přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

26. října 2016, 12:29

Atletický rok 2016 - 3. čtvrtletí

Červenec

Čeští atleti ovládli mezistátní utkání do 19. let. * Michaela Stránská se stala v Acru juniorskou mistryní světa v běhu do vrchu. Společně se svými kolegyněmi získala bronz v soutěži družstev. Bronzové byly i ženy a muži získali dokonce týmové stříbro. * Z mistrovství Evropy v Amsterdamu si odvezla česká výprava čtyři cenné kovy. Stříbrné medaile si pověsili na krk oštěpař Vítězslav Veselý, desetibojař Adam Sebastian Helcelet, čtvrtkař Pavel Maslák a tyčkař Jan Kudlička. Těsně pod stupni vítězů zůstal dálkař Radek Juška. Čtvrtá byla i štafeta mužů na 4x400 metrů, která v rozběhu zaběhla národní rekord 3:02.66. * Čeští dorostenci vybojovali na premiérovém mistrovství Evropy do 17 let v gruzínském Tbilisi tři medaile. Mistryní Evropy se stala kladivářka Kateřina Skypalová. Bronzové medaile přidaly Amálie Švábíková v tyči a Nikola Bendová na dvoustovce. * Světový šampionát juniorů se konal v polské Bydhošti. Výškařka Michaela Hrubá navázala na svůj loňský úspěch z dorosteneckého MS a vystoupala na nejvyšší stupínek i v juniorské světové konkurenci. Skvěle jí sekundovala Lada Pejchalová, která skončila v soutěži čtvrtá. Stejného umístění dosáhla i oštěpařka Nikol Tabačková. * Americká překážkářka Kendra Harrisonová zaběhla na mítinku Diamantové ligy v Londýně světový rekord na stovce s překážkami, když prolétla trať za 12.20. * Dálkař Radek Juška ozdobil Velkou cenu Tábora osmimetrovým skokem, když dolétl do vzdálenosti 807 centimetrů. * Jakub Holuša vylepšil na mítinku Diamantové ligy v Monaku svůj vlastní národní rekord na 1500 metrů na 3:33:36. * Nigerijský koulař Stephen Mozia hodil na Grand Prix v Ústí nad Labem nový národní rekord 21.76.

Srpen

Skvělé předolympijské představení předvedli v Kolíně oštěpaři Jakub Vadlejch a Barbora Špotáková. Vadlejch si vylepšil tehdejší osobní maximum na 87.20 a Špotáková poslala své náčiní do vzdálenosti 66.06. * Mistrovství republiky v běhu do vrchu opanovali Jan Janů a Pavla Schorná-Matyášová. * O jedinou medaili na olympijských hrách v Riu de Janeiru se postarala oštěpařka Barbora Špotáková, která si svým hodem 64.80 v páté sérii zajistila bronz a získala třetí olympijskou medaili v řadě. Těsně pod stupni vítězů zůstali tyčkař Jan Kudlička a Zuzana Hejnová na čtvrtce překážek. Sedmé příčky vybojovali tyčkař Michal Balner a oštěpař Vítězslav Veselý. Do elitní osmičky se vešel i další člen tréninkové skupiny Jana Železného Jakub Vadlejch. * V Riu padaly i světové rekordy. Historické tabulky přepisovali Jihoafričan Wayde van Niekerk (400 m – 43.03), Etiopanka Almaz Ayanová (10000 m – 29:17.45) a Polka Anita Wlodarczyková (kladivo – 82.29). * Nejúspěšnějším atletem her se stal jamajský sprinter Usain Bolt, který obhájil tři zlaté medaile (100 m, 200 m, 4x100 m). * Mistrovství republiky do 22 let na Kladně vidělo dorostenecký národní rekord v podání Nikoly Bendové na dvoustovce, která ho vylepšila na 23.65. Padly také tři rekordy šampionátu. Zasloužili se o ně Filip Sasínek na patnáctce (3:46.38), Alena Symerská na čtvrtce (54.00) a Rebeka Šilhanová v tyči (430). Rekord mistrovství vyrovnal Vít Müller na čtvrtce překážek (50.49). * Světový rekord padnul i na mítinku Diamantové ligy v Paříži, kde zaběhla bahrajnská stýplařka Rúth Jebetová čas 8:52.78 a posunula hodnotu světového historického maxima o více než šest vteřin. Českým barvám udělal radost Jakub Vadlejch, který ovládl soutěž oštěpařů v novém osobním rekordu 88.02. * Polská kladivářka Anita Wlodarczyková posunula ve Varšavě svůj světový rekord v kladivu na 82.98. * Ruská tyčkařská legenda Jelena Isinbajevová byla zvolena zástupkyní atletů v MOV, zároveň ukončila kariéru.

Září

Oštěpař Jakub Vadlejch se stal čtvrtým českým atletem, který dokázal ovládnout celkové pořadí Diamantové ligy. Podařilo se mu to po jeho vítězství ve finálovém závodě v Curychu, kde v přímém souboji porazil Němce Röhlera, když závod opanoval svým hodem z páté série, který měřil 87.28. Němec již nedokázal odpovědět a Vadlejch se tak mohl radovat z diamantové trofeje. * V Ústí nad Orlicí se konalo mistrovství České republiky družstev. Tituly obhájili muži Dukly Praha a ženy USK Praha. * Jednadvacátý ročník závodu Birrel Grand Prix v Praze na 10 kilometrů vyhráli Abraham Kypiatich (27:40) a Violah Jepchumbová. Ta svým časem 30:24 zaostala pouze o tři vteřiny za světovým rekordem Britky Pauly Radcliffové. * Juniorka Michaela Stránská si doběhla na světovém šampionátu v běhu do vrchů v bulharské Saparevě Banye pro stříbrnou medaili. Společně s Barborou Havlíčkovou, Kateřinou Divišovou a Bárou Stýblovou ovládly týmovou soutěž juniorek. * Na MČR žactva v Jablonci padly tři české rekordy. Jejich držiteli jsou Jiří Pechar na stovce překážek (13.19), štafeta chlapců ze Slavie na 4x300 metrů a štafeta dívek ze Staré Boleslavi na 4x300 metrů. * Čeští žáci následně kralovali i mezistátnímu utkání do 15 let. * Jubilejní 120. ročník silničního závodu Běchovice-Praha vyhráli Jiří Homoláč a Simona Vrzalová. Pro oba se jednalo o premiérový triumf. * Koulař Tomáš Staněk zvítězil na mítinku v Thumu výkonem 21.26. * Tyčkařka Amálie Švábíková vylepšila svůj dorostenecký národní rekord na 430 centimetrů. * Oštěpař Jan Patka překonal v Bílině český žákovský rekord, když jeho oštěp dolétl na 66.37. * Etiopský vytrvale Kenenisa Bekele vyhrál maraton v Berlíně v nejlepším světovém čase roku 2:03:03 a zaostal jen šest vteřin za světovým rekordem. 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík, E. Erben

Vytisknout