila o soutěž níže. V sezóně 2015 proběhla první liga v řeckém Heraklionu, kde naše družstvo nenašlo přemožitele a vrátilo se mezi elitu. Na posledním ME družstev ve francouzském Lille se pak Čechům podařilo úspěšně udržet v elitní skupině, když původně obsadili osmé místo. Navíc po diskvalifikaci ukrajinských sprinterek Olesye Povhové (100 m) a Olgy Zemlyakovové (400 m) následoval posun na sedmou příčku.

Letos to bude mít český tým v Bydhošti nesmírně těžké. Aby se udržel, bude muset zopakovat minimálně sedmé místo z předešlého mistrovství, jelikož tentokrát sestupuje hned pět družstev. Pro další vydání této soutěže se totiž počet účastníků elitní skupiny zúží na osm. O vytoužené sedmé místo bychom měli dle papírových předpokladů bojovat s tradičním soupeřem ze Švédska, se kterým se přetahujeme o klíčové pozice v podstatě při každém ME družstev. Švédové budou moci spoléhat na takové hvězdy, jako jsou diskař Daniel Stahl, tyčkařka Angelica Bengtssonová nebo koulařka Fanny Roosová. Česká reprezentace však dělá vše pro to, aby tento duel vyzněl lépe pro ni, což potvrzuje i čerstvé rozhodnutí Zuzany Hejnové, která bude nakonec v Bydhošti startovat na své hlavní trati 400 metrů překážek místo původně avizované hladké čtvrtky. „Po poradě s reprezentačním koučem, vedením výpravy a trenérkou jsem se rozhodla, že budu startovat ve své hlavní disciplíně. Potřebujeme každý bod a na překážkách budu usilovat o vítězství. Tohle mistrovství je týmové, takže jsem připravena týmu pomoci,“ nechala se slyšet. Hladkou čtvrtku by tak měla běžet vícemistryně Evropy do 22 let a čerstvá limitářka pro MS Lada Vondrová. Její slova doplňuje ředitel ČAS Tomáš Janků. „Zuzka cítí, že tým je na hraně mezi postupem a sestupem a rozhodla se nastoupit na překážky, protože by byla škoda, aby případná bodová ztráta znamenala sestup. Výměnu disciplín se nám již podařilo změnit,“ uvedl.

Kromě České republiky se letošního mistrovství Evropy družstev zúčastní ještě reprezentace z Německa, Velké Británie, Finska, Francie, Řecka, Itálie, Polska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Ukrajiny.

Titul bude obhajovat Německo, které má ve své sestavě hned tři aktuální individuální evropské šampiony (Malaika Mihambová dálka, Gesa Felicitas Krauseová – stýpl, Mateusz Przybylko výška). Na nejvyšších příčkách se dají očekávat také například koulařka Christina Schwanitzová, překážkářka Cindy Rolederová, trojskokané Max Hess a Kristin Gierischová nebo diskařka Claudine Vitaová.

Silní budou též domácí Poláci, kteří v Lille obsadili stříbrnou příčku. Ti mají v týmu hned pět mistrů Evropy z Berlína (Adam Kszczot – 800 m, Justina Swiety-Erseticová – 400 m, Wojciech Nowicki – kladivo, Michal Haratyk – koule, Paulina Gubová – koule). Když k tomu přičteme halové evropské šampiony Ewu Swobodovou a Marcina Lewandowského nebo šestimetrového tyčkaře Piotra Liska, musejí mít Poláci ty nejvyšší ambice.

Bronz budou obhajovat Francouzi, kteří můžou spoléhat na reprezentační stálice, jako jsou překážkář Pascal Martinot-Lagarde, sprinter Jimmy Vicaut, diskařka Melina Robert Michonová nebo kladivářka Alexandra Tavernierová.

Z historie

V dosavadních sedmi ročnících mistrovství Evropy družstev se zúčastnilo elitní skupiny dohromady sedmnáct federací (Německo, Polsko, Francie, Velká Británie, Španělsko, Itálie, Česká republika, Ukrajina, Řecko, Bělorusko, Nizozemsko, Rusko, Švédsko, Finsko, Norsko, Turecko, Portugalsko). Tou osmnáctou se letos stanou Švýcaři.

ME družstev zná zatím jen dva vítěze. Ve čtyřech případech se z celkového prvenství radovalo Německo a třikrát zvítězilo Rusko, které vzhledem ke své suspendaci před dvěma lety v Lille chybělo a nezúčastní se ani letos. Na medailové umístění dosáhly ještě další čtyři země. O třetí bronz v řadě bude usilovat Francie. Velká Británie a Polsko mají na svém kontě dvě stříbra a jeden bronz. V roce 2011 pak byla bronzová Ukrajina. V celkovém ohledu jsou jednoznačně nejúspěšnější Němci, kteří ještě ani jednou nechyběli na stupních vítězů.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout