přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. října 2016, 15:41

Atletický rok 2016 - 1. čtvrtletí

Leden

Jakub Holuša a Lucie Sekanová skončili třetí na silvestrovském běhu v rakouském Peuerbachu. * Prezident IAAF Sebastian Coe představil plán na obnovu důvěry v atletiku. * IAAF doživotně vyloučila tři vysoké funkcionáře. Byli jimi někdejší prezident ARAF Valentin Balachničev, ruský trenér chodců a vytrvalců Alexej Melnikov a bývalý marketingový konzultant IAAF Papu Masate Diack. * Pracovní skupina IAAF navštívila Rusko, kde se setkala s protějšky z Prozatimního koordinačního výboru. * Kanadský tyčkař Shawn Barber skočil na mítinku v Renu rovných šest metrů. * Prestižní maraton v Dubaji ovládli Etiopané. Mezi muži zvítězil Tesfaye Abera (2:04:24). Ženám kralovala Tirfi Tsegayová (2:19:41). * Česká reprezentace zvítězila na mezistátním utkání ve vícebojích, které proběhlo v Remeši. Z triumfu se radovali ženy i muži. * Polský koulař Konrad Bukowiecki překonal hodem dlouhým 22:48 juniorský halový světový rekord. * Novou hlavou ruské atletiky se stal Dmitrij Šljachtin. * Australská tyčkařka Alana Boydová vylepšila svůj vlastní rekord Oceánie na 477 centimetrů. * Michaela Hrubá skočila na mítinku ve Splitu 193 centimetrů. * Koulař Tomáš Staněk vrhnul na mítinku v Rochlitzu 21.36, což pro něj znamenalo nový osobní rekord. * Americká tyčkařka Jennifer Suhrová překonala v Brockportu světový rekord, když úspěšně zdolala 503 centimetrů.

Únor

Italský výškař Gianmarco Tamberi zvítězil na výškařském mítinku v Banské Bystrici ve výkonu 235 centimetrů. Tamberi ovládl též závod v Třinci (233) a stal se vítězem Mezinárodní výškařské tour 2016. V Třinci vyhrála také Michaela Hrubá, když překonala 194 centimetrů a i ona opanovala celkové pořadí Tour. * Britský dálkař Greg Rutherford skočil v Albuquergue nový národní rekord 826 centimetrů. * Vícebojařka Jana Novotná vylepšila na republikovém šampionátu národní dorostenecký rekord v pětiboji na 4081 bodů. * Polská sprinterka Ewa Svobodová zaběhla v Toruni nový juniorský světový rekord na šedesátce (7.07). Kateřina Cachová se stala mistryní republiky v pětiboji v novém historickém maximu šampionátu 4506 bodů. Mezi muži získal zlato Adam Sebastian Helcelet. * Výškařský mítink v Hustopečích se stal kořistí Itala Tamberiho, který na jihu Moravy překonal 238 centimetrů, čímž opět posunul italský národní rekord. Michaela Hrubá skočila 193 centimetrů. * Jiřina Ptáčníková vyhrála na zimní Pražské tyčce výkonem 466 centimetrů. Jan Kudlička ovládl mužský závod (563). * Hned tři halové světové rekordy padly na mítinku ve Stockholmu. Genzebe Dibabaová přepisovala historické tabulky na míli (4:13.31). Ayanleh Souleiman zaběhl světový rekord na kilometr (2:14.20). V témže závodě vylepšil svůj vlastní český rekord Jakub Holuša (2:18.27). O třetí svěťák se postaral Katařan Abdelalelah Haroun na pětistovce (59.83). * Filip Sasínek zaběhl v irském Athlone nový národní rekord na míli (4:00.07). * Hned čtyři národní rekordy padly na halovém mistrovství České republiky ve Stromovce. Postarali se o něj junioři Michaela Hrubá ( výška - 195 centimetrů), David Sklenář (60 m př. – 7.80), Jiří Polák (200 m – 21.22) a dorostenka Amálie Švábíková (tyč – 402 centimetrů). * Na MČR mužů a žen se postaral o nejvýraznější výkon koulař Tomáš Staněk, který překonal hodem dlouhým 20.90 historické maximum šampionátu. Tyčkař Jan Kudlička se přenesl přes 577 centimetrů a rekord mistrovství vyrovnal. Zaskvěl se i dálkař Radek Juška, jenž dolétl na 801 centimetrů.

Březen

Francouzský tyčkař Renaud Lavillenie ozdobil mítink Jablonec Indoor Gala výkonem 603 centimetrů. Koulař Tomáš Staněk si posunul hodnotu osobního rekordu na 21.30. Radek Juška kraloval v dálkařském sektoru za 803 centimetrů. * Na MČR žactva byly překonány dva národní rekordy (štafety na 4x300 metrů) a pět rekordů mistrovství. * Na halovém světovém šampionátu v Portlandu vybojovala česká reprezentace dva cenné kovy. Čtvrtkař Pavel Maslák obhájil titul mistra světa a mílař Jakub Holuša si doběhl pro stříbro. Jen těsně pod stupni vítězů zaostal tyčkař Jan Kudlička, který bral čtvrté místo. Vícebojař Adam Sebastian Helcelet byl pátý. Osmá místa obsadily tyčkařka Romana Maláčová a vícebojařka Kateřina Cachová. * Chodec Lukáš Gdula se stal v Dudincích republikovým šampionem na trati 50 kilometrů. * Světovými šampiony v půlmaratonu se stali Goeffrey Kamworor a Peres Jepchirchirová z Keni. * Jihoafričan Wayde Van Niekerk se stal prvním atletem, který dokázal běžet stovku pod deset, dvoustovku pod dvacet a čtvrtku pod čtyřiačtyřicet vteřin. 

Petr Jelínek, foto: A. Gräf, E. Erben

Vytisknout