přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

19. listopadu 2021, 10:20

ČAS mezi finalisty na ocenění WAA 2021

Do udílení cen World Athletics Awards 2021 zbývá něco málo přes dva týdny. Světová atletika zveřejnila seznam finalistů Ceny členských federací. Jedním z kandidátů na toto ocenění je i Český atletický svaz.

Cena Member Federation Award byla poprvé udělena v loňském roce a oceňuje národní federace, které šly nad rámec svých běžných povinností vůči sportovcům, fanouškům i širší komunitě. Každá z kontinentálních asociací je požádána, aby nominovala tři členské federace. Hlasování výkonného výboru Světové atletiky pak vybírá šest finalistů, z každé asociace jednoho. V minulém roce se mohl z tohoto ocenění těšit polský svaz, který byl odměněn za uspořádání mistrovství světa v půlmaratonu, který hostila Gdyně a dalších tří mezinárodních mítinků.

Letos má šanci na úspěch Český atletický svaz, který je vybraným zástupcem evropské atletiky. ČAS si zasloužil tuto nominaci díky projektu Atleti spolu, který navazoval na loňský projekt Spolu na startu. Tentokrát se uskutečnily atletické události na 253 místech napříč celou Českou republikou a zapojilo se do nich více než 23 tisíc lidí všech věkových a výkonnostních kategorií od úspěšných reprezentantů po rodiny s dětmi.

Další nominovaní:

Australský atletický svaz (Oceánie)

I přes velmi přísná pandemická opatření byla Austrálie schopna uspořádat tři mezinárodní mítinky pod hlavičkou World Athletics Continental Tour. Reprezentační výběr zaznamenal v Tokiu své historicky druhé nejúspěšnější vystoupení na olympijských hrách, když dosáhl na tři medaile a zaznamenal pět národních rekordů a v hodnocení národů obsadil desátou příčku ze 197 zemí. Austrálie se také velmi aktivně angažuje v propagaci dětské atletiky.

Keňský atletický svaz (Afrika)

Keňa je africkou atletickou velmocí a tuto pozici si udržela i v letošním roce. V Tokiu se umístila v hodnocení národů na třetím místě za Spojenými státy americkými a Itálií. V keňské metropoli Nairobi se uskutečnilo mistrovství světa juniorů a také zlatý mítink World Athletics Continental Tour. Nadále se také čím dál více prosazuje i v jiných než běžeckých disciplínách. V této sezóně byl zářným příkladem tohoto trendu sprinter Ferdinand Omanyala, jemuž jen těsně unikl postup do finále olympijské stovky a na stejné distanci později zaběhl nový kontinentální rekord 9.77.

Kostarický atletický svaz (Severní a Střední Amerika)

Kostarická atletická federace si řekla o nominaci zejména díky vytvoření nových protokolů pro trénink, soutěže a rozvoj atletiky, a to navzdory pandemickým opatřením. Postarala se také o revitalizaci celé soutěžní struktury napříč celou zemí tak, aby elitní kostaričtí atleti mohli dosáhnout co nejvyšší výkonnostní úrovně. Díky desetiletým zkušenostem s dětskou atletikou, byla Kostarika jedním z národů, které se výrazně podílely na znovuzahájení programu World Athetics Kids' Athletics. V posledních 12 měsících pak tato země hostila dvakrát seniorské mistrovství Střední Ameriky a také kontinentální mistroství všech mládežnických kategorií. Od začátku pandemie byla Kostarika první federací v Americe, která pořádala mezinárodní akce.

Ekvádorský atletický svaz (Jižní Amerika)

Ekvádor hostil v roce 2021 dvě důležité mezinárodní soutěže, a to kontinentální šampionáty dospělých i kategorie do 22 let. Původním hostitelem seniorského mistrovství Jižní Ameriky měla být Argentina. Když bylo na poslední chvíli zrušeno, Ekvádor přijal tuto výzvu a narychlo se zhostil pořadatelství tohoto podniku. I díky tomu se mohla řada jihoamerických atletů kvalifikovat na olympijské hry v Tokiu. Také hostitelství kontinentálního mistrovství kategorie do 22 let vzniklo jako náhrada. Mělo se totiž konat již v roce 2020 v Guayaně. I v tomto případě tak vytáhla jihoamerické asociaci trn z paty ekvádorská atletika. Akce se nakonec zúčastnilo všech 13 jihoamerických členských federací.

Japonský atletický svaz (Asie)

Za asijský kontinent nemůže být finalistou nikdo jiný než japonská atletika. Po mnoha překážkách a problémech se jí nakonec podařilo úspěšně uspořádat letní olympijské hry v Tokiu. Japonská metropole hostila olympijský svátek podruhé ve své historii a padly během něho tři světové rekordy. Domácí atleti vybojovali dvě medaile, obě v chůzi mužů na 20 kilometrů. Japonský atletický svaz také vybodoval aktivní síť místních atletických sdružení, které každoročně organizují šampionáty nejrůznějších věkových kategorií a propracovaný systém školení trenérů.

Petr Jelínek

Vytisknout