přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

30. listopadu 2021, 09:50

Byla schválena nominace pro Dublin

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci na mistrovství Evropy v přespolním běhu. Do Dublinu by mělo odcestovat osm českých běžeckých nadějí.

Evropský krosový šampionát by se měl uskutečnit 12. prosince a do irské metropole se vrací po dvanácti letech. Naposledy se zde toto mistrovství uskutečnilo v sezóně 2009. Původně se měl šampionát uskutečnit už v loňském roce, kvůli Covidu byl však o rok odložen. Celkově se jedná v pořadí již o 27. kontinentální mistrovství v přespolním běhu. To zatím poslední se konalo před dvěma lety v portugalském Lisabonu.

V nominaci figuruje celkem osm atletů a atletek. V kategorii žen nás bude reprezentoval česká krosová mistryně z posledních dvou let Tereza Hrochová. Svěřenkyně trenéra Bartůňka, tak završí životní sezónu, kterou ozdobila účastí v maratonském olympijském závodě. Na krosovém ME si zazávodí podruhé. Premiéru si odbyla v roce 2018 v nizozemském Tilburgu. V závodě do 23 let se postaví na start třetí žena letošního národního mistrovského závodu Anna Málková, pro kterou se jedná o vůbec první velkou mezinárodní akci. Podobně je na tom také naše jediná juniorka Zuzana Porubčanová. Ta si vysloužila nominaci svým dominantním vystoupením na MČR ve Valašském Meziříčí.

Český mistr nebude chybět ani v závodě mužů. Je jím Jáchym Kovář. Také on si na mistrovství republiky počínal naprosto suverénně. Kovář bude zároveň nejzkušenějším členem výpravy, když bude na krosovém evropském šampionátu startovat již potřetí. Poprvé tomu bylo již v roce 2014 v bulharském Samokově. Následně pak navázal další účastí v Tilburgu 2018.

V kategorii do 23 let budou české barvy hájit borci, kteří se na dráze specializují na stýpl. David Foller a Martin Kováčech nás reprezentovali právě v závodě na 3000 metrů překážek při letošním mistrovství Evropy v Tallinnu. První jmenovaný dokonce postoupil do finále. Na krosovém ME bude startovat poprvé. To Kováčech už za sebou jednu účast má, a to před dvěma lety v Lisabonu.

Mezi juniory se můžeme těšit na Jakuba Davidíka. Ten si udržel skvělou formu z letní sezóny, kde na osmistovce dvakrát vylepšil hodnotu národního juniorského maxima a byl čtvrtý na MSJ v Nairobi. Pro český krosový titul si doběhl s pohodlným náskokem. Spolu s ním poběží také David Šlapák, což je finalista mistrovství Evropy juniorů v Tallinnu na trati 3000 metrů. Ve Valašském Meziříčí doběhl druhý za Davidíkem. Na ME v přespolním běhu bude startovat podruhé. V Lisabonu běžel ještě jako dorostenec.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout