přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

10. listopadu 2015, 14:48

Atletický rok 2015 - 3. čtvrtletí

Červenec

Jiřina Ptáčníkova a Jan Kudlička ovládli Pražskou tyčku ve svých nejlepších výkonech sezony. Kudlička skočil 575 a Ptáčníková se přenesla přes 472. * Michaela Stránská získala na ME v běhu do vrchu na portugalské Madeiře stříbrnou medaili v kategorii juniorek. Družstvo juniorek bylo též stříbrné. * Zuzana Hejnová vyhrála závod Diamantové ligy v Paříži v čase 53.76. Z vítězství se radovala i Barbora Špotáková. * Čeští vícebojaři se zúčastnili EP ve vícebojích. Oslabený tým se nakonec nedokázal udržet v elitní skupině této soutěže. * Na univerziádě v korejském Kwangdžu vybojovala česká reprezentace tři medaile. O tu nejcennější se postarala Kristiina Mäki v závodě na 5000 metrů. Bronz přidal čtvrtkař Jan Tesař. Cenný kov stejné barvy si vyházela i oštěpařka Irena Šedivá. * Na ME do 22 let v estonském Tallinnu získali naši atleti čtyři cenné kovy. Stříbro si vyskákal dálkař Radek Juška, na stejný stupínek vystoupala i chodkyně Anežka Drahotová a druhá byla také sprinterská štafeta na 4x100 metrů ve složení Kadlec, Desenský, Jirka a Stromšík. Z nečekaného bronzu se radoval Jan Jirka na dvoustovce. * Ústeckou Grand Prix ve vrhu koulí opanoval Američan Christian Cantwell, před krajanem Joe Kovacsem a naším Tomášem Staňkem. * Dorostenci přivezli z MS do 17 let v kolumbijském Cali dvě medaile, obě byly z výškařského sektoru. Mistryní světa se stala Michaela Hrubá, kterou doplnila na stupních vítězů bronzová Lada Pejchalová. * Etiopská běžkyně Genzebe Dibabaová zaběhla na Diamantové lize v Monaku světový rekord na 1500 metrů 3:50.07. V monackém knížectví se dařilo i našim oštěpařům. Vítězslav Veselý byl druhý a svého premiérového bodu se dočkal Jakub Vadlejch za třetí místo. * Desetibojař Jan Doležal se stal juniorským mistrem Evropy ve švédské Eskilstuně. * Zuzana Hejnová vyhrála mítink Diamantové ligy v Londýně. Barbora Špotáková byla druhá. * Na DL ve Stockholmu se radovaly z vítězství Zuzana Hejnová a Barbora Špotáková. Druhý byl Jakub Holuša, který zaběhl ve švédské metropoli nový český rekord na 1500 metrů 3:34.26. *

Srpen

Na EYOFU v gruzínském Tbilisi vybojovali čeští atleti tři medaile. Matěj Krsek si doběhl na dvoustovce pro stříbro, stejně jako Anna Kerbachová. Tyčkařka Amélie Švábíková byla bronzová. * Polská kladivářka Anita Wlodarczyková se stala první ženou v historii, která překonala osmdesátimetrovou hranici. Světový rekord posunula v polském Cetniewu na 81.08. * Pro titul vrchařského mistra republiky si vyběhl Jan Janů. Mezi ženami se radovala Petra Nováková. * Novým předsedou IAAF byl na kongresu v Pekingu zvolen Brit Sebastian Coe. * Jedinou, zato tu nejcennější medaili vybojovali čeští atleti na světovém šampionátu v Pekingu, a to zásluhou Zuzany Hejnové, která obhájila svůj titul mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek. Tyčkař Michal Balner obsadil sedmé místo, stejně si vedl i výškař Jaroslav Bába. Osmá skončila v závodě na 20 kilometrů chůze Anežka Drahotová. Do finále se probojovala i Barbora Špotáková, která byla devátá, jedenáctý skončil ve finále dálky Radek Juška. * Americký desetibojař Ashton Eaton překonal na MS v Pekingu svůj vlastní světový rekord, když poskládal 9045 bodů. * Jamajský sprinter Usain Bolt si odvezl z „Ptačího hnízda tři zlaté medaile. * V Pekingu padly další čtyři rekordy šampionátu. Na dvoustovce se o něj postarala Nizozemka Dafne Schippersová, která časem 21.63 vytvořila i nový evropský rekord. V kladivu překonala historické maximum mistrovství Polka Wlodarczyková (80.85), V závodě na 5000 metrů se podařil stejný počin etiopské běžkyni Ayanové (14:26.83). Rekord mistrovství též překonaly Jamajčanky ve štafetě na 4x100 metrů. * Na MČR do 22 let v Hodoníně překonali rekord mistrovství sprinter Zdeněk Stromšík na stovce, domácí Filip Sasínek ve stýplu a také Michaela Hrubá v trojskoku.

Září

Zuzana Hejnová vyhrála finálový závod Diamantové ligy v Curychu a ovládla i celkové pořadí ve své disciplíně. Také oštěpařce Barboře Špotákové se podařilo zvítězit a získat tak celkový primát v diamantovém seriálu. * Birrel Grand Prix na deset kilometrů v Praze se stal kořistí Keňana Daniela Chebiiho. Závod žen vyhrála jeho krajanka Peres Jepchirchirová, která navíc překonala traťový rekord. Z Čechů byli nejlepší Jiří Homoláč a Eva Vrabcová. Muži Dukly Praha a ženy USK Praha obhájili tituly na MČR družstev, které se konalo na pražské Julisce. * Ústecký maraton vyhrál Eritrejec Merhawi Kesete. Mezi ženami byla nejrychlejší Keňanka Peres Jepchirchirová. Z českých závodníků se nejlépe dařilo Vítu Pavlištovi a Evě Vrabcové. * Oštěpař Vítězslav Veselý skončil v celkovém pořadí Diamantové ligy druhý, když ve finále v Bruselu podlehl v přímém souboji o prvenství Finu Pitkamakimu. * Na MČR žactva získala Anna Kerbachová celkem šest zlatých medailí. O rekordy mistrovství se postarali Matěj Krsek na 150 metrů, René Sasyn na trojce a štafeta Kolína na 4x300 metrů. * Michaela Stránská se stala juniorskou vícemistryní světa v běhu do vrchu. Družstvo juniorek zvítězilo. * Mezistátní utkání žactva ovládli naši chlapci. Dívky skončily druhé. * 119. ročník závodu Běchovice – Praha vyhráli Jakub Zemaník a Eva Vrabcová. 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík, V. Sedlák

Vytisknout