přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

23. září 2015, 13:45

Běchovická tradice pokračuje

Traťovým rekordmanem závodu je vítěz jubilejního 100. ročníku Keňan Laban Chege časem 28:33. V kategorii žen drží historické maximum jeho krajanka Leah Malotová (33:45). Maximum českých běžců však příliš nezaostává. Jeho držitelem je jedna z našich běžeckých legend Vlastimil Zwiefelhofer, který tento výkon předvedl v roce 1975, kdy v těsném souboji porazil Stanislava Hoffmana. Ten zůstal o pouhou vteřinku zpět. Mezi ženami se podařilo zaběhnout nový rekord Evě Vrabcové právě minulý rok, když přepsala jeho hodnotu na 33:42. Překonala tak dosavadní maximum Ivy Jurkové o 43 vteřin.

V počtu získaných titulů je pak rekordmankou Petra Kamínková, která jich dokázala posbírat již dvanáct. Dohromady má z Běchovic již šestnáct cenných kovů a v letech 1999-2009 zůstala nenašla přemožitelku. Druhá je v této statistice bývalá držitelka traťového rekordu Iva Jurková s osmi medailemi. Mezi muži byl nejúspěšnější Lubomír Tesáček. Ten se ze zlaté mistrovské medaile radoval šestkrát. V počtu získaných medailí je pak na vrcholu statistiky další významný český běžec Ivan Uvizl s deseti cennými kovy.

V posledních pěti letech se o vítězství v mistrovském závodě podělili pouze dva muži. V letech 2010 až 2012 si udržel svou neporazitelnost Milan Kocourek. V posledních dvou letech pak vypálil rybník všem vytrvalcům mílař Petr Vitner, který využil své rychlosti a před dvěma lety porazil Jiřího Homoláče, loni pak právě trojnásobného vítěze Milana Kocourka.

Z letošních startujících má na svém kontě nejvíce republikových primátů Róbert Štefko. Velkým favoritem na mistrovský titul bude Vít Pavlišta, který by se konečně chtěl na Běchovicích výrazněji prosadit. „Závod poběžím v rámci přípravy na maraton ve Frankfurtu. Profil trati mi zatím moc neseděl, ale třeba letos to běchovické prokletí prolomím,“ věří náš elitní vytrvalec. Pfogi němu se postaví vítěz dvou posledních ročníků Petr Vitner. 

Zajímavý souboj se dá očekávat v závodě žen. Opět nebude chybět Petra Kamínková. Největší soupeřkou jí bude Eva Vrabcová, která dokázala v loňském roce zvítězit a vylepšit historické maximum v rámci mistrovského závodu na 33:42. „Já na Běchovicích závodím moc ráda. Je to taková moje srdcová záležitost. Jde o legendární závod, takže se na start moc těším. Bude to určitě zajímavý souboj s Petrou Kamínkovou a Monikou Preibischovou,“ řekla loňská mistryně. Právě Monika Preibischová je třetí do party největších favoritek na podium. I ona počítá Běchovice mezi své oblíbené závody. “Naposledy jsem na Běchovicích závodila před třemi roky, kdy jsem vyhrála. Těším se, ale nevím co od sebe čekat. Příprava nebyla ideální. Na druhou stranu mi vyhovuje profil trati. Mám ráda tyhle náročné závěry závodů,“ uvedla.

Na startu náročné trati, která měří přesně 10 031 metrů, budou tentokrát chybět zahraniční závodníci. O to zajímavější tak budou tak souboje o mistrovské tituly.

Samotný závod odstartuje v neděli 27. září kategorií mužů v 11:15 na 13. kilometru ulice Českobrodské v Běchovicích a cíl bude na křižovatce ulic Koněvovy a Za Žižkovskou vozovnou v Praze 3. Start závodu žen je naplánován na 11:30 a veteránů na 12:00.

Závod můžete sledovat v přímém přenosu od 11:20 na programu ČT sport. 

Více informací naleznete na webu https://www.bechovice-praha.cz/ nebo v rubrice Zaostřeno na.

Petr Jelínek

Vytisknout