přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

30. června 2022, 10:23

Byla schválena nominace pro Eugene

Mezi největší naděje českého výběru budou patřit tradičně oštěpaři. Nechybí dvojice olympijských medailistů z Tokia Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch. První jmenovaný je v 39 letech vůbec nejzkušenějším členem výpravy. Eugene pro něj bude již sedmým světovým šampionátem. Největšího úspěchu dosáhl v Moskvě 2013, kde se radoval z titulu mistra světa. Těsně pod stupni vítězů zůstal na MS v Tegu 2011. Finále si zaházel také v Pekingu 2015, kde byl osmý. Naopak zklamání prožil na posledním MS v Dauhá 2019, kde kvůli zranění ruky nemohl do soutěže ani nastoupit.

To Jakub Vadlejch se na posledním světovém šampionátu v Kataru postaral společně s překážkářkou Zuzanou Hejnovou o nejlepší umístění českého týmu, když si vyházel páté místo. Ještě úspěšnější však byl o dva roky dříve v Londýně, kde vystoupal na stříbrný stupínek. Ve skvělé formě se nachází i letos, když poprvé v kariéře přehodil 90 metrů.

V oštěpu žen nás bude reprezentovat Nikola Ogrodníková, která jistě patří do širšího okruhu favoritek. Pro ni se jedná po Londýnu a Dauhá o třetí MS. V Kataru si zaházela finále a byla jedenáctá.

Překážkář Petr Svoboda se vrací na mistrovství světa pod otevřeným nebem po dlouhých sedmi letech. Naposledy nás reprezentoval na šampionátu v Pekingu 2015. Největšího úspěchu zatím dosáhl na MS v Berlíně, kde doběhl ve světovém finále šestý.

Účast ve finále mistrovství světa za sebou má také dálkař Radek Juška, jemuž se to podařilo dokonce dvakrát za sebou. V Pekingu 2015 byl jedenáctý a v Londýně 2017 si ještě o jednu příčku polepšil.

V závodech na 400 metrů máme vždy po jednom zástupci. Mezi ženami se pokusí na svou semifinálovou účast z Dauhá navázat Lada Vondrová, která si letos posunula kariérní maximum na 51.13. V mužském závodě si svůj první individuální start na mistroství světa pod otevřeným nebem odbyde pátý muž HMS v Bělehradě Patrik Šorm. Na světovém šampionátu už ovšem závodil. V Dauhá běžel obě štafety na 4x400 metrů. Na stejné distanci s překážkami pak bude chtít stejně jako Vondrová zopakovat semifinále z Dauhá Vít Müller.

Před třemi lety závodily v Kataru také Kristiina Mäki s Dianou Mezuliáníkovou. Mäki dokázala na patnáctistovce postoupit do semifinále. Cesta Mezuliáníkové na osmistovce skončila v rozběhu. V Eugene poběží obě patnáctku. V závodě mužů na 1500 metrů si účast na globálním vrcholu zopakuje také Filip Sasínek.

Dvě česká jména budou figurovat i ve startovní listině desetiboje, kde obléknou český dres Ondřej Kopecký a Jiří Sýkora. Pro oba se jedná o první kariérní start na MS. Sýkora má ovšem na Eugene ty nejlepší vzpomínky. Právě zde totiž získal svůj titul juniorského světového šampiona. Tyčkařka Amálie Švábíková bude na MS startovat podruhé v kariéře. Její první start v Londýně 2017 jí nevyšel podle představ, když v kvalifikaci nezdolala základní výšku. Nyní však může mít finálové ambice.

Pak je zde sedm atletů a atletek, kteří si odbydou svou premiéru na světovém šampionátu a představí se v individuálních disciplínách. Vůbec nejstarší debutantkou je jedenatřicetiletá chodkyně Tereza Ďurdiaková, která se představí v závodě na 35 kilometrů. Naopak mezi benjamínky týmu patří ve dvaceti letech loňská dvojnásobná medailistka z mládežnických vrcholů Eliška Martínková, která půjde dvacítku. Chodeckou sestavu pak doplňuje ještě Vít Hlaváč, jenž se kvalifikoval k závodu na 35 kilometrů.

Maratonskou zástupkyní bude Tereza Hrochová a na stovce překážek zaklekne do bloků Helena Jiranová. Mužskou dvoustovku poběží český rekordman Jan Jirka a v diskařském kruhu si vůbec poprvé v kariéře zazávodí na velké mezinárodní akci mezi dospělými devětadvacetiletý diskař Marek Bárta.

Ve hře bude také štafeta mužů na 4x400 metrů. Kromě Šorma v ní nebude chybět ani velezkušený Pavel Maslák. Pátý muž světového finále z Moskvy 2013 bude závodit na MS už popáté. Michal Desenský je stabilním členem našich reprezentačních štafet a běžel v ní také při posledním světovém šampionátu v Dauhá. Naopak Matěj Krsek odcestuje na MS poprvé.

 

Nominace českého týmu na MS v Eugene

Muži:

Marek Bárta (disk)
Michal Desenský (4x400 m)
Vít Hlaváč (chůze 35 km)
Jan Jirka (200 m)
Radek Juška (dálka)
Ondřej Kopecký (desetiboj)
Matěj Krsek (4x400 m)
Pavel Maslák (4x400 m)
Vít Müller (400 m př., 4x400 m)
Filip Sasínek (1500 m)
Petr Svoboda (110 m př.)
Jiří Sýkora (desetiboj)
Patrik Šorm (400 m, 4x400 m)
Jakub Vadlejch (oštěp)
Vítězslav Veselý (oštěp)

Ženy:

Tereza Ďurdiaková (chůze 35 km)
Tereza Hrochová (maraton)
Helena Jiranová (100 m př.)
Eliška Martínková (chůze 20 km)
Kristiina Mäki (1500 m)
Diana Mezuliáníková (1500 m)
Nikola Ogrodníková (oštěp)
Amálie Švábíková (tyč)
Lada Vondrová (400 m)

 

Petr Jelínek

Vytisknout